1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Panseksualizm – co to jest? Definicja i znaczenie

Panseksualista to osoba zdolna tworzyć długotrwałą relację z osobą jakiejkolwiek płci. (Fot. iStock)
Panseksualista to osoba zdolna tworzyć długotrwałą relację z osobą jakiejkolwiek płci. (Fot. iStock)
Odpowiedź na pytanie, co to jest panseksualizm, wydaje się prosta: to pociąg do innej osoby niezależnie od jej płci. Panseksualista na pierwszym miejscu stawia człowieka, nie patrząc na jego przynależność płciową. Jak jeszcze definiuje się tę tożsamość? Przekonaj się.

Miłość rządzi się swoimi prawami, jednak otwartość na drugą osobę jest kluczowa, by zbudować bliskość. Mimo tego często zamykamy się w ramach, które ograniczają naszą możliwość na znalezienie miłosnego szczęścia. Podobają nam się wysocy bruneci, więc nie dajemy szansy niskiemu. Patrzymy na drugiego człowieka przez pryzmat wzoru, w który musi się wpasować. Zaślepione wizją idealnego wybranka nie dostrzegamy, że w naszym otoczeniu pojawiają się wartościowe osoby. Panseksualiści pytają więc – a co, gdyby pozbyć się ograniczających przekonań, które nie pozwalają docenić tego, co dobre? Otworzyć serce na czystą miłość do drugiej osoby w takiej formie, w jakiej przyszło jej żyć?

Panseksualizm – co to znaczy?

Przedrostek „pan” pochodzi z greki i oznacza „wszystko”. Tym samym osoby panseksualne są zdolne wchodzić w długotrwałe relacje z wszystkimi ludźmi, bez względu na ich tożsamość płciową, orientację seksualną czy po prostu płeć biologiczną. Dlaczego decydując się, kogoś kochać, patrzymy na te sfery? Jest tyle innych aspektów, które mogą być kręcące: osobowość, charakter, intelekt, pasje, sposób, w jaki ktoś mówi, jak się porusza, co lubi. Po co ograniczać się wyłącznie do płci, a wręcz anatomii? – pytają panseksualiści. Czasem używają hasła „Hearts not pants” („Serca, nie majtki”), by wytłumaczyć niewtajemniczonym, o co w ich orientacji chodzi. Definicja, w którą wpisuje się panseksualizm, obejmuje nie tylko kwestie seksualne, ale też romantyczne i emocjonalne.

Panseksualizm – czym jest?

Gdzie na słynnej skali Kinseya, określającej orientacje seksualne, znajduje się panseksualizm? Odpowiedź wcale nie jest oczywista, zresztą coraz więcej seksuologów przyznaje, że skala w naszym pełnym nowych tożsamości świecie przestaje mieć zastosowanie. Mogłoby się co prawda wydawać, że panseksualizm to środek skali, czyli biseksualizm. Jednak ten drugi zakłada binarność, pociąg wyłącznie do kobiety albo mężczyzny. Tymczasem panseksualizm obejmuje również osoby transpłciowe. Tak naprawdę nie widzi płci – liczy się dla niego po prostu druga osoba, a nie są ważne sztywne kategorie i podziały.

Panseksualizm – co to oznacza?

Panseksualizm nie oznacza hiperseksualności, czyli uzależnienia od seksu – nie chodzi w nim o to, że podobają nam się wszyscy i z wszystkimi chcemy chodzić do łóżka, tylko że możemy związać się z każdym, bez oglądania się na jego płeć. Dotyczy też wyłącznie osób dorosłych (co wyklucza oskarżenia o pedofilię, nekrofilię czy zoofilię, które pojawiają się ze strony osób lubiących szafować słowem „ideologia”). Panseksualizm ma znaczenie częściej wśród kobiet oraz przedstawicieli młodszego pokolenia (według szacunków ich liczba z roku na rok rośnie). Panseksualizm jest też zdecydowanie powszechniejszy wśród osób transseksualnych. Jako panseksualne definiują się gwiazdy: Lady Gaga, Angelina Jolie, Jaenelle Monae, Miley Cyrus czy Kristen Stewart. Od 2010 panseksualizm ma też swoją flagę. Jest różowo-żółto-niebieska. Róż symbolizuje kobiety, niebieski mężczyzn, zaś żółty – osoby niebinarne.

Kochać człowieka, nie jego płeć

Uważa się, że panseksualizm to bardziej tożsamość niż orientacja. Na pewno panseksualista to osoba otwarta światopoglądowo, potrafiąca eksperymentować, nieuciekająca od tego, co nieznane i nowe. Tworząca nową rzeczywistość, w której zero-jedynkowe podziały przestają mieć rację bytu. Zamiast czarno-białych wyborów ciekawsze są dla niej nawet nie tyle odcienie szarości, ile wszystkie kolory tęczy. Dla wielu panseksualizm oznacza najwyższą formę miłości, w której na pierwszym miejscu jest otwartość na drugiego człowieka, niezależnie od tego, kim on jest.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze