Żyj, niczego nie żałuj

fot.123rf

Mamy układać swoje życie niezależnie od tego, czy wierzymy w istnienie nieśmiertelnej duszy, twierdził Kant. Sugerował, aby ograniczać pole widzenia do tego życia, w którym aktualnie żyjemy. To wskazanie Kanta jest mi bliskie – mówi profesor filozofii Maria Szyszkowska.
Ta dziewczyna kocha życie każdą komórką ciała – mówi o tobie twój mąż Jan Stępień. Witalna, twórcza, inspirująca, młoda – to przyjaciele i studenci. Profesor filozofii z ogromnym dorobkiem naukowym i kobieta, która wyraża siebie poprzez taniec i pomalowane na zielono paznokcie. Maria Szyszkowska jest zjawiskiem; ekspresją pełni życia. A ja tu chciałam o śmierci…

Żyję radośnie, ponieważ nie wierzę we własną śmierć.

To ten odwieczny pierwotny lęk…

Raczej absolutna niezgoda. W tym względzie bliscy są mi egzystencjaliści, którzy pisali o absurdzie śmierci. Wskazywali na narodziny i śmierć jako na przejaw zniewolenia, ponieważ nikt nas nie zapytał, czy chcemy się urodzić, i nikt nie zapyta, czy chcemy umrzeć. Najpierw rozkoszujemy się radością istnienia, a potem to wszystko, co cielesne, a będące źródłem pięknych doznań, zostaje nam zabrane. Pytanie, po co Stwórca wyposażył nas w najsilniejszy ze wszystkich instynkt samozachowawczy, skoro skazuje nas na śmierć?

Co na to filozofowie?

Na przykład Platon radził sobie z problemem śmierci poprzez teorię reinkarnacji, którą zaczerpnął z tradycji Dalekiego Wschodu. Pisał, że ciało jest dodatkiem do duszy, czymś drugorzędnym; że śmierć ciała nie ma znaczenia. Znaczenie ma jedynie wieczny, niezmienny żywot duszy wcielającej się w kolejne istoty.

To już coś. Pocieszenie.

Cóż mi po wiecznej duszy? Każdy z nas to niepowtarzalna całość psychofizyczno-duchowa. Zwróć uwagę, jaką szczególną całością jest każdy człowiek. To konkretne połączenie ciała i duszy tworzy unikalną jedność. Trudno porozumieć się w sprawie smaku, zapachu i innych doznań zmysłowych, bo każdy z nas inaczej ich doświadcza, czym innym się zachwycamy, interesujemy. Moja dusza bez ciała to już nie będę ja. Mój mąż Jan Stępień co prawda mówi, że dusza może tańczyć, ale pytam go wtedy, czy może nosić sukienki [śmiech]. Zmysłowe przyjemności przynoszą wielką radość. Lubię żyć. Lubię tańczyć. I nie chcę przestać. Interesuje mnie moja nieśmiertelność, a nie nieśmiertelność mojej duszy.

Święty Augustyn pisał, że tylko śmierć pozwala dotrzeć do tego, kim jesteśmy naprawdę.

Filozofowie średniowiecza reprezentują podejście chrześcijańskie. To jedyna epoka, w której problem śmierci tak bardzo pochłaniał filozofów. Celem życia na ziemi było zasłużenie na prawdziwe życie – duszy po śmierci. Nie znajduję w chrześcijaństwie odpowiedzi na ważne egzystencjalne pytania. Kartezjusz, Bacon unikali tematu śmierci. Kant pisał, że sprawa nieśmiertelnej duszy to problem wiary religijnej, nie wiedzy. Są tacy, którzy wierzą, ale nie każdy może uwierzyć. Mamy więc układać swoje życie niezależnie od tego, czy wierzymy w istnienie nieśmiertelnej duszy, twierdził Kant. Sugerował, aby ograniczać pole widzenia do tego życia, w którym aktualnie żyjemy. To wskazanie Kanta jest mi bliskie. Podobnie jak idea nagiej duszy Stanisława Przybyszewskiego, którego dzieła czytałam już w szkole średniej. Odnajdywać nagą duszę, to żyć w całkowitej zgodzie ze sobą, wyrażać siebie bez zahamowań i upiększeń. Nie oszukiwać siebie, a nawet siebie demaskować. Na przykład nie udawać, że kierują mną szlachetne czy szczytne motywy, gdy te motywy są niskie. Uświadamiać sobie, kim jestem, jakie mam intencje, bo to może inspirować do zmian i przeobrażeń. Mówić sobie prawdę o sobie. Staram się tak żyć. Jedynym kłamstwem, na które sobie pozwalam, jest to, że nigdy nie umrę. Gdybym naprawdę uwierzyła, że mam ograniczoną ilość lat do przeżycia, że kiedyś nie będę mogła oglądać pięknego nieba, nie będę mogła słuchać ptaków, dotykać aksamitu czy wąchać nasturcji, wtedy – podejrzewam – nie byłabym zdolna do działania.