1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Dlaczego pisanie jest terapeutyczne?

123rf
123rf
Pisanie o sobie stosuje się w praktyce wyjścia z uzależnień, traum, zaburzeń. Bo pisanie może mieć skutki terapeutyczne. Tak naprawdę potrzebne jest każdemu. Dlaczego?

Pisanie zmniejsza wstyd

Często ludzie zanim zaczną o czymś mówić, piszą. A sprawy utrzymywane w tajemnicy przez dłuższy czas coraz bardziej ciążą, przytłaczają. W tym aspekcie pisanie jest oczyszczające, bo uwalnia stłumiony wstyd.

Pisanie wzmacnia poczucie własnej wartości

W trakcie pisanie uświadamiamy sobie głęboko, że konieczne jest wzięcie odpowiedzialności za własne życie. Dzieje się tak, bo koncentrujemy się na sobie a nie na innych. Dzięki temu zaczynamy sobie wierzyć, na sobie polegać, co wzmacnia poczucie własnej wartości.

Pisanie aktywuje życie duchowe

Pisanie jest jak medytacja. Dzięki niemu sięgamy do wewnętrznego spokoju, kontaktujemy się z intuicją. Pisanie działa jak praktyka uważności, bo stajemy się świadomi naszego życia wewnętrznego, a stąd już krok do objęcia wewnętrznej mocy.

Pisanie posuwa życie do przodu

Dzięki pisaniu doświadczamy introspekcji, dzięki której jasne stają się schematy, które powtarzamy. Wiedza o nich i przeżycie bólu, który powodują, sprawia, że przestawiamy się na lepsze, nowe tory.

Pisanie pokazuje kim naprawdę jesteśmy

Gdy piszemy, ulegamy sile większej od nas, coś nas jakby ponosi. Może wydawać się nam, że zmyślamy, że piszemy o jakiejś lepszej wersji siebie, ale to właśnie ona jest prawdziwa. Wystarczy tylko zrezygnować z tego co nas od niej oddziela, żeby wreszcie zacząć żyć w zgodzie z tym, kim jesteśmy.

5 sposobów na wenę twórczą - TUTAJ

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze