1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Zegar biologiczny w związku: Sowa i Skowronek

Zegar biologiczny w związku: Sowa i Skowronek

123rf.com
Naukowcy już dawno dowiedli, że cykl dobowy ma wpływ na nasze zachowanie, czas reakcji, możliwości intelektualne, a nawet proces trawienny. Skowronek osiąga najwyższą temperaturę ciała i poziom hormonu stresu od ok. godziny 5.00 rano i jest gotowy do życia, a u Sowy ten mechanizm jest przesunięty o kilka godzin. Za te różnice odpowiada naturalny zegar biologiczny

Rano wstaje Skowroneczek, głodna tego, co na świecie, pyta Sowy:  Sowo droga, gdzie do świata krótka droga? Sowa bardzo jest zmęczony, nie odwraca nawet głowy - jaka droga, jaki świat? był spalony.... to na bank! Śpię po meczu narodowym, zawracanie tylko głowy!

Tak właśnie często wyglądają poranki, kiedy Ona - Skowronek zasypia przed 22.00 , a On w tym czasie żyje: ogląda mecz, filmy, rozmawia z kolegami, dowiaduje się o wszystkich bieżących wydarzeniach do późnej nocy. Ona w tym czasie śpi. Budzi się rano, najczęściej przed 6.00, wypoczęta, gotowa do życia, pełna wigoru, chętna do rozmowy, picia kawy przy kuchennym stole, gdy dzieci jeszcze śpią.  On w tym czasie śpi. Jeśli natomiast to mężczyzna jest skowronkiem,  to dobrze wiedzieć, że męskie libido zaczyna się zwiększać właśnie o godz. 5.00 -6.00 rano. Dla kobiety Sowy to środek nocy, więc w związku mogą pojawić się trudności we wzajemnym dostrojeniu.

Na tym tle mogą pojawić się nieporozumienia w związku - Ona lub On mogą posądzać to drugie o unikanie kontaktu lub bliskości. Tymczasem nie ma w tym niczyjej złej woli, ponieważ indywidualne różnice w cyklu dobowym wynikają z naturalnego zegara biologicznego. O godz. 3.00 nad ranem nasz czas reakcji znacząco się wydłuża, a możliwość skupienia i koncentracji drastycznie spada. Jeśli pracujesz w nocy, jesteś na przykład pielęgniarką, lekarzem czy kierowcą, musisz o tym pamiętać i zadbać o siebie i wypoczynek po powrocie do domu. Naukowcy zajmujący się wpływem cyklu dobowego na choroby i ich objawy, dowiedli również, że około godziny 9.00  nadchodzi „najgorszy czas” dla ludzi ze skłonnością do depresji czy obniżonego nastroju.

Ciekawostką jest też mały gruczoł (szyszynka), który, wydzielając melatoninę, odpowiada za nasz zegar biologiczny.  Ilość wyprodukowanej melatoniny zależy od światła: kiedy jest ciemno, produkcja melatoniny zwiększa się i dlatego zasypiamy, kiedy jest widno - produkcja melatoniny zatrzymuje się. Poziom melatoniny w organizmie znacząco spada wraz z wiekiem.  Być może, gdy różnica wieku w związku jest duża, mogą występować różnice w rytmie dobowym i podejmowaniu lub nie aktywności.

Czy partnerzy mogą więc dostosować swoje zegary biologiczne?

Żyjemy w świecie ciągłej gonitwy, nowych technologii, zewnętrznych wymagań i nacisków, takich jak:  wielogodzinna praca  czy konieczność pogodzenia wielu interesów jednocześnie i siłą rzeczy przestawiamy swój zegar, nie będąc w zgodzie z naturą. Dopasowanie naszego naturalnego cyklu dobowego do zewnętrznych wymagań jest możliwe, jednak taka próba będzie okupiona konsekwencjami,  na przykład: Skowronek zmuszony do pracy po 22.00 rano wstanie rozdrażniony, zmęczony, poirytowany. Sowa zbudzona wcześnie rano i zmuszona do udziału w rodzinnym śniadaniu będzie śpiąca i jakby nieobecna.

Dlatego tak ważne jest, aby przyjrzeć się naszemu związkowi pod kątem indywidualnych różnic m.in. w wykonywanej pracy, zapotrzebowaniu na aktywności fizyczną czy seksualną, w typie osobowości. Zwróćmy tez uwagę, jakim chronotypem są rodzice i dziadkowie naszego partnera, gdyż na zegar biologiczny wpływają też uwarunkowania genetyczne.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze