fbpx

Alfabet pozytywnych emocji – N jak NAMIĘTNOŚĆ

uzaleznienie od partnera
123rf.com

N jak NAMIĘTNOŚĆ – w języku polskim pojęcie namiętności najczęściej odnosi się do seksualności i zmysłowości. Wiąże się je ze stanem odczuwania do drugiej osoby silnego i nieodpartego uczucia, które powoduje utratę kontroli intelektualnej nad zachowaniem.

Joanna Godecka
Joanna Godecka, lifecoach

Jednak definicja szerzej traktuje ten termin i określa namiętność jako stan silnego odczuwania emocji bądź jako uczucie skierowane ku danej pasji lub zainteresowaniu. Rzecz jasna, zainteresowanie to dotyczyć może innej osoby lecz nie musi.

Namiętność to najlepsza pożywka dla literatury i filmu. Doskonale sprzedają się historie burzliwych związków i fabuły, w których bohater rzuca na szalę niemal wszystko, by osiągnąć namiętny cel. Ale czy to, co gwarantuje sukces na taśmie filmowej lub na kartkach książek, sprawdza się także w życiu? Kiedy bowiem emocje zdają się władać nami bez reszty, droga prowadzi już do nieba lub do piekła. Możliwości pośrednich nie ma.

Wydaje się, że pierwsza możliwość przytrafia się nam, gdy traktujemy namiętność jako inspirację. I mimo że jest ona silna, to my mamy ją a nie ona nas. Kiedy jednak to namiętność ma we władaniu nas – inspiracja zamienia się w desperację…

Zatem… czy to inspiracja czy desperacja?

Oto kilka zasad, które pomogą ci to zdefiniować.

 1. Osoba partnera stale obecna jest w twoich myślach. Możesz powiedzieć, że więcej myślisz o nim niż o sobie i własnych potrzebach.
 2. Wyobrażasz sobie przyszłość tylko z tą osobą. Bez niej życie nie wydaje się atrakcyjne.
 3. Twoje samopoczucie zależy od sytuacji w związku. Jeśli coś się nie układa, jesteś w dołku. Jest dobrze – rosną ci skrzydła.
 4. Dostosowujesz swój rytm do partnera, podporządkowujesz się jego planom, nie dbając o własne.
 5. Twój stan emocjonalny jest odbiciem stanu partnera. Jego zły nastrój nie pozwala, abyś ty był pogodny, jego zadowolenie jest źródłem twojego.
 6. Trudno ci zagospodarować wolny czas, kiedy nie jesteście razem. Większą jego część przeznaczasz na myślenie o was.
 7. Nie chodzisz sam/a do kina, na spotkania z przyjaciółmi. Zaniedbujesz ich, aby być ze swoim partnerem.
 8. Jesteś zazdrosny/a. Wszelkie sytuacje, które wymykają się spod kontroli, budzą twój niepokój.

Jeśli identyfikujesz się z większością tych tez, twoja namiętność nosi znamiona desperacji.

Co zrobić, aby to zmienić?

 • Weź odpowiedzialność za swoje życie.
 • Zauważ, że to jak żyjesz, jest skutkiem wyboru.
 • Zauważ wpływ przeszłości na to, kim jesteś, i staw jej czoła.
 • Poproś o pomoc

Kartezjusz proponuje złoty środek – Całe szczęście i pomyślność naszego życia zależy od dobrego użytku, jaki zrobimy z naszych namiętności.

Czytaj blog Joanny Godeckiej.

 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
?>