1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Seniorki, seniorzy i seks

Jeżeli pozostajemy w stałym związku, w którym potrzeby seksualne utrzymują się na podobnym poziomie u partnerów/partnerek, z wiekiem możemy jeszcze bardziej cieszyć się seksem i odkrywać nowe doznania. (Fot. iStock)
Chociaż wydłuża się średnia długość życia i dajemy sobie coraz większe prawo do przyjemności seksualnej, aktywność osób starszych na tym polu nie doczekała się jeszcze „równouprawnienia”.

Od osób zainteresowanych rzadko dowiemy się czegoś na ten temat, a w mediach można znaleźć porady dotyczące głównie sfery zdrowotnej – na przykład, co zrobić, gdy zaczynają się problemy z erekcją albo gdy suchość w pochwie uniemożliwia współżycie. Jednak to nie sprawność czy genitalia są tu najważniejsze (bo seks to nie tylko penetracja), wszystko zaczyna się w głowie.

Dzień po dniu otaczają nas zmasowane wizerunki prawie nagich ciał, za pomocą których reklamuje się wszelkie możliwe produkty. Są one wyłącznie młode, gładkie i szczupłe, przez co utrwala się pogląd, jakoby tylko tak wyglądające osoby miały prawo uznawać się za ponętne. Jednak atrakcyjność seksualna nie opiera się na sferze fizycznej i nie kończy wraz z pierwszymi oznakami starzenia. Najważniejsze staje się to, co myślimy o sobie w jesieni życia i jak chcemy się czuć.

Kulturowo dla kobiet po sześćdziesiątce przeznaczono rolę pomocy domowej i opiekunki wnuków. W religii katolickiej aktywność seksualna ograniczona jest do okresu płodnego i prokreacji, co również nie pomaga zaakceptować seksualności w późniejszym wieku. U niektórych osób w sposób naturalny potrzeby się zmniejszają albo całkowicie zanikają, ale większość pewnie chętnie uprawiałaby seks częściej, gdyby miała taką okazję.

Punktem wyjścia jest więc dobra relacja z samą/samym sobą, później z resztą świata. Jeżeli pozostajemy w stałym związku, w którym potrzeby seksualne utrzymują się na podobnym poziomie u partnerów/partnerek, z wiekiem możemy jeszcze bardziej cieszyć się seksem i odkrywać nowe doznania. Kiedy dzieci odejdą z domu i pojawia się więcej wolnego czasu, partnerzy mają okazję skupić się na swoim potencjale seksualnym i go rozwijać.

Co zrobić, jeżeli związek nie przynosi satysfakcji na polu seksualnym? Każda relacja jest inna i nie ma uniwersalnej recepty, dlatego warto porozmawiać ze specjalistą: psychologiem albo seksuologiem, który pomoże zrozumieć źródło problemów. Jeżeli czujemy ciągły dyskomfort związany z niewielką aktywnością seksualną, lepiej go nie ignorować i powalczyć o siebie, bo możemy się tak jeszcze męczyć przez wiele lat!

Starsi single i starsze singielki nie muszą i nie powinni godzić się z poczuciem osamotnienia. W każdym wieku można doświadczyć świetnego seksu, warto się więc otworzyć na kontakt z ludźmi. Szukanie partnera/partnerki stało się o wiele łatwiejsze, odkąd jest Internet. Oprócz portali społecznościowych, na których bardzo łatwo o nowe znajomości, istnieje wiele portali randkowych: ogólnych, dla lesbijek, gejów czy zainteresowanych wyłącznie niezobowiązującym seksem czy konkretnymi jego odmianami.

Również dzięki Internetowi dostęp do sex shopów stał się powszechny. Najróżniejsze gadżety mogą ułatwić i uprzyjemnić kontakty seksualne seniorek i seniorów. Warto pamiętać o tym, że o ile w późniejszym wieku nie grozi już niechciana ciąża, o tyle choroby przenoszone drogą płciową nie znikają. Na Florydzie zaobserwowano, że ich występowanie zwiększyło się o 71% właśnie w grupie najstarszych kochanków.

Warto zadbać o swoje zdrowie i nie rezygnować z życia seksualnego, ponieważ spełnienie na tym polu może być tak samo, a nawet bardziej satysfakcjonujące na emeryturze. Seks oprócz przyjemności daje większą pewność siebie, buduje relacje z ludźmi i pozwala dłużej cieszyć się życiem.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze