1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Związki na odległość

123rf.com
Związek na odległość to zgodzenie się na pewną tęsknotę. Osoby, które żyją w takich relacjach, na co dzień muszą walczyć z samotnością, która wbrew pozorom nie jest taka łatwa. Telefon staje się - w pewnym sensie - naszym przyjacielem, a internet jest świadkiem naszych czułych spotkań.

Zakochani w związkach na odległość cenią sobie każdą chwilę, którą spędzają razem. Jednak czas szybko ucieka – nie pozwala partnerom zbyt długo cieszyć się sobą. Następuje chwila, w której on musi wsiąść w autobus i odjechać. Łzy lecą po policzku i w głowie plącze się jedna myśl: „do następnego razu”. Wbrew stereotypom związanym z relacjami na odległość okazuje się, że i z nich wynika wiele dobrego. Oto kilka mitów na ten temat.

Mit 1. Partnerzy w związkach na odległość mają gorszy kontakt.

Amerykańscy badacze, którzy opublikowali swoje odkrycie na łamach gazety „Journal of Communication”, twierdzą, że odległość nie ma aż tak ogromnego wpływu na kontakt między partnerami.

W badaniu, które przeprowadzili L. Crystal Jiang z Miejskiego Uniwersytetu w Hongkongu oraz Jeffrey T. Hancock z Uniwersytetu Cornella, udział wzięły 63 małżeństwa – zarówno ci, którzy mieszkali razem, jak i ci, którzy musieli żyć w rozłące. Wyniki badań wskazały, że pary żyjące w rozłące, w rozmowie przekazywały sobie o wiele więcej informacji oraz w dokładny sposób słuchali odpowiedzi drugiej osoby. Każda prowadzona przez nich rozmowa, trwała dłużej niż ta, która była prowadzona między partnerami mieszkającymi ze sobą.

Mit 2. Między partnerami żyjącymi na odległość jest mniejsza więź.

Pary żyjące na odległość wkładają więcej wysiłku w przekazywaniu sobie uczuć, a ich starania nie idą na marne.

Według naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu, zarówno przekazywanie informacji o sobie, jak i próba wyobrażenia sobie udzielanej przez partnera odpowiedzi prowadzi do zbudowania specjalnej intymności pomiędzy obojgiem. Co więcej, ponad połowa z tych par w pewnym momencie zaręcza się. Z drugiej strony osoby te często przyznają, że takie związki są trudne i stawiają przed nimi dodatkowe wyzwania.

Mit 3. Związki na odległość są skazane na porażkę.

Czy przetrwamy? To pytanie pada najczęściej wśród zakochanych. Partnerzy, którzy zdecydowali się na rozłąkę, w większym stopniu zwracają uwagę na swoje uczucie. Podkreślają oraz wyrażają swoją miłość i inne uczucia jak najlepiej potrafią - a takie starania zwracają im się w postaci bardziej zacieśnionych relacji.

Jak twierdzą jest mnóstwo sprawdzonych sposobów na to, aby nawet setki kilometrów dzielących parę nie zaważyły na małżeńskiej miłości i harmonii w związku. Są to między innymi: ciągły kontakt telefoniczny, odwiedzanie siebie nawzajem, stwarzanie namiastki namiętności itp. Z badań wypływa jeszcze jeden wniosek. Żyjąc na odległość, powinniśmy unikać wysyłania maili. Wszystkie badane osoby, które żyją w wiecznej rozłące, stwierdziły, że mailowanie jest najmniej romantycznym sposobem komunikacji.

Mit 4. Odległość może zabić uczucie między partnerami.

Podobno rozłąka i życie w ciągłym napięciu powoduje większe wydzielanie adrenaliny, testosteronu, dopaminy oraz innych związków chemicznych, potęgujących nasze pożądanie. Tak więc niecodzienny seks, czułe gesty i miłe słówka zdecydowanie przybliżają.

Rytm naszej miłosnej egzystencji niestety powoduje też obniżenie poziomu endorfin, co potęguje tęsknotę. Nie świadczy to jednak o naszej słabości – przypomina tylko, że nie możemy bez siebie żyć.

Mit 5. Rozłąka doprowadza do ciągłych kłótni.

Aby zdecydować się na związek na odległość, trzeba mieć wiele odwagi. Nie każdy jest w stanie wytrzymać taką presje. Jednak są tacy, dla których miłość w rozłące to sposób na zgodną relację. Taka relacja nazywa się LAT (z ang. Living Apart Together). Oznacza ona taki układ partnerski, w którym osoby w nim żyjące traktują siebie nawzajem jako partnerów życiowych – jednak mieszkają osobno.

Ta forma najczęściej wybierana jest przez młodych ludzi, którzy żyją swoim życiem na sto pięćdziesiąt procent. Wciągnęła ich praca, nauka, przez co nie potrafią - albo nie chcą - dzielić czasu pomiędzy domem a pracą. Zdarza sie także, że takie związki tworzą starsze osoby. Są to zwykle ludzie niezależni finansowo, z własnymi przyzwyczajeniami i mieszkaniem. Tacy ludzie nie potrafią wyobrazić sobie życia z drugą osobą na co dzień, nie chcą dzielić się swoją przestrzenią.

Mit 6. Związek na odległość tylko rani.

Psycholodzy wskazują na trzy fazy i składowe miłości. Są to: namiętność, intymność i zaangażowanie. Wszystkie te fazy następują kolejno po sobie. Jeżeli przeszliśmy przez te wszystkie fazy, mamy do czynienia ze związkiem dojrzałym. Jednak musimy pamiętać, aby te wszystkie fazy pielęgnować – zwłaszcza namiętność, która trwa najkrócej.

Jeśli para jest na tym etapie związku i decyduje się na życie osobno, i weekendowe spotkania, to istnieje duża szansa na to, że ich relacja przetrwa. A etap namiętności, który zwykle trwa około dwóch lat, przedłuży się. Jednak jedynym minusem w tej sytuacji jest to, że ciężko później takiej parze wrócić do rzeczywistości. Ciężko jest zamieszkać razem i wspólnie żyć, ze względu na to, że na co dzień nie dzielili się ze sobą wszystkim problemami.

Jak dbać o kontakt w rozłące?

W dzisiejszych czasach jest wiele par, które decydują się na związek na odległość z wielu powodów. Z najnowszych, amerykańskich badań wynika, że 3 miliony małżeństw w Stanach Zjednoczonych żyje osobno, a 25 do 50 proc. młodych par utrzymuje związek na odległość.

Jednak psychologowie uspakajają. Żyjemy w czasach, gdzie łatwiej jest zadbać o związek ze względu na rozwinięte media komunikacyjne niż jakiś czas temu. Możemy rozmawiać przez komunikatory, telefony. Dzięki różnym metodom technologii komunikacyjnej, łatwiej jest dziś partnerom utrzymać dobre relacje. I żyć w zgodzie, miłości i harmonii.

Co sądzisz o związkach na odległość? Czy uważasz, że tego typu relacje mają szanse na przetrwanie? Czy zdecydowałbyś się na życie w takim związku?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze