1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Ćwiczenia na pokonanie stresu (cz. 2)

Ćwiczenia na pokonanie stresu (cz. 2)

Zobacz galerię 3 zdjęcia
Stres jest towarzyszem naszego życia. Może stać się tyranem, któremu ulegniemy. Możemy też nauczyć się z nim obchodzić tak, żeby nie zaszkodził. Jak? Radzi Dagmara Gmitrzak, trenerka rozwoju osobistego i autorka książek.

Ćwiczenie 1. KRZYCZ

Jeśli rozsadza cię gniew, pozwól sobie na krzyk mocno z trzewi w samochodzie lub w lesie. Poczujesz faktyczną ulgę fizyczną i psychiczną.

Ćwiczenie 2. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Badania wykazały, że aktywność fizyczna zwiększa ilość wytwarzanych przez mózg endorfin, naturalnych substancji, które poprawiają nasze samopoczucie. Zatem jeśli czujesz, że w wyniku stresu twoja energia życiowa jest zablokowana, wejdź na rower, idź na spacer, zapisz się na zajęcia fitness, etc.

Ćwiczenie 3. TECHNIKA RELAKSACJI W POZYCJI LEŻĄCEJ

Królowa technik relaksacyjnych pomoże ci głęboko zregenerować układ nerwowy, wprowadzi mózg z stan alfa (relaksu, kreatywności i dobrego samopoczucia), zmniejszy napięcie psychiczne i fizyczne, zwiększy odporność organizmu.

Jak się skutecznie relaksować?

Zarezerwuj 25-30 minut tylko dla siebie. Wyłącz telefon. Włącz płytę z muzyką relaksacyjną lub prowadzoną przez lektora relaksacją. Głos pomoże ci poczuć się bezpiecznie, będzie twoim przewodnikiem, który wprowadza i wyprowadza ze stanu głębokiego relaksu. Połóż się i przykryj kocem. Zamknij oczy. Poczuj jak całe twoje ciało przykleja się teraz do podłoża. Zwróć uwagę na swój oddech: czy jest szybki, wolny, płytki czy głęboki? Z każdym wydechem zagłębiaj się bardziej w swoje ciało. Poczuj jak ciało staje się przyjemnie ciężkie, oddech spokojny i równy, myśli ulatują daleko. Podczas relaksacji, szczególnie z muzyką, która wprowadza w stan alfa, możesz na chwilę zanurkować w sen. Wszystko zależy od stopnia wyczerpania organizmu i napięcia psychicznego. Regularne stosowanie relaksacji może zmniejszyć objawy silnego stresu, lęku, nerwicy i depresji.

Podczas relaksu:

- ciśnienie krwi obniża się,

- oddech spowalnia,

- poziom hormonów stresu we krwi spada,

- mięśnie rozluźniają się,

- układ nerwowy regeneruje się,

- komórki w ciele odpoczywają,

- mózg pracuje na częstotliwości alfa-czyli głębokiego relaksu i kreatywności.

Dagmara Gmitrzak: trenerka rozwoju osobistego, socjolog o specjalizacji pomoc społeczno terapeutyczna, terapeutka reiki, dziennikarka, autorka książek. Ukończyła Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, trzyletnie szkolenie z Muzykoterapii i Psychodramy, kurs medytacji mindfulness. www.rozwojosobisty.waw.pl

Więcej na temat: stresu, technik relaksacji oraz pozytywnego myślenia w książce Dagmary Gmitrzak: „Pokonaj stres dzięki technikom relaksacji.” Do książki dołączona jest płyta CD z prowadzonymi przez autorkę relaksacjami oraz specjalistyczną muzyką, która wprowadza mózg w stan alfa (relaksu i kreatywności) oraz synchronizuje półkule mózgowe.

Ćwiczenia na pokonanie stresu (cz. 1) - TUTAJ

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze