1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Co robić, gdy przyjemność przychodzi za wcześnie?

Zaburzenia seksualne mogą odebrać nie tylko radość z seksu, ale także z życia. (Fot. iStock)
Zaburzenia seksualne mogą odebrać nie tylko radość z seksu, ale także z życia. (Fot. iStock)
Choć przedwczesny wytrysk jest powszechną dysfunkcją, która dotyka około 30 proc. mężczyzn, wielu z nich nie wie jak sobie z nią radzić. Wstyd sprawia, że rzadko decydują się na wizytę u specjalisty, a co za tym idzie rezygnują z radości z seksu oraz z aktywnego życia. Tymczasem są rozwiązania tej kłopotliwej sytuacji.

Zaburzenia seksualne, takie jak PW, czyli przedwczesny wytrysk to problem bez wątpienia wstydliwy, jednak nie należy go lekceważyć. Jest o wiele częstszym zjawiskiem niż zaburzenia erekcji, a nieleczony może stać się prawdziwym utrapieniem. Może, ale nie musi. Tylko jak z nim walczyć? W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się na czym polega ten problem.

Według definicji opracowanej przez panel ekspertów International Society for Sexual Medicine, przedwczesny wytrysk jest dysfunkcją seksualną, która charakteryzuje się ejakulacją pojawiającą się zawsze lub prawie zawsze przed lub w trakcie jednej minuty od penetracji pochwy członkiem od pierwszych doświadczeń seksualnych (wrodzony wytrysk przedwczesny) lub znacznym skróceniem latencji wytrysku, często do trzech lub mniej minut (nabyty wytrysk przedwczesny), niezdolnością do opóźnienia ejakulacji we wszystkich lub prawie wszystkich stosunkach pochwowych oraz negatywnymi następstwami psychicznymi takimi, jak cierpienie, zmartwienie, frustracja i/lub unikanie bliskości seksualnej [1]. Problem ten dotyka od 20 do 30 proc. mężczyzn [2].

Powodem tego przykrego zaburzenia mogą być predyspozycje neurobiologiczne (być może warunkowany genetycznie typ aktywności substancji przekaźnikowych w komórkach mózgu, głównie związanych z układem serotoninowym) – dotyczy przede wszystkim typu wytrysku przedwczesnego występującego przez całe życie. Do czynników psychogennych zaliczamy m.in. stres, zaburzenia relacji partnerskich, dłuższą przerwę we współżyciu, brak stałej partnerki, nieregularne współżycie płciowe, atrakcyjność lub nieatrakcyjność partnerki lub partnera, praktykowanie tzw. stosunku przerywanego, a także zaburzenia nerwicowe (lękowe) i zaburzenia nastroju (depresje). Przyczyną przedwczesnego wytrysku mogą być również czynniki somatyczne lub inne zaburzenia seksualne np. zaburzenia erekcji, zapalenie lub przerost prostaty, niedoczynność tarczycy, zaburzenia czynności nerwów w przebiegu cukrzycy, lub udar mózgu (dotyczą wtórnego wytrysku przedwczesnego) [3].

Życie w ciągłym napięciu, stres, niepokój i obustronna frustracja to najłagodniejsze ze skutków tej przypadłości. Konsekwencje nieleczonego PW mogą być jednak o wiele bardziej dokuczliwe i uniemożliwiać skupienie się na czułości. Niepełna bliskość podczas seksu może przyczynić się do utraty satysfakcji ze współżycia, obniżonej samooceny, braku pewności siebie i problemów w związku.

Przedwczesny wytrysk może okazać się uciążliwy również dla kobiet. Po pierwszym stosunku z mężczyzną zmagającym się z tym problemem partnerka może zareagować różne. Może potraktować zaistniałą sytuację jako komplement i poczuć się dowartościowana, albo skreślić takiego partnera i zawiesić dalsze spotkania. Kobiety będące w stałych związkach mogą z kolei permanentnie unikać współżycia, a nawet zdecydować się na odejście. Jaka jest zatem recepta na radość z seksu we dwoje? Można spróbować urozmaicić życie seksualne za pomocą różnych technik osiągania orgazmu. Jeśli taki seks nie odpowiada obu stronom, pomocne mogą okazać się też ćwiczenia zalecane przez seksuologów, np. przerywanie ruchów frykcyjnych lub uciskanie wędzidełka, kiedy zbliża się orgazm. Aby przyniosły zamierzone efekty wymagają one jednak czasu, systematyczności i motywacji, której często brakuje. Ponadto w przypadku tzw. pierwotnego przedwczesnego wytrysku (czyli takiego, z którym mężczyzna ma problem od lat) ćwiczenia mogą okazać się niewystarczające. Dlatego warto sięgnąć po lek wskazany w przypadku przedwczesnego wytrysku.

jest pierwszym i jedynym [4] w Polsce lekiem dostępnym bez recepty wskazanym do stosowania w przypadku przedwczesnego wytrysku. Kupić go można nie tylko w aptekach stacjonarnych, ale też internetowych.

Trudności w rozmawianiu o przedwczesnym wytrysku sprawiają, że jedynie 9 proc. mężczyzn decyduje się na wizytę u lekarza [5]. Lek można kupić bez recepty. Stanowi on alternatywę dla wątpliwych specyfików z niepewnych źródeł, które nie są przebadane i mogą być niebezpieczne.

Lek zawiera substancję czynną lidokainę, która działa miejscowo znieczulająco, przez co lek zmniejsza wrażliwość penisa na dotyk. Bravera Control ma postać aerozolu, co znacznie ułatwia aplikację, dzięki czemu można zachować pełną dyskrecję. Lek należy zastosować 5 do 15 minut przed stosunkiem. Zalecana dawka to 3 do 7 naciśnięć pompki. Ilość i czas aplikacji powinny być ustalone w zależności do indywidualnych potrzeb. Jeśli zatem problem przedwczesnego wytrysku dotyczy ciebie lub twojego partnera, nie warto zwlekać, bo możliwość pomocy jest na wyciągnięcie ręki. W końcu seks jest po to, aby czerpać z niego satysfakcję…

Przypisy:

[1] Źródło: https://www.issm.info/images/uploads/FINAL_DOCUMENT_An_Evidence-Based_Unified_Definition_of_Lifelong_and_Acquired_Premature_Ejaculation_on_ISSM_Website_March_28_-_2014.pdf Opublikowano 28/03/2014

[2] Źródło: https://www.nietylkomoment.pl/, na podstawie American Psychiatric Association. Diagnostic and statistical manual of mental disorders. 4th edition. Text revision: DSMIV-TR. Washington, DC: American Psychiatric Association; 2000; EAU Guidelines on ED and PW 2012; McMahon CG et al. J Sex Med 2008;5:1590–1606; Porst H et al. Eur Urol 2007;51(3):816-824. Opublikowano 28/10/2013

[3] Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/104131,wytrysk-przedwczesny Opublikowano: 24.06.2015 r.

[4] W odniesieniu do danych URPL na podstawie wyszukiwarki https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/ – stan na 01.06.2020 r.

[5] Żródło: Porst H, Montorsi F, Rosen RC, Gaynor L, Grupe S, Alexander J. The Premature Ejaculation Prevalence and Attitudes (PEPA) survey: prevalence, comorbidities, and professional help-seeking. Eur Urol. 2007 Mar;51(3):816-23; discussion 824. Epub 2006 Jul 26.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze