1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Kiedy brakuje nadziei na wiosnę

Kiedy brakuje nadziei na wiosnę

123rf
123rf
Oto 9 wskazówek, jak sobie pomóc w momentach zwątpienia. Takie nastroje mogą nas dopaść z powodu tego, że wiosna, a z nią nowa jakość życia, ciągle jeszcze nie przychodzi. Co robić, gdy brakuje nadziei?

1. Spokojnie Takie hasło sprawia, że zatrzymujesz się w swych czarnych myślach. Spokojnie. Gdy dopada nas cierpienie, lęk czy jakaś inna trudna emocja, należy zwolnić i się zatrzymać. Warto wtedy postępować ze sobą delikatnie, by uczucia mogły wybrzmieć. Ogranicz więc działania do minimum i staraj się być blisko siebie.

2. Płacz
Łzy mają właściwości oczyszczające, więc nie ma powodów, żeby powstrzymywać płacz. Jeśli się wypłaczesz, poczujesz ulgę, bo stłumione uczucia wypłyną wreszcie na powierzchnię.

3. Pomóż komuś
To się może wydawać niedorzeczne, ale jeśli w takim momencie zwrócisz się do kogoś, kto potrzebuje pomocy, pomożesz także sobie. Okazanie współczucia, empatii, zbliżenie się do drugiego człowieka ułatwia transformację uczuć.

4. Rób to, co robisz
Jest źle, paraliżuje cię strach, straciłaś nadzieję, że będzie dobrze, nie poddawaj się. Będąc w kontakcie ze swoimi uczuciami, nadal działaj w kierunku potrzebnej ci zmiany. Nie zaniedbuj codziennych obowiązków i w miarę możliwości pozostań spokojna. Nie myl jednak spokoju ze zobojętnieniem na uczucia i nie traktuj działania jako ucieczki od nich.

5. Bądź uważna na oznaki nadziei
Jeśli tylko pojawiają się w tobie iskierki nadziei, delikatnie je rozdmuchuj. Badaj każdą myśl, która przynosi ci ulgę i wracaj do niej. Szukaj w sobie przekonań, które pomagają ci z optymizmem patrzeć w przyszłość.

6. Powtarzaj mantrę
Taką, która ci pomaga. Na przykład: „Jestem bezpieczna”, „Wszechświat się o mnie troszczy”, „Wszystko jest w porządku”. Mów ją w myślach lub na głos, jednocześnie utrzymując kontakt z oddechem.

7. Przypomnij sobie swoje zwycięstwa
Prawdopodobnie nie raz byłaś już w tarapatach i z nich wyszłaś. Stało się to za sprawą jakiejś twojej cechy, którą nadal w sobie nosisz. Jaka ona jest?

8. Módl się

Modlitwa uspokaja, bo łączy nas z siłą, która jest potężniejsza niż nasze zmartwienia oraz lęki. Modląc się, postaraj się wzbudzić w sobie wdzięczność i błogość. Te uczucia potrafią zmienić bieg spraw, bo przyciągają do życia dobro i dobre zwroty akcji.

9. Otaczaj się ludźmi
Izolacja może pogłębiać brak nadziei. Jest potrzebna w umiarkowanych ilościach, by skontaktować się z uczuciami, ale na dłuższą metę, przygnębia. W trudnym czasie szukaj towarzystwa ludzi, którzy są dla ciebie delikatni i życzliwi, wykazują się empatią i dozą zdrowego obiektywizmu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze