fbpx

Seks w ciąży

Seks w ciąży
123rf.com

Wiele kobiet zastanawia się, czy seks podczas ciąży jest bezpieczny i czy nie zagraża zdrowiu rozwijającego się płodu. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, a ciąża przebiega prawidłowo, nie powinniście z partnerem odmawiać sobie tej przyjemności.


Jeśli w ciąży czujesz się dobrze, to seks jest wręcz wskazany! Ciąża w żaden sposób nie przeszkadza w udanym życiu seksualnym, a po drugie – jest wysiłkiem fizycznym, a każda łagodna forma ruchu jest w ciąży mile widziana.

W pierwszym trymestrze często trudno utrzymać aktywność seksualną, jeśli źle się czujesz, często wymiotujesz, masz mdłości, nudności, bóle głowy czy tzw. burzę hormonalną, objawiającą się silnymi zmianami nastroju. Wiele kobiet uskarża się też na nadmiernie wrażliwe piersi, których nie łagodzi nawet delikatny dotyk dłoni ukochanego. Zamiast jednak wybierać wstrzemięźliwość, poszukajcie pozycji, która zapewni wam komfort i satysfakcję nawet w takiej sytuacji. Seksuolodzy polecają wówczas pozycję na łyżeczkę, która chroni kobiece piersi przed nadmiernym dotykaniem ze strony partnera. Możesz też usiąść na biodrach partnera, kontrolując dotyk z jego strony.

O drugim trymestrze mówi się, że to najlepszy czas na powrót do seksualnej aktywności. Zwiększa się ukrwienie twojego ciała, pojawiają się nowe strefy erogenne. Zwiększa się też nawilżenie twojej pochwy, a piersi powiększają się i przestają boleć. Wiele przyszłych mam przyznaje, że czują się wtedy bardzo atrakcyjne: brzuch nie jest jeszcze duży, za to zaokrąglenia ciała bardzo seksowne. Wreszcie, wejście do pochwy staje się ciaśniejsze, co z kolei da większą satysfakcję partnerowi. To czas, kiedy trzeba zrezygnować z pozycji, w której partnerka leży na brzuchu, często też z pozycji klasycznej – partner nie powinien przygniatać brzucha – ale wszystkie inne, gdy partnerka ma swobodę ruchu, są mile widziane.

Trzeci trymestr jest najbardziej uciążliwy dla partnerki. Brzuch szybko rośnie, zaczyna boleć kręgosłup, w dodatku dziecko w środku kopie w najmniej spodziewanych (i pożądanych) momentach. Jednak lekarze – przy prawidłowo przebiegającej ciąży – zalecają aktywność seksualną. Warto wówczas spróbować pozycji, które będą najmniej obciążające dla partnerki – jak ta z ułożeniem na boku.

W ciąży seks daje zupełnie nowe, inne doznania, a wrażliwsze ciało domaga się pieszczot, przytulania i całowania. To też dobry czas, by wypróbować nowe pozycje seksualne, z których wcześniej nie korzystaliście.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze