1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Mechanizm lęku w mózgu

123rf
123rf
Na zaburzenia lękowe cierpią na świecie miliony ludzi. Odkrycie mechanizmu lęku w mózgu może pomóc ukierunkować ich leczenie w nowatorski sposób

Obecnie standardem w leczeniu lęku jest są albo krótko działające leki psychiatryczne, albo najczęściej długotrwała psychoterapia. Dlatego cały czas naukowcy przyczyn zaburzeń lękowych szukają w mózgu, mając nadzieję na znalezienie sposobu wyeliminowania tej choroby. Badacze pod kierownictwem profesora farmakologii Williama Colmersa dokonali przełomu w opisie kanałów jonowych (rodzaj cylindrycznego białka błonowego obecnego we wszystkich żywych komórkach). Naukowcy odkryli, jak te kanały reagują na działania chemikaliów, wpływając na neurony mózgu tak, żeby zmniejszał się niepokój.

- Kanały jonowe to dobre miejsce dla oddziaływania leków - powiedział Colmers. - Oznacza to, że nowe leki mogą być tworzone w celu zablokowania lęku już w mózgu. To może być skuteczna metoda, ponieważ to mózg „produkuje” stresujące nas informacje, które mogą prowadzić do zaburzeń lękowych. Leki nowej generacji będą przyjmowane długotrwale, ale tylko raz na jakiś czas.

Badania na szczurach laboratoryjnych wykazały, że już po pięciu dniach podawania takich leków, szczury stawały się odporne na stres na kilka miesięcy. Leki te znajdą zastosowanie w leczeniu ataków paniki, stresu pourazowego, lęku, który pojawia się po przeżyciu traumatycznych wydarzeń. - Przez blokowanie kanałów jonowych możemy odwrócić lękowy proces – mówi Colmers. - Odkrycie to jest dopiero początkiem badań, które mogą potrwać kilka lat, ale ostatnio coraz rzadziej naukowcom udaje się dowiedzieć czegoś nowego na temat ludzkiego mózgu, co mogłoby zostać wykorzystane do leczenia chorób psychicznych.

Badania opublikowano w Journal of Neuroscience

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze