1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Seks

Dziś 5. światowy dzień antykoncepcji

fot.123rf
Światowy Dzień Antykoncepcji jest obchodzony każdego roku 26 września. Coroczne kampanie organizowane z tej okazji skoncentrowane są wokół wizji świata, w którym każda ciąża jest pożądana. Misją zainaugurowanego w 2007 roku Światowego Dnia Antykoncepcji jest zwiększanie świadomości w zakresie antykoncepcji, by umożliwić młodym ludziom dokonywanie wyborów dotyczących ich zdrowia seksualnego i planowania rodziny.

Światowy Dzień Antykoncepcji co roku podejmuje inne kwestie dotyczące potrzeb związanych z antykoncepcją i życiem seksualnym kobiet i mężczyzn.

Twoje życie. Twoje prawo.

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Antykoncepcji - „Twoje życie. Twoje prawo” przypomina młodym ludziom o prawach jakie posiadają – do zdobywania rzetelnych informacji o życiu seksualnym, chorobach przenoszonych drogą płciową, zapobieganiu niechcianym ciążom, stosowaniu właściwej antykoncepcji i odpowiedzialnym planowaniu rodziny. To „Twoje życie. Twoje prawo”, by o nim decydować i wiedzieć jak je dawać innym. Hasło zachęca młodzież do zdobywania wiedzy o skutecznych metodach planowania rodziny i odpowiedzialnego podejścia do życia seksualnego. Jak wykazało badanie*, wielu młodych ludzi czerpie informacje z Internetu i często ponosi tego konsekwencje. Brak kontaktu  z lekarzem specjalistą, niewystarczająca edukacja seksualna skutkują niepożądanymi ciążami i chorobami przenoszonymi drogą płciową. „Twoje życie. Twoje prawo” skłania do odpowiedzialności za siebie i partnera – zdobycia wiedzy i zadbania o antykoncepcję.
MIĘDZYNARODOWE BADANIE OPINII „Roztropnie lub bezmyślnie. TWOJE ŻYCIE. TWOJE PRAWO, by wiedzieć o antykoncepcji wszystko”
Badanie przeprowadzone pod auspicjami organizacji pozarządowych i towarzystw naukowych, przy wsparciu firmy Bayer wykazało, że młodzi ludzie mają utrudniony dostęp do rzetelnych informacji o antykoncepcji i często uprawiają seks bez zabezpieczenia. Badanie przeprowadzono w 29 krajach na grupie 6000 osób w wieku 15-19 lat.
 • Od 2009 roku liczba młodych ludzi uprawiających seks z nowym partnerem bez zabezpieczenia wzrosła aż o 111% we Francji (z 19% do 40%), o 39% w USA (z 38% do 53%) i o 19% w Wielkiej Brytanii (z 36% do 43%).
 • W Egipcie 36% ankietowanych kobiet i mężczyzn wierzy, że kąpiel, bądź prysznic po stosunku jest skuteczną formą antykoncepcji.
 • 28% badanych młodych ludzi z Tajlandii i 26% z Indii jest przekonanych, że uprawianie seksu podczas menstruacji chroni przed zajściem w ciążę.

Polska

 • Aż 44% aktywnych seksualnie młodych Polaków uprawiało seks z nowym partnerem bez zabezpieczenia; 22% z nich nie lubi stosować antykoncepcji, natomiast 16% mężczyzn i 12% kobiet przyznało, że podczas stosunku byli pijani i zapomnieli o środkach ostrożności.
 • 19% ankietowanych nie mogło uzyskać rzetelnych informacji o antykoncepcji, kiedy tego potrzebowali.
 • 32% uzyskało nieprawdziwe informacje o antykoncepcji czerpiąc wiedzę z Internetu (fora internetowe, chat, social media).
 • 15% młodych mężczyzn jest przekonanych, że uprawianie seksu z partnerką podczas menstruacji chroni przed zajściem w ciążę. 8% kobiet również wierzy, że jest to skuteczna metoda antykoncepcji.
 • Ponad połowa (56%) młodych Polaków zetknęła się z problemem nieplanowanej ciąży w gronie najbliższych przyjaciół lub w rodzinie. To najwyższy odsetek w Europie. Drugie miejsce, po Polsce, zajmuje Wielka Brytania (42%).
Więcej informacji o WCD na stronie:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze