Co mówi o tobie twoja przestrzeń?

Sens

Poszerzanie pola walki
Skoro osoby pewne siebie zawłaszczają sobie więcej przestrzeni, warto wyciągnąć wnioski i wykorzystać tę prawidłowość: nauczyć się robić to samo. W konsekwencji doda nam to pewności siebie. Oto proste sposoby, jak skutecznie absorbować sobą dodatkową przestrzeń.
Wysokie obcasy. Mężczyźni wolą niższe od siebie partnerki. Górując nad nimi, z natury zajmują większą przestrzeń. To jedna z cech, które pozwalają, żeby gołym okiem było widać dominację. Związek z niższym od siebie mężczyzną wymaga wewnętrznej zgody na inny niż kulturowo utarty podział przestrzeni. Wzrost ma tu znaczenie szczególne. Dlatego w naturalnym odruchu w ważnych momentach kobiety zakładają buty, które czynią je wyższymi. Próba dominacji wzrostem może być łatwo zniwelowana – na przykład, gdy wszyscy usiądą. Jeśli twój szef woli rozmawiać na schodach (stoi o dwa stopnie wyżej), nie zaprasza cię do gabinetu i nie prosi, żebyś usiadła, to znaczy, że – świadomie lub nie – chce wykorzystać przewagę przestrzenną.

„Przedłużacze”. W naturalny sposób poszerzamy swoją przestrzeń poprzez długie włosy, szale, parasole czy zamaszyste torby. Każda moda ma jakąś ofertę dla osób potrzebujących „przedłużaczy”. Powiewające tkaniny, sterczące elementy czy szeleszczące dodatki… Tylko że aby je założyć i nosić, trzeba mieć w sobie odwagę i wspomnianą pewność siebie. Inaczej będą tylko smętnie wisieć w szafie. Innym, niemal niewykrywalnym sposobem skutecznego przedłużenia własnej przestrzeni, jest przyjście na umówione – nawet bardzo oficjalne spotkanie – z psem, dzieckiem czy bukietem kwiatów. Uwaga wszystkich automatycznie kieruje się na twój „przedłużacz”.

Terytorialne markery. Zaznaczanie granic, okreś- lenie, jakie terytorium należy do danej osoby, może być realizowane na wiele sposobów. Do swoistych markerów mogą należeć zdjęcia, kubki i przedmioty osobiste poustawiane na biurku w pracy czy rzucone niedbale na krzesło torebki,