1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Żałoba po stracie bliskiej osoby

123rf.com
123rf.com
Każdy z nas inaczej przeżywa bolesną stratę. Psychologowie, którzy pracują z ludźmi w żałobie, zauważyli, że ludzka żałoba najczęściej pojawia się w 8 odsłonach.

1. Tłumienie bóludziałaniem. Smutek pojawia się na krótko, a potem osoba zajmuje się działaniem. W ten sposób unika przeżycia bólu. Po śmierci partnera szybko wchodzi w nowy związek lub popada w pracoholizm. Najczęściej zajmuje się jakimś aktywnym działaniem.

2. Psychiczna nieobecność. Czasami człowiek nie wykazuje objawów żalu, nie smuci się, nie rozpacza. Jego uczucia są jakby zamrożone, wydaje się nieobecny i trwać to może nawet przez kilka tygodni.

3. Dwuznaczność. Zdarza się, że ludzie nie dają sobie przestrzeni na głębokie przeżycie żałoby. W ich otoczeniu nie ma przyzwolenia na to, żeby zwolnili tempo życia, płakali, byli smutni czy wycofani z życia. Oczekuje się, że będą normalnie funkcjonować, żeby nie zakłócać zwykłego porządku. I oni ulegają tej presji. Wydaje się, że świetnie sobie sobie radzą, ale żałoba pojawia się w tak zwanych podwójnych sygnałach – robią się zgorzkniali, tracą energię życiową, są skrajnie pesymistyczni.

4. Żałoba przedterminowa. Bliscy osób terminalnie chorych często zaczynają przeżywać żałobę jeszcze przed śmiercią, która ma wkrótce nastąpić. Smucą się i rozpaczają w oczekiwaniu na nią. Już wtedy potrzebują , żeby móc opiekować się chorym.

5. Chroniczny ból. Dla niektórych osób przeżywanie żałoby jest tak intensywne, że nie mogą powrócić do codziennego funkcjonowania. Ich rozpacz i przeżywanie nieszczęścia jest jawne i intensywne. Nic się nie zmienia przez wiele tygodni a nawet miesięcy.

6. Traumatyczne przeżywanie żałoby. W tym przypadku zdolność osoby do radzenia sobie w codziennym życiu maleje z upływem czasu. Początkowo tłumiony smutek nagle staje się bolesny i przytłaczający. Osoba traci siły życiowe albo przez jakiś czas jest nienaturalnie pobudzona. W tym przypadku zdarzają się myśli samobójcze.

7. Opóźniona żałoba. Zdarza się bardzo często. Przez pierwsze tygodnie po stracie ludzie znajdują się w mechanizmie zaprzeczania i zajmują się działaniem oraz codziennym życiem. Jednak po jakimś czasie smutek pojawia się ze zdwojoną siłą, wyrzucając ich z normalności.

8. Żałoba pozbawiona prawa. Czasem ludzie nie dają sobie prawa do żałoby. Dzieje się tak u niektórych kobiet w przypadku poronienia lub gdy umiera rodzic, z którym ktoś nie miał dobrych kontaktów. Osoby te nie potrafią w pełni uznać straty i opłakać jej. Wówczas często pojawia się postawa dwuznaczna, żałoba przejawia się pesymizmem, cynizmem, powolną utratą sił.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze