1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak mówić NIE? - 3 kroki

fot. 123rf
fot. 123rf
Niemal każdy z nas doświadczył takiej sytuacji, kiedy zamiast NIE, powiedział TAK. To nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ płacimy za to złym nastrojem, poczuciem, że to nie my decydujemy o naszym życiu, pewnym rodzajem niemocy. Jak mówić NIE?

Dlaczego mamy trudności, żeby powiedzieć NIE? Z różnych powodów. Często uczy się nas w dzieciństwie, że należy być pomocnym i żeby nie czynić drugiemu, co tobie niemiłe. Robimy tak ze strachu, że ktoś nam również powie NIE, że coś stracimy. Lękamy się również konfliktu, kłótni konfrontacji. Jesteśmy uzależnieni od opinii o nas innych ludzi. Co sobie pomyślą, jeśli się przeciwstawimy? Nie chcemy być tym kimś, kto sprawia kłopoty, buntuje się, robi swoje, jest nieczuły na potrzeby innych, słowem - kimś „złym”. Postępując w ten sposób, zdradzamy jednak siebie. W dłuższej perspektywie szkodzimy i sobie, i innym, bo nie jesteśmy prawdziwi. Mówienia NIE można się nauczyć. Jak to zrobić? Krokami.

1. Zastosuj alternatywę

Jeśli powiedzenie NIE jest jeszcze dla ciebie zbyt trudne, powiedz: „Nie mam czasu, żeby pomóc ci przy tym projekcie”.

2. Odsuń w czasie swoją odpowiedź

Powiedz: „Potrzebuję czasu, żeby zastanowić się nad twoją prośbą”. Nie musisz od razu odpowiadać, czas potrzebny jest ci po to, żeby umocnić się przed odmową. 3. Postaw na szczerość

Kiedy nauczysz sobie radzić z odmową metodą dwóch pierwszych kroków, zdobądź się na szczerość. Jeśli nie masz na coś ochoty, po prostu powiedz, że nie masz na to ochoty. To naprawdę jest OK, kiedy mówimy NIE zgodnie ze sobą. Ważne jest, żeby pamiętać, że nikomu nie jesteś winna wyjaśnienia. Odpowiedź może być krótka - NIE.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze