1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Dobra komunikacja w związku. Jak rozmawiać, by się dogadać?

123rf.com
Wskazówki Marshalla Rosenberga. Podstawowa zasada Porozumienia bez Przemocy to skupianie się na własnych potrzebach, emocjach, uczuciach, nie zaś na błędach i niedoskonałościach innych. Oto, jak może wyglądać rozmowa przeprowadzona według tej zasady:

1. Zobacz fakty

Zauważ, co się wydarzyło, jakie są skutki i tło sytuacji, która była dla ciebie wyzwaniem. Nie interpretuj i nie oceniaj. Przykład: Basia zamiast „Nigdy nie pomagasz mi przy dzieciach!”, powinna powiedzieć: „Nie czuję, żebyś partnersko angażował się w zadania związane z dziećmi”.

2. Mów o swoich uczuciach

Jeżeli coś cię złości albo smuci, skup się na tym, by rozpoznać, co to było. Nie obwiniaj innych za przykrości i krzywdy. Przykład: mąż Basi zamiast „Chcę ci pomagać, ale ty ciągle stawiasz na swoim i nie dajesz mi robić, jak chcę!”, powinien powiedzieć: „Czuję się rozczarowany i rozżalony, ponieważ kolejny raz pozbawiłaś mnie prawa do decyzji”.

3. Mów o swoich potrzebach

Gdy już powiesz, co się wydarzyło i jak się czujesz, zasygnalizuj, czego potrzebujesz na przyszłość. Ona: „Chciałabym więcej wsparcia i współpracy”, on: „Chciałbym mieć większy wpływ na wychowywanie naszych dzieci”.

4. Sformułuj konkretne wezwanie do działania

Na koniec powinna się pojawić propozycja tego, jak dokładnie i konkretnie może się zrealizować nasza potrzeba. Ona: „Chciałabym nie ponosić sama całej odpowiedzialności”, on: „Chciałbym, abyśmy razem podejmowali decyzje dotyczące naszych dzieci. Proponuję, że ja będę przygotowywać je do szkoły co drugi dzień”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze