1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

„Wymiary przyjemności” – serial, który celebruje kobiecą seksualność i rozprawia się z mitami na jej temat

Choć serial bada kwestie kobiecej przyjemności, sprawdzi się jako element edukacji seksualnej dla każdego, niezależnie od płci. (Fot. materiały prasowe Netflix)
Ten trzydocinkowy serial dokumentalny wyprodukowany przez Netflix w lekki i zabawny, a jednocześnie naukowy sposób prowadzi nas przez meandry kobiecej seksualności, zakłamanej przez lata niepotrzebnych mitów – choćby o wyższości orgazmu pochwowego nad łechtaczkowym, istnieniu punktu G czy koncepcie dziewictwa.

Na ekranie pojawiają się zwyczajne kobiety i osoby niebinarne, które głośno, nieskrępowanie i bez zbytniej pruderii opowiadają o swoich doświadczeniach w odkrywaniu seksualności. Czasem się śmieją, czasem odrobinę wstydzą, co nadaje serialowi formułę bliskiej rozmowy z przyjaciółką. „Wymiary przyjemności” rozwiewają wątpliwości i odpowiadają na te pytania, które zawsze chciałaś zadać, ale nie miałaś śmiałości zapytać – np. o dokładne działanie erotycznych zabawek. Do tego serial jest ciałopozytywny i niewykluczający żadnej orientacji seksualnej. Każdy odcinek opisuje inną, związaną z seksualnością sferę: ciało, umysł oraz relacje. W sposób tak lekki i swobodny, że podczas oglądania nie będziesz się rumienić.

Dzięki występującym w „Wymiarach przyjemności” naukowczyniom (w tym wspaniałej dr Emily Nagoski, edukatorce seksualnej i autorce bestsellerowego poradnika dla kobiet „Ona ma siłę”) produkcja dostarcza też solidną dawkę podanej w przystępny sposób wiedzy. Jednocześnie twórczynie serialu podkreślają, że choć dotyczy on problematyki istotnej z punktu widzenia 50 proc. społeczeństwa, dla świata nauki wcale taka oczywista ona nie jest. Wystarczy wziąć pod uwagę fakt, że budowę łechtaczki opisano po raz pierwszy w 2005 roku, gdy ludzkość dawno już miała za sobą choćby rozpracowanie genomu!

Tymczasem świadomość nie tylko własnej anatomii, ale i mechanizmów rządzących przyjemnością jest kluczowa, by lepiej i pełniej żyć. W kraju, w którym edukacja seksualna uważana jest za zło, zaś seks pozostaje tematem tabu, te trzy pięćdziesięciominutowe odcinki mogą wywołać seksualną rewolucję w życiu niejednej kobiety. Zresztą, wystarczy obejrzeć zwiastun.

Główny wydźwięk serialu jest wyzwalający i pozytywny: każda z nas ma niezbywalne prawo do przyjemności, a sposób, w jaki jej doświadcza, jest absolutnie OK. Nie ma nic wstydliwego w cieszeniu się seksem, zaś odkrywanie tego, co lubisz, może być ekscytującą ścieżką rozwoju własnej kobiecości.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze