1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Dlaczego kobiety zdradzają? - 12 powodów

Fot. iStock
Bo czują się niedoceniane przez partnerów, same nisko się cenią. Bo brakuje im dopaminy, dotyku, dojrzałości emocjonalnej. Dlaczego jeszcze?

Robert Weiss, psycholog kliniczny, psychoterapeuta i pedagog, szukał odpowiedzi na pytanie dlaczego zdradzamy. Jest autorem trzech książek na temat uzależnienia seksualnego oraz założycielem i szefem The Sexual Recovery Institute w Los Angeles. Weiss niewierność określa po prostu jako łamanie zaufania, kiedy partner, będący z związku, nawiązuje intymny kontakt z inną osobą. Z doświadczenia zawodowego Roberta Weissa wynika, że kobieta najczęściej zdradza, gdy:

1. Czuje się zaniedbana, ignorowana lub niedoceniana. Bardziej traktowana jak gosposia bądź dyrektor finansowy niż jak kobieta. 2. Ma niską samoocenę. Aktywność seksualna poza związkiem sprawia, że przez chwilę czuje się pożądana, chciana, potrzebna i kochana. 3. Pragnie głębszej intymności, bo ze stałym partnerem brakuje jej przytulania, całowania, dotykania. Ta grupa kobiet również często cierpi na zaburzenia odżywiania. Kompulsywne objadanie rekompensuje odczuwanie emocjonalnej pustki. 4. Chce się zemścić. Kobieta, która czuje się pozbawiona mocy w relacji, może zdradzać w odwecie za poniesione w związku krzywdy. 5. Jest samotna. (W tej grupie są kobiety, które mieszkają same, bo mąż pracuje w innym mieście lub często wyjeżdża). 6. Jest znudzona rutyną w małżeństwie. Jej organizm domaga się mieszanki hormonów dopaminy i oksytocyny, którą zapewnia nowy romans. 7. W związku występuje niedopasowanie seksualne. Brak orgazmu i spełnienia w łóżku popycha ku nowym kontaktom seksualnym. 8. Pragnie zakończyć relację, ale nie ma odwagi. Prowokuje rozstanie zdradą. 9. Wie, że partner chce odejść. Dlatego nawiązuje nowe kontakty, żeby nie zostać sama. 10. Jest uzależniona od seksu lub bycia w relacji seksualnej. To jest sposób zaspokojenia potrzeb uczuciowych. Takie zaburzenia zachowania najczęściej są wynikiem wcześniejszego urazu seksualnego lub głębokiego nadużycia emocjonalnego. 11. Zbyt wiele oczekuje od małżeństwa. Stoi za tym niedojrzałość emocjonalna, czasem narcyzm, co skutkuje oczekiwaniem, że związek zaspokoi każdą potrzebę. 12. Nie ma przyjaciółek. Kobieta, która została w jakiś sposób zaniedbana przez matkę, ma potrzebę stałych, wspierających przyjaźni z kobietami. Jednak nie potrafi ich nawiązywać lub w nich wytrwać. Zamiast tego szuka wsparcia u mężczyzn poprzez nawiązywanie licznych kontaktów seksualnych, które są namiastką bliskości.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze