1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Hormony stresu utrudniają osiąganie celów

123rf.com
123rf.com
Hormony stresu działają w ten sposób, że przy ich wysokim poziomie trudno nam systematycznie ćwiczyć, stosować dietę czy wykonywać inne, celowe działania.

Niemieccy naukowcy odkryli, że ludzie pod wpływem stresu częściej wracają do starych nawyków, które im szkodzą. Hormony stresu o wysokim stężeniu - kortyzon i adrenalina - hamują bowiem aktywność tych obszarów mózgu, które odpowiedzialne są za celowe, racjonalne zachowania. Nie zmienia się za to funkcjonowanie tych obszarów mózgu, które są aktywne przy zwykłym podejmowaniu zadań. Czyli - możemy być zestresowani i wykonywać rutynowe, znane i łatwe dla nas czynności.

Natomiast nieznaczne podwyższenie kortyzonu i adrenaliny działa odwrotnie - mobilizujemy się do zdobywania i podejmowania nowych wyzwań. Gdy organizm wydziela za dużo hormonów stresu, nie musimy już podwyższać ich poziomu swoimi działaniami. Badacze tłumaczą to metaforą, którą sprawdzili w badaniach - ten, kto najadł się budyniu czekoladowego, nie chce już czekolady. Skoro mamy w sobie dużo adrenaliny i kortyzolu nie będziemy się już wysilać.

Źródło: Ruhr-University Bochum

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze