1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Ten typ tak ma: Jakim typem osobowości jesteś (cz. 2)

123rf.com
123rf.com
Dlaczego myślisz, zachowujesz się i reagujesz właśnie w taki, a nie inny sposób? Co jest dla ciebie ważne w relacjach, w pracy? Dlaczego pewne rzeczy cię cieszą, a inne denerwują? Poznaj klasyfikację, która pomoże ci odpowiedzieć na te pytania i określić twój własny wzór osobowości. Dziś część 2.

Domator. Typ Wrażliwy

Lubi żyć  w swoim świecie myśli, uczuć i fantazji. Tu odnajduje wolność. Woli to, co znane, od tego, co nieznane. Dobrze czuje się ze swoimi nawykami. Zależy mu na opinii innych, w kontaktach zachowuje rezerwę i nie wydaje pochopnych sądów. Jest grzeczny, ale powściągliwy. Lubi wiedzieć dokładnie, czego się od niego oczekuje. Nie jest skory do dzielenia się swymi najgłębszymi uczuciami i przemyśleniami nawet z najbliższymi. Oto główne cechy typu Wrażliwego. Jeśli je w sobie odnajdujesz, to dom jest twoją twierdzą, tu potrafisz być otwarta, spontaniczna, hojna i twórcza. Poza tą strefą bezpieczeństwa jesteś jak ryba wyjęta z wody. W nowe sytuacje wchodzisz ostrożnie, rzadko błyszczysz wśród obcych. Możesz nawet odczuwać lęk, niepewność i zawstydzenie. Masz skłonność do zamartwiania się. Nie lubisz niespodzianek i chcesz być gotowa na każdą możliwość. Wozisz ze sobą liczne przewodniki, atlasy, zawsze masz przy sobie zapasowy parasol, latarkę i… szwajcarski nóż składany. To, że wolisz znane od nieznanego, nie znaczy, że nie jesteś ciekawa świata. Jesteś, ale na swój własny sposób. Wręcz pożerasz książki.

Lubisz się podporządkować innym. Twoja wiara w siebie rośnie w gronie zaufanych, ciepłych osób. Wtedy znikają twoje towarzyskie zahamowania. Z powodu swojej powściągliwości w kontaktach z innymi trudno ci tworzyć trwałe związki. Czujesz, że dopóki nie zaufasz drugiej osobie, musisz chować się za pewną fasadą. Sądzisz, że gdybyś odsłoniła swoje prawdziwe wnętrze, nie sprostałabyś oczekiwaniom innych.

Największym źródłem stresu jest dla ciebie konieczność stawienia czoła nieznanemu. Kolejnym – krytyka z zewnątrz. Nie lubisz zwracać na siebie uwagi, czuć, że wszystkie oczy spoczywają na tobie. Niebezpieczeństwo twojej nieśmiałości i niechęci do obcych polega na tym, że możesz próbować leczyć swoje lęki alkoholem, lekami uspokajającymi czy podnoszącymi nastrój.

W pracy potrafisz stworzyć sobie drugi dom. Jesteś godna zaufania, zrównoważona i wydajna. Najlepiej pracuje ci się w niewielkim zespole, w którym z czasem może nawiązać się zażyłość. Dobrze czujesz się w zajęciach rutynowych, bo wprowadzają przyjemny ład. Lubisz mieć dobrze określoną rolę, dlatego dla ciebie są takie zawody jak księgowy, programista czy lekarz.

Kalifornijczyk. Typ Wygodny

Podporządkowują się regułom gry, wypełniają swoje obowiązki i dotrzymują zobowiązań, ale kiedy mają czas wolny, nie pozwolą, by cokolwiek przeszkodziło im w pogoni za szczęściem. Dla osób z typu Wygodnego w tym zawiera się istota życia. Jeśli odnajdujesz się w tym opisie, pewnie najbardziej cenisz sobie właśnie wygodę. Robisz dokładnie tyle, ile się od ciebie wymaga, i nic ponadto. Nie pozwalasz się wykorzystywać. Masz swobodny stosunek do czasu, nie dajesz się opętać pośpiechowi. Wierzysz w łut szczęścia i w to, że tobie też coś się od życia należy. Dobrze funkcjonujesz w uporządkowanych układach: rodzinie, pracy, społeczności lokalnej. Mimo dużej pewności siebie nie postrzegasz się jako pępek świata, lecz jako jeden z trybików w jego wielkiej machinie. Ale to nie przeszkadza ci czuć się dobrze.

Lubisz życie rodzinne i cenisz sobie wierne grono przyjaciół, jednocześnie żywisz w stosunku do ludzi pewną podejrzliwość: obawiasz się, że zbyt wiele od ciebie zażądają. Masz dużą wprawę w mówieniu „nie”. Trudno być twoim partnerem, bo nie stawiasz problemów w związku na pierwszym miejscu spraw do załatwienia. Jeśli więc twój ukochany weźmie na siebie ciężar dbałości o trwałość waszej relacji, okażesz się partnerką wrażliwą, lojalną i kochającą. A praca? Tu też się zbytnio nie angażujesz. Nie pracujesz bowiem dla zaszczytów i kariery, tylko po to, by mieć pieniądze na przyjemności, zarobić na emeryturę lub po prostu… dla zabawy. Jesteś dobrym pracownikiem, nie godzisz się jednak na zabieranie pracy do domu czy zostawanie po godzinach. Nie musisz się przypodobywać szefowi czy współpracownikom, bo i tak czujesz się dobrze ze sobą. Taka postawa wprawdzie irytuje przełożonych, ale za to nie grozi ci przepracowanie, perfekcjonizm czy wypalenie zawodowe. Idealne zatrudnienie dla ciebie to urzędnik państwowy, funkcjonariusz czy żołnierz zawodowy. Możesz zarabiać na tym, co sprawia ci przyjemność.

Jesteś jak jaszczurka wygrzewająca się na słońcu. Nie zamartwiasz się tym, na co nie masz wpływu, jesteś zrównoważona emocjonalnie. Złość okazujesz raczej poprzez milczenie, unikanie kontaktów i spowolnienie działań. Jesteś wtedy mrukliwa i wszystkiego się czepiasz, ale unikasz otwartej konfrontacji.

Oryginał. Typ Niezwyczajny

Marzyciele, wizjonerzy, mistycy – tacy są ludzie Niezwyczajni. Są prawdziwymi oryginałami i wybijają się ponad przeciętność: jako ekscentrycy lub jako geniusze. Trzymają się swoich własnych odczuć i przekonań, niezależnie od tego, czy inni je rozumieją i akceptują. Są zamknięci w sobie, nie odczuwają silnej potrzeby bliskich związków. Lubią robić wszystko po swojemu, prowadzą ekscentryczny styl życia. Interesują się okultyzmem i zjawiskami paranormalnymi, pociąga ich myśl abstrakcyjna. Jeżeli odnajdujesz się w tym opisie, postrzegasz rzeczywistość inaczej niż reszta. Nie znaczy to, że musisz wierzyć w duchy czy mieć szósty zmysł. Po prostu nie zadowalasz się powszechnie dostępnymi objaśnieniami świata. Twoja wyobraźnia nie ma granic.

Niezwyczajni mają dziwne nawyki: ubierają się tylko w ubrania o danym kolorze, hodują niespotykane zwierzęta lub sypiają na dziwnych meblach. I jest im obojętne, co o tym myślą inni. Naprawdę. Ponieważ jednak otoczeniu trudno jest zaakceptować ich wyjątkowość, często wybierają zawody wolne, artystyczne, jak aktor, pisarz, malarz, muzyk czy psychoterapeuta.

Jeśli jesteś Oryginałem, źródłem stresu jest dla ciebie konieczność dostosowania się do cudzej rzeczywistości. Nie czujesz się skrępowana żadną konwencją i nie stronisz od zakazanych owoców. Pragniesz ekstazy, uczuć, jakich jeszcze nie znałaś. Należysz do ludzi, którzy potrafią nagle wśród nieznanego tłumu wybuchnąć śmiechem, bo właśnie ich coś rozśmieszyło. Zdajesz sobie sprawę, że inni niekoniecznie cię rozumieją i szanują. Potrafisz gwałtownie reagować na ludzi, którzy uważają twój styl życia czy przekonania za niewłaściwe.

W pracy Oryginałowie mogą mieć szczęście i trafić na zespół, który będzie akceptował ich dziwactwa, bo będą wnosić dużo kreatywności i świeżości. Mogą też nauczyć się jednym uchem słuchać swojego wewnętrznego głosu, a drugim – swojego szefa. Ciężko im będzie jednak odnaleźć się w świecie korporacji. W miłości dość często decydują się na krótkotrwałe związki lub życie w samotności. Inni nie są im potrzebni, by czuć sens życia. Choć pragną z kimś dzielić życie, często nie są w stanie zmienić się i dopasować. Chyba, że partner nie będzie tego od nich oczekiwał i zaakceptuje ich takimi, jacy są. Czasem idealny związek tworzą po prostu dwa Oryginały.

Pustelnik. Typ Samotniczy

„Nie potrzebuję nikogo oprócz siebie” – zwykli mawiać samotnicy. Obca jest im chęć przypodobania się innym czy poddania wpływowi tłumu. Świetnie się sprawdzają jako antropolodzy, matematycy, przyrodnicy, pisarze czy poeci, bo cechuje ich niesamowita jasność widzenia. Mają niewielkie potrzeby towarzyskie i najlepiej czują się w samotności. Są raczej beznamiętni, spokojni i zrównoważeni– potrafią sami ocenić swoje postępowanie. Choć umieją cieszyć się seksem, nie cierpią z powodu jego braku. Nawet będąc w związku, w głębi serca pozostają odizolowani. Ich samotnictwo nie jest ucieczką, oni naprawdę wolą swoje towarzystwo. Język uczuć to nie ich świat.

Jeśli jesteś Samotnikiem, bliska jest ci filozofia stoików, czyli bierność zarówno wobec bólu, jak i namiętności. Ludzie interesują cię w niewielkim stopniu, ale to nie znaczy, że ich nie lubisz. Wprost przeciwnie, jeśli masz też inne domieszki osobowości, możesz wysoko cenić sobie towarzystwo innych, ale zawsze będziesz potrzebowała dużej swobody i czasu dla siebie. „Ty mnie nie kochasz” – to stały zarzut partnera Samotniczki. Im bardziej domaga się od niej okazywania intymnych emocji, tym bardziej ona zamyka się w sobie. Wiele Samotniczek może odmienić urodzenie dziecka. Odkrywają wtedy nieznaną im wcześniej drogę do przeżyć emocjonalnych i poczucia wspólnoty.

Pustelnicy bardzo dobrze sprawdzają się w pracy. Są samodzielni, skupieni na zadaniu, nie potrzebują zachęty ani specjalnej zewnętrznej motywacji, sami są dla siebie najlepszym liderem. Gorzej wychodzi im praca w grupie, gdyż nie są zbyt wrażliwi ani dyplomatyczni, czasem tracą cierpliwość i bywają niezręczni. W ich idealnym świecie mieści się tylko garstka ludzi, którzy zajmują się swoimi sprawami, nie wadząc nikomu. Ale że świat wygląda zupełnie inaczej, tworzą sobie swoją małą enklawę samotności i starają się spędzać w niej jak najwięcej czasu.

Poszukiwacz Przygód. Typ Awanturniczy

Kto jeśli nie on odkrywa nowe lądy – także w przenośni?! Żyje na ostrzu noża, łamiąc wszelkie konwenanse, bariery i ograniczenia. „Bez ryzyka nie ma wygranej” – mawia. Ale tak naprawdę wygraną jest dla niego samo ryzyko. Jeśli jesteś tym typem, cechuje cię nonkonformizm. Żyjesz zgodnie z wewnętrznym kodeksem wartości i normy społeczne nie mają na ciebie zbyt wielkiego wpływu. Nie zamartwiasz się zbytnio innymi, bo wychodzisz z założenia, że każdy powinien dbać o siebie. Masz dar przekonywania i snucia opowieści. Kochasz ruch, „nosi cię” po świecie, wciąż chcesz więcej i dalej. W życiu radzisz sobie dzięki swoim talentom, pomysłowości i inteligencji. Żyjesz tu i teraz, nie myślisz o przyszłości i nie zamartwiasz się przeszłością, twoja dewiza to: „Niczego nie żałuję”.

Uważasz, że wszyscy mamy jedno życie i trzeba je jak najlepiej wykorzystać. Nie potrzebujesz innych, by podbudować swoją samoocenę ani by mieć poczucie sensu życia. Choć niektórzy są ci niezbędni w twoich fascynujących planach. Masz wyraźne wewnętrzne wyczucie, co jest dla ciebie dobre, a co złe. Jeśli się na coś uprzesz, nikt i nic cię od tego nie odwiedzie. Żyjesz chwilą, a strach cię nie paraliżuje, lecz podnieca. Możesz sprawiać wrażenie lekkomyślnej, ale ty po prostu wierzysz w swoje możliwości. Nie potrafisz planować czy podporządkowywać się dyscyplinie. Masz lekką rękę do pieniędzy, nie boisz się zaczynać od nowa. Jesteś wieczną optymistką. Twój brak samokontroli, skłonność do ryzyka może być prostą drogą do rozmaitych uzależnień, konfliktów z prawem czy wypadków.

Nie ukrywasz uczuć. Od razu widać, czy kogoś lubisz, czy nie, pożądasz czy nie, oraz czy ktoś ci działa na nerwy. Pociągają cię ludzie podobni do ciebie, czyli kochający, gdy coś się dzieje, którzy nie wikłają się w dłuższe związki. Jesteś wspaniałą kochanką i towarzyszką zabaw. Szybko jednak nudzisz się stałymi partnerami. Nie odczuwasz moralnej powinności utrzymywania związku dla niego samego. Z wiekiem nabierasz ochoty, by związać się z kimś niebanalnym, kto będzie wiecznie cię zaskakiwał.

Zasadą, jaką kierujesz się w życiu, ale i w pracy, jest poszukiwanie wyzwań. Jeśli są, pracujesz sumiennie i odpowiedzialnie. Masz zadatki na dobrego sportowca, kierowcę, pilota czy instruktora sportów ekstremalnych. Ale też biznesmena, chirurga, strażaka czy prawnika specjalizującego się w sprawach karnych. Źle znosisz nudę i rutynę.

Jutro ostatnia część artykułu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze