1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Demiseksualizm – jak ważna jest więź emocjonalna w życiu erotycznym?

Demiseksualizm – jak ważna jest więź emocjonalna w życiu erotycznym?

Osoba demiseksualna nie odczuwa pociągu fizycznego do nowo poznanej osoby. Musi tę drugą osobę poznać i dopiero wtedy poczuć, czy ma ochotę pójść z nią do łóżka. Seks dla samego seksu niespecjalnie ją interesuje. (Fot. iStock)
Osoba demiseksualna nie odczuwa pociągu fizycznego do nowo poznanej osoby. Musi tę drugą osobę poznać i dopiero wtedy poczuć, czy ma ochotę pójść z nią do łóżka. Seks dla samego seksu niespecjalnie ją interesuje. (Fot. iStock)
Powody, dla których chodzimy do łóżka, mogą być różne. Jednym z nich jest budowanie więzi. Są jednak osoby, które decydują się na seks dopiero, gdy ją w pełni zbudują. To osoby demiseksualne. Czy jesteś wśród nich? Co to jest demiseksualizm?

Demiseksualizm – co to znaczy? Definicja

Co to jest demiseksualizm? Najprościej można ująć to tak: osoba demiseksualna odczuwa pociąg seksualny do drugiej osoby dopiero w momencie, gdy nawiąże z nią silną więź emocjonalną. Nie działa na nią koncepcja „chemii”. Pożądania nie wywołują u niej ani wygląd, ani zapach drugiego człowieka, tylko jego osobowość, temperament, to, jak się czuje w jego towarzystwie. Innym słowy: dla osoby demiseksualnej atrakcyjne jest to, co odkryć można dopiero po pewnym czasie od poznania drugiej osoby.

W tym momencie pewnie wiele z nas powie – co w tym wielkiego i co wyróżnia demiseksualność? Przecież często odwlekamy pierwszy kontakt seksualny, żeby lepiej poznać drugą osobę. Jednak choć wiele z nas tak funkcjonuje, nie oznacza to, że nie czujemy wcześniej pożądania. Bardzo często świadomie odwlekamy moment skonsumowania związku, dzięki czemu spełnienie staje się jeszcze słodsze. Tymczasem osoby demiseksualne nie czują pociągu seksualnego aż do czasu, gdy go… poczują. Stopniowo budują więź emocjonalną i to ona wyzwala w nich pożądanie.

Demiseksualność – co to jest?

Co ciekawe, demiseksualizm zaliczany jest do spektrum aseksualności. Wiąże się z podziałem na wtórne i pierwotne pożądanie seksualne. Pierwotne pojawia się pod wpływem wyglądu i feromonów, wtórne – po nawiązaniu więzi. Osoby alloseksualne przeżywają obydwa typy pożądania, osoby aseksualne – żadnego. Osoby doświadczające wyłącznie pożądania wtórnego nazwano więc osobami demiseksualnymi. Hasło zostało pierwszy raz użyte w 2006 roku.

Sapioseksualizm a demiseksualizm

Dzisiejszy świat oferuje nam coraz więcej haseł związanych z określaniem seksualności człowieka. Może więc pojawić się pytanie, czym osoby demiseksualne różnią się na przykład od sapioseksualnych. Te drugie za najbardziej erotyczny uznają rozum. Osoby sapioseksualne odczuwają pożądanie w związku z intelektem partnera i możliwością połączenia na tym polu. U osób demiseksualnych chodzi o połączenie emocjonalne, choć może ono powstać pod wpływem porozumienia intelektualnego z drugą osobą.

Panseksualizm a demiseksualizm

A czym różnią się demiseksualiści od panseksualistów? Panseksualista może odczuwać pociąg do każdej osoby, niezależnie od jej płci. Na pierwszym miejscu stawia człowieka, nie patrząc na jego tożsamość płciową, orientację seksualną czy po prostu płeć biologiczną. Z osobami demiseksualnymi może być w pewnym sensie podobnie – warunkiem koniecznym do zaistnienia pożądania jest dla nich więź emocjonalna, tożsamość płciowa drugiej osoby w demiseksualności schodzi zaś na dalszy plan.

Co to jest demiseksualność w związku?

Osoba demiseksualna nie odczuwa pociągu fizycznego do nowo poznanej osoby. Musi tę drugą osobę poznać i dopiero wtedy poczuć, czy ma ochotę pójść z nią do łóżka. Seks dla samego seksu niespecjalnie interesuje osobę demiseksualną. Nie dla niej randka z Tindera i gorące spotkanie z nieznajomym w hotelu. Nie decyduje się na przygodny seks. Ze swoimi partnerami musi najpierw zbudować głęboką więź. Działa to i w drugą stronę – jeśli związek przeżywa kryzys, a partnerzy oddalają się od siebie, demiseksualista nie będzie miał ochoty chodzić do łóżka, zanim naprawione nie zostaną kwestie emocjonalne.

Co jeszcze oznacza demiseksualizm?

Osoby demiseksualne mają opinię niepoprawnych romantyków, które jeśli uprawiają seks, to tylko z miłości. Nie zwracają też uwagi na atrakcyjność fizyczną partnera. Uchodzą za cnotliwe i purytańskie. W dzisiejszych czasach – nastawionych sekspozytywnie – może im być z tego powodu nieco trudniej. Nie interesuje ich pornografia, nie odnajdują się w świecie randek na jedną noc, nie są w stanie wyobrazić sobie pójścia do łóżka z przypadkową osobą. Osoby demiseksualne bywają oskarżane o oziębłość, a zwyczajnie potrzebują czasu. Gdy już nawiążą emocjonalną więź, ich życie seksualne bywa tak różnorodne jak każdego z nas.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze