„Uwolnij namiętność i pożądanie” – kampania edukacyjna

„Uwolnij namiętność i pożądanie” - kampania edukacyjna
123rf.com

Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna „Uwolnij namiętność i pożądanie”. Celem akcji jest popularyzowanie wiedzy o pozytywnej roli seksualności i intymności w życiu człowieka.
Czy Polacy mają problem z namiętnością i pożądaniem? Według badań seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego „Seksualność Polaków 2011”, aż 6 proc. kobiet w wieku 15-59 lat zmaga się z problemem zbyt małych potrzeb seksualnych, a 7% ocenia swoje potrzeby jako zbyt małe w porównaniu z pragnieniami partnera.

– Zdrowie seksualne jest niezwykle ważne dla pozytywnego rozwoju osobowości, komunikacji i miłości – mówi prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, członek Rady Naukowej kampanii. – Celem akcji informacyjnej jest pokazanie Polakom, że warto cieszyć się seksem oraz przekazanie niezbędnej wiedzy tym osobom, które na co dzień zmagają się z tematem obniżonego libido – dodaje.

Przyczyna obniżonego libido tkwi zazwyczaj w psychice lub biologii. Może to być przepracowanie i przemęczenie, szybkie tempo życia, stres, reakcję depresyjną, zmiany w związku, brak potrzeby ciepła czy zrozumienia wśród partnerów, zaniżone poczucie własnej wartości, urazy uczuciowe i seksualne czy stereotypy kulturowe. W odniesieniu do kobiet warto wiedzieć również o tym, że niski pociąg seksualny może być związany np. ze zmianami hormonalnymi w czasie menopauzy, efektem końca kobiecej płodności, naturalną konsekwencją starzenia się, chorobami ginekologicznymi lub zażywaniem niektórych grup leków (np. antydepresyjnych czy antykoncepcyjnych).

– W zależności od przyczyn niskiego libido, stosuje się różne metody zwiększania potencji seksualnej. Najlepsze efekty przynosi interdyscyplinarne podejście. Można tu wymienić na przykład: terapię zaburzeń emocji, terapię par, stosowanie lekarstw, w tym medycyny naturalnej i suplementów diety – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasz Niemiec, ginekolog, członek Rady Naukowej kampanii.

Organizatorzy kampanii uruchomili specjalną stronę internetową www.tribestan.pl, na której można dowiedzieć się m.in. czym jest libido, pożądanie, namiętność, co wpływa na niski pociąg seksualny i jak pobudzić aktywność seksualną, przeczytać porady lekarzy z zakresu seksuologii i ginekologii oraz zadać pytanie ekspertom.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze