1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Czy do szczęścia potrzebujemy partnera?

fot.123rf
fot.123rf
Jak wynika z przeprowadzonych ostatnio badań na temat singli*, ludzie żyjący bez partnera wykazują relatywnie niższe zadowolenie niemal ze wszystkich obszarów życia. Czy bycie w związku jest receptą na szczęście?

Szczęście to poczucie spełnienia i zadowolenie z życia. Ludzie, którzy czują się szczęśliwi są zdrowsi, bardziej zadowoleni z pracy, mają wielu przyjaciół i generalnie żyje im się lepiej. A może właśnie dlatego są szczęśliwi, że dobry los im sprzyja? Co było pierwsze: jajko czy kura?

W pogoni za Świętym Graalem

Jak zapewnić sobie szczęście? - to pytanie, na które od wielu lat próbują znaleźć odpowiedź naukowcy niemal wszystkich dziedzin. Co powoduje, że uważamy się za ,,w czepku urodzonych"?

Z najnowszych badań amerykańskich socjologów wynika, że poczucie szczęścia w dużej mierze dziedziczymy w genach (ok.30%). I tak ekstrawertycy są bardziej szczęśliwi od introwertyków, a wysocy uważają się za większych szczęściarzy niż ludzie niscy. Kolejne 10 do 15% szczęścia, to relacje z ludźmi; w tym posiadanie udanego związku, kontakty z przyjaciółmi i rodziną. Nie bez znaczenia dla poczucia szczęścia są też tzw. zdarzenia losowe, takie jak np.: wygrana na loterii, czy wypadek. Ale stan portfela odpowiada jedynie za 5% zadowolenia z życia.

Ludzie określają swój poziom szczęścia na podstawie dwóch źródeł: porównania swojego stanu posiadania z tym, co mają inni oraz stwierdzenia, na ile czują się szczęśliwi sami ze sobą. I, jak twierdzą badacze, to drugie źródło, czyli wewnętrzne poczucie dobrostanu jest najważniejsze. Wewnętrzne poczucie szczęścia uzależnione jest w dużej mierze od tego, na ile zaspokajamy swoje potrzeby (z tzw. piramidy Masłowa), począwszy od tych najprostszych (głód, pragnienie, sen), na najbardziej wyrafinowanych skończywszy (miłość, bliskość, akceptacja, samorealizacja, samorozwój).

Okazało się, że właśnie samorealizacja, a nie porównywanie się z innymi, jest odpowiedzialna za ok. 80% naszego szczęścia. Mamy biologicznie uwarunkowaną potrzebę stawiania sobie wyzwań a to, na ile jesteśmy w stanie im sprostać, odpowiada za wewnętrzne poczucie zadowolenia.

Szukaj w sobie a nie na zewnątrz

Czy do zadowolenia z życia i poczucia spełnienia niezbędne jest posiadanie partnera? Jeśli weźmiemy pod uwagę inne badania, z których wynika, że poziom szczęścia mierzony w trakcie życia ma kształt sinusoidy; jest wysoki mniej więcej do 25 roku życia, kiedy pomysły na życie, w tym także partnerzy zmieniają się jak w kalejdoskopie, na etapie tzw. realnego życia (czas stałych związków, pracy) maleje, a tak naprawdę najbardziej szczęśliwi są 90 -latkowie, którzy często żyją w pojedynkę, ale zwykle pogodzeni są z realiami życia i potrafią czerpać radość z drobiazgów, hipoteza o związku jako najbardziej szczęściodajnym czynniku zostaje obalona.

Każdy z nas jest niepowtarzalną indywidualnością i przechodzi przez rozmaite etapy życia, ale jedno jest pewne - jeśli jesteś zadowolona z siebie, masz wysokie poczucie własnej wartości, nie potrzebujesz potwierdzenia z zewnątrz, ani w postaci znalezienia partnera, ani ślubu czy gromadki dzieci. I tu wracam do podstawowego pytania: czy twoja decyzja o życiu w pojedynkę to świadomy wybór, czy raczej konieczność?

Agnieszka jest 38 letnią singielką. Głosi wszem i wobec: ,,W moim życiu nie ma miejsca na męskie skarpetki, porozrzucane po domu, ani wrzeszczące niemowlaki. Uwielbiam swoją pracę, cenię sobie własną wolność i za nic nie zmienię swojego stanu". Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że Agnieszka (podobnie jak wiele innych singielek) została, na własne życzenie, zaadoptowana przez rodzinę swojej przyjaciółki. Jest najlepszą ciocią pod słońcem (często opiekuje się maluchami przyjaciółki), wyjeżdża z nimi na wakacje, spędza święta, jest wtajemniczana w rodzinne sekrety, a kiedy ma ochotę zadbać o swoją wolność, wraca do swojego mieszkania. Kiedy jednak pewnego dnia mąż przyjaciółki, grzecznie acz stanowczo, powiedział jej, że tegoroczne wakacje chcą spędzić wyłącznie w gronie rodziny, Agnieszka poczuła się odrzucona.

Ćwiczenie:

Weź kartkę papieru, wypisz ważne dziedziny swojego życia: praca, hobby, przyjaciele, własny rozwój i, na skali od 1 do 10, określ jak bardzo jesteś usatysfakcjonowana z każdej z nich. Jeśli najwięcej satysfakcji sprawiają ci relacje z ludźmi, zastanów się, czy nie kompensujesz sobie w ten sposób życia w pojedynkę?

* Dane pochodzą z badania zrealizowanego przez TNS PENTOR na potrzeby społecznej akcji „Pokolenie singli” organizowanej przez najpopularniejszy polski serwis randkowy Sympatia.pl. Badanie dostarczyło wielu ciekawych wniosków. Sympatia.pl –  przyjmując, że singlami są osoby powyżej 25. roku życia, żyjące w pojedynkę - dotarła do różnorodnych grup respondentów, tworząc ciekawy i wyczerpujący obraz polskich singli. Akcja rozpoczyna społeczną debatę, dzięki której single w Polsce przestaną być grupą anonimową, a społeczeństwo pozna ich motywacje i powody, które wpłynęły na ich styl życia, a także problemy społeczne, z którymi single mierzą się każdego dnia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze