fbpx

Żałoba po stracie bliskiej osoby

przezywanie zaloby
123rf.com

Każdy z nas inaczej przeżywa bolesną stratę. Psychologowie, którzy pracują z ludźmi w żałobie, zauważyli, że ludzka żałoba najczęściej pojawia się w 8 odsłonach.
1. Tłumienie bóludziałaniem. Smutek pojawia się na krótko, a potem osoba zajmuje się działaniem. W ten sposób unika przeżycia bólu. Po śmierci partnera szybko wchodzi w nowy związek lub popada w pracoholizm. Najczęściej zajmuje się jakimś aktywnym działaniem.

2. Psychiczna nieobecność. Czasami człowiek nie wykazuje objawów żalu, nie smuci się, nie rozpacza. Jego uczucia są jakby zamrożone, wydaje się nieobecny i trwać to może nawet przez kilka tygodni.

3. Dwuznaczność. Zdarza się, że ludzie nie dają sobie przestrzeni na głębokie przeżycie żałoby. W ich otoczeniu nie ma przyzwolenia na to, żeby zwolnili tempo życia, płakali, byli smutni czy wycofani z życia. Oczekuje się, że będą normalnie funkcjonować, żeby nie zakłócać zwykłego porządku. I oni ulegają tej presji. Wydaje się, że świetnie sobie sobie radzą, ale żałoba pojawia się w tak zwanych podwójnych sygnałach – robią się zgorzkniali, tracą energię życiową, są skrajnie pesymistyczni.

4. Żałoba przedterminowa. Bliscy osób terminalnie chorych często zaczynają przeżywać żałobę jeszcze przed śmiercią, która ma wkrótce nastąpić. Smucą się i rozpaczają w oczekiwaniu na nią. Już wtedy potrzebują pomocy specjalisty, żeby móc opiekować się chorym.

5. Chroniczny ból. Dla niektórych osób przeżywanie żałoby jest tak intensywne, że nie mogą powrócić do codziennego funkcjonowania. Ich rozpacz i przeżywanie nieszczęścia jest jawne i intensywne. Nic się nie zmienia przez wiele tygodni a nawet miesięcy.

6. Traumatyczne przeżywanie żałoby. W tym przypadku zdolność osoby do radzenia sobie w codziennym życiu maleje z upływem czasu. Początkowo tłumiony smutek nagle staje się bolesny i przytłaczający. Osoba traci siły życiowe albo przez jakiś czas jest nienaturalnie pobudzona. W tym przypadku zdarzają się myśli samobójcze.

7. Opóźniona żałoba. Zdarza się bardzo często. Przez pierwsze tygodnie po stracie ludzie znajdują się w mechanizmie zaprzeczania i zajmują się działaniem oraz codziennym życiem. Jednak po jakimś czasie smutek pojawia się ze zdwojoną siłą, wyrzucając ich z normalności.

8. Żałoba pozbawiona prawa. Czasem ludzie nie dają sobie prawa do żałoby. Dzieje się tak u niektórych kobiet w przypadku poronienia lub gdy umiera rodzic, z którym ktoś nie miał dobrych kontaktów. Osoby te nie potrafią w pełni uznać straty i opłakać jej. Wówczas często pojawia się postawa dwuznaczna, żałoba przejawia się pesymizmem, cynizmem, powolną utratą sił.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze