15 symptomów toksycznej relacji

123rf.com

Na świecie znowu wiosna, przybywa nam energii i ochoty na nawiązywanie nowych znajomości. Dla wielu osób może to być naprawdę piękny czas, dla singli szansa na nowy rozdział w życiu.

Jednak nie wszystkie relacje przynoszą nam oczekiwane szczęście. Czasem zdarza się, że radosna perspektywa zamienia się w koszmar. To jednak nie staje się nagle. Warto wiedzieć, jak rozpoznać symptomy, świadczące o tym, że związek może okazać się toksyczny.

Oto historia Beaty, 36-letniej właścicielki salonu kosmetycznego
– Teraz wiem. Przegapiłam wiele sygnałów mówiących o tym, że w naszej relacji coś nie gra. Mam o to do siebie żal. Oszczędziłabym sobie wiele nieprzespanych nocy.

Od czego to wszystko się zaczęło?
– Od telefonów o dziwnej porze, żeby sprawdzić, czy jestem sama, od czekania pod moim salonem w ukryciu i pojawiania się znienacka, od przepytywania, gdzie, po co, z kim – wspomina Beata. – Brałam to za miłość, za tęsknotę. Osoby, które próbowały uświadomić mi, że Paweł jest zbyt zaborczy, zbywałam uśmiechem. Nie znają prawdziwej miłości – myślałam. Zakładałam też, że kiedy będziemy razem dłużej, on przekona się, że nie ma sensu być zazdrosnym, że zacznie mi ufać. Nie miałam racji. Romantyk, bo tak o nim myślałam, okazał się zazdrośnikiem, tyranem, a nawet prześladowcą. Musiał znać wszystkie moje plany, a kiedy robiłam coś bez konsultacji z nim, nie krył złości. Podsłuchiwał moje rozmowy, odcinał mnie od każdego, kto w jego mniemaniu miał na mnie zły wpływ. Jaki? Ot, choćby taki, że lubił spędzać czas w moim towarzystwie bez Pawła. Nie pomagały rozmowy.
Po kilku miesiącach poczułam, że nie chcę i nie umiem tak żyć. Wyjaśniłam mu, że inaczej wyobrażam sobie związek, że zasługuję na zaufanie itp. Reakcja Pawła? Złość, krzyki, obelgi… Nie chcę nawet do tego wracać. Zdecydowałam się na zerwanie, ale koszmar dopiero się zaczął. Telefony głuche lub z pogróżkami, obraźliwe SMS-y, niejednokrotnie czułam się też śledzona. Zaczęłam się bać, bo nie wiedziałam, do czego jest zdolny. Wsparli mnie przyjaciele i rodzina, zabrałam dowody na to, że jestem nękana i złożyłam pozew o sądowy zakaz zbliżania. Dopiero wtedy odpuścił, ale muszę przyznać, że wieczorami nadal oglądam się przez ramię. Tak właśnie zakończyły się moje marzenia o miłości – kończy ze smutkiem Beata.

Historia ta jest bardzo pouczająca. Jak widać, nie warto tłumaczyć cudzych zachowań, które przekraczają naszą sferę komfortu. Zazwyczaj zapowiadają one eskalację.

15 symptomów, które powinny cię zaniepokoić
1. Nieuzasadniona zazdrość. Bez względu na to, czy jest jakaś racjonalna przyczyna, partner/partnerka manifestuje swoją zaborczość.
2. Kontrola. Wypytuje cię o każdą sekundę spędzoną z daleka od niej/niego. Chce znać wszystkie twoje plany i pilnuje, aby nic w twoim życiu nie działo się bez jej/jego wiedzy i udziału.
3. Przemoc psychiczna lub fizyczna. Wywiera na ciebie presję psychiczną lub fizyczną. Zmusza się do określonych zachowań, posługując się manipulacją lub wykorzystując przewagę fizyczną.