1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Terapia małżeńska - czy jesteś gotowy?

Terapia małżeńska - czy jesteś gotowy?

123rf.com
Odpowiedzi na poniższe pytania pomogą ci ustalić, czy terapia małżeńska jest właśnie dla ciebie.

Terapia małżeńska jest zawsze intensywnym doświadczeniem dla partnerów. W jej efekcie może poprawić się wasza komunikacja, pogłębić intymność a związek rozkwitnąć. Wspólna psychoterapia zazwyczaj pomaga zobaczyć mocne i słabe strony zarówno jednostki, jak i partnerów. Ale terapia jest tez obarczona silnym przeżywaniem uczuć i emocji. To również doświadczenie czasochłonne i obciążające finansowo. Przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się kilku aspektom. Zastanów się:

1. Czy jesteś gotów wziąć odpowiedzialność za swoją rolę w konflikcie czy zaistniałej sytuacji? Czy naprawdę chcesz zobaczyć, w jaki sposób przyczyniasz się do problemu? Czy jesteś w stanie określić obszary wymagające poprawy? Jesteś gotowy przyznać się do swoich ewentualnych błędów lub braków. Pozytywne odpowiedzi to znak, że psychoterapia będzie korzystna.

2. Czy jesteś skłonny do poświęcenia czasu na terapię? Jeśli macie dzieci, kto się nimi zajmie w tym czasie? Jak to wpłynie na rytm waszego życia? Czas sesji, ich częstotliwość to jedna sprawa. Drugą jest czas między sesjami, kiedy tak naprawdę najwięcej się dzieje między małżonkami. Będziesz miał na sprawy małżeństwa uwagę? A co z pieniędzmi na terapię? Wiele osób, które są zdecydowane ratować i rozwijać swoje małżeństwo, są w stanie ograniczyć wydatki, żeby znaleźć pieniądze na ten cel. Jak ten aspekt wygląda u was?

3. Jesteście otwarci na negocjacje i wspólne rozwiązania? To podstawa zdrowych relacji. Takie podejście dobrze rokuje podjętej terapii.

4. Czy jesteś gotowy na zmianę? Bo właśnie na zmianie polega terapia. Kiedy wasze kłótnie czy nieporozumienia są już przewidywalne, nadszedł czas, aby zrobić coś innego. Ludzie często przychodzą do gabinetu terapeuty po to, żeby dowiedzieć się o jakimś magicznym leku na problemy lub oczekują, że terapeuta powie im czy mają być razem. Lepiej podejść do terapii małżeńskiej jak do procesu, podczas którego każdy może może nauczyć się nowych umiejętności, na przykład komunikacyjnych, żeby coś zmienić w życiu. Czy jesteś gotowy zmienić zdanie na temat swój i partnera? Często żyjemy z jakimś nieprawdziwym obrazem człowieka, który jest naszym mężem i żoną. Czy jesteś otwarty na to, żeby się tego dowiedzieć?

Terapię małżeńską można potraktować jako inwestycję w związek, ale też we własny rozwój. Nawet wtedy, kiedy małżeństwo się skończy, przeżycia z terapii będą miały wpływ na dalsze twoje życie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze