1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Niepokoje początku września

123rf.com
123rf.com
Koniec wakacji i początek nowego roku szkolnego może budzić niepokój. Powrót do rutynowych obowiązków, dodatkowe wydatki, zmiana pogody – to wszystko może stać się przyczyną stresu. Jak prostymi sposobami radzić sobie z lękami początku września?

1. Weź głęboki oddech

Głęboki oddech przeponowy powoduje, że nasz mózg dostaje informację, że jest bezpieczny i wchodzi w stan relaksu. Wówczas nasz układ nerwowy zaprzestaje walki i przestajemy się stresować. Kiedy czujesz się przytłoczona powrotem do rutynowych obowiązków, zrób następujące ćwiczenie oddechowe: powoli wdychaj powietrze, licząc do czterech, zacznij skupiając uwagę na brzuchu a skończ na klatce piersiowej. Przy czterech wstrzymaj na chwilę oddech i zrób wydech w ten sam sposób, tym razem zaczynając koncentrować się na klatce piersiowej a kończąc na brzuchu.

2. Bądź aktywny

Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z niepokojem jest ruch. Już półgodzinny spacer energicznym krokiem pomoże ci uwolnić endorfiny, które rozpraszają lęk.

3. Dobrze się wysypiaj

Jeśli na stres reagujesz bezsennością, przed położeniem się do łóżka weź relaksującą kąpiel, słuchaj kojącej muzyki, rób ćwiczenia oddechowe. Tego typu czynności sprawią, że twój mózg nie będzie zamartwiał się tuż przed snem. To się często zdarza, ponieważ wtedy mózg przestaje być zajęty wykonywaniem zadań. Jeśli mimo prób zrelaksowania się, czujesz że znajdujesz się we władzy przygnębiających myśli, zanotuj swoje obawy. Potem zacznij wizualizować sobie jakieś przyjemne miejsce i wyobrażaj sobie, że twoje problemy w sposób naturalny się rozwiązują.

4. Wytrop niespokojne myśli

Zastanów się, jakie myśli są przyczyną twojego niepokoju. Najczęściej okazuje się, że są one nierealne i do pewnego stopnia nieuzasadnione. Jednak zanim do tego dojdziesz, znajdujesz się pod ich kontrolą. Dlatego warto wyobrazić sobie najgorszy scenariusz, żeby po pierwsze uwolnić lęk a po drugie zrozumieć, że coś takiego wcale nie musi się zdarzyć. Skoro jest to w naszej głowie, możemy to z naszej głowy mniej lub bardziej uprzejmie wyprosić.

5. Wymyśl pocieszającą afirmację

Pozytywne stwierdzenie, które koi twoje nerwy, może zdziałać cuda. Pomyśl, jakie zdanie mogłoby cię pocieszyć. Przykłady: „Jestem wspierana przez Siłę Wyższą”, „Wszechświat mi sprzyja”, „Wszystko układa się znakomicie”.

6. Pozostań w kontakcie z innymi

Unikaj poczucia osamotnienia. Zaproś przyjaciółkę na kolację, poproś o pomoc mamę, podziel się swoimi lękami z mężem. Rozmawiając z innymi, możesz zrobić dla siebie wiele dobrego. 7 Unikaj kofeiny

Pewne substancje wzmacniają niepokój. Kofeina jest jedną z nich. Jeśli dopadają cię lęki, nie ratuj się filiżanką małej czarnej lub nie idź do kawiarni na latte. Lepiej ci zrobi owocowa bądź ziołowa herbata albo owocowy sok.

8. Zrób sobie przerwę na przyjemność

Jeśli czujesz się zestresowana zakupami bądź strategicznym planowaniem wrześniowego harmonogramu, zrób sobie przerwę na przyjemność. Idź na masaż, poczytaj książkę, posłuchaj muzyki, idź na spacer. Odetchnij.

9. Znajdź rozwiązanie

Jeśli denerwujesz się tak bardzo, że nie możesz odpocząć, pomyśl o przyczynach stresu. Niepokoisz się domowym budżetem? Poszukaj sposobów na dodatkowe zarobki albo zastanów się nad tym, na czym w tym miesiącu zaoszczędzić. Rozwiąż swój problem i przestań się martwić.

10. Zaakceptuj swój lęk

Podstawą do tego, żeby skuteczne zarządzać niepokojem, jest zaakceptowanie go. To kluczowe. Akceptacja nie oznacza, że się ochoczo zgadzasz na lęk, tylko go po prostu przyjmujesz. Lęk jest częścią naszego życia, im wcześniej się z tym pogodzimy, tym szybciej przestanie nas nękać. Pomyśl o nim, że jest jak fala oceanu – po przypływie, zawsze następuje odpływ.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze