1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Mężczyzna wysoce uwrażliwiony

Mężczyzna wysoce uwrażliwiony

123rf.com
123rf.com
Peter Messerschmidt, duński terapeuta, zajmuje się tematem wysoce uwrażliwionych ludzi (Highly Sensitive Person, w skrócie HSP). Na podstawie swojej 15-letniej praktyki zawodowej wyróżnił cechy, które są wspólne dla mężczyzn tego typu.

Jak rozpoznać wysoce uwrażliwionego mężczyznę?

1. Częściej używa miękkich aspektów swojej osobowości takich jak empatia, rzadziej jest mocny i stanowczy. 2. Przyjaźni się z kobietami, które nie są jego partnerkami seksualnymi, a mniej ma kolegów. 3. W szkole nie interesował się sportem, a zwłaszcza grami zespołowymi. 4. Bywa, że jest nazywany zniewieściałym. 5. Potrzebuje sporo czasu spędzać w samotności. 6. Jego zainteresowania są natury artystycznej, rzadko zajmują go tradycyjnie męskie aktywności, jak polowania, wyścigi samochodowe, mecze piłkarskie. 7. Sprawniejsza część jego mózgu to część prawa, intuicyjna, podczas gdy 75 proc. męskiej populacji aktywniej używa części lewej, logicznej. 8. Brak u niego „męskich, terytorialnych” zachowań, czyli negatywnej zazdrości, chęci rywalizacji, udowadniania swojej siły.

9. W pracy wyróżnia się inteligencją i sumiennością, ale mniej interesują go eksponowane stanowiska. 10. Późno zaczął chodzić na randki i późno zaczął życie seksualne. 11. Rozwiązuje problemy mediacyjnie, a nie siłowo.

Highly Sensitive Person to typ psychiczny po raz pierwszy opisany przez psycholog dr Elaine Aron w 1996 roku. Rzuciła ona nowe światło na temat wrażliwości traktowanej jako cechę osobowości a nie patologię. 15-20 proc. populacji pasuje do opisu HSP. Ich mózgi i ośrodkowy układ nerwowy funkcjonują w taki sposób, że odbierają więcej bodźców ze świata i od ludzi. Te osoby czują więcej niż inni i często ich uczucia ich bolą. Przejmują negatywne emocje od innych w ten sposób, że potem źle się czują. Ważne jest, żeby zdawać sobie sprawę, że wrażliwcy nie mają wyboru – zawsze będą bardziej czuli. Niestety, ich wrażliwość często mylona jest ze słabością, neurotyzmem, introwertyzmem, nieśmiałością, społecznym niedostosowaniem. Tymczasem wysoce uwrażliwieni ludzie potrzebują po prostu zrozumienia, empatii, wolności i spokoju. Bez tego trudno im żyć.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze