1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Seksualność Polek i Polaków 2011

fot.123rf
fot.123rf
Co kilka lat profesor Zbigniew Izdebski przeprowadza badania ankietowe dotyczące seksualności Polek i Polaków. Nie mamy jeszcze dostępu do pełnego raportu, ale główne wyniki zostały przez niego przedstawione podczas IV Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu Seksualnym Polaków, która odbyła się 23 listopada. Tegoroczną ankietę wypełniło 3206 osób w wieku od 15 do 59 lat, w zdecydowanej większości heteroseksualnych.

W takich badaniach wychodzi zwykle, że większość z nas – 68% jest zadowolona ze swojego życia seksualnego. Co ciekawe, dotyczy to w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Tylko 9% jest wyraźnie niezadowolonych. Od razu nasuwa się pytanie, co różni ludzie poprzez to rozumieją. Czy małe oczekiwania wobec spełnienia na tym polu owocują większym zadowoleniem? Czy Polki i Polacy starają się, by cieszyć się seksem przez całe życie? 63% mężczyzn i 50% kobiet przyznało, że seks w ich życiu jest ważny. Podczas debaty, po ogłoszeniu raportu, Hanna Bakuła stwierdziła, że w Polsce sytuacja prawna kobiet jest straszna, żyjemy bez radości, a za to w pruderii. Poczucie grzechu związane z seksualnością dotyczy jedynie 4% badanych, ale wciąż kobiety nie są przekonane o tym, że mają prawo do przyjemności z seksu.

Ankiety takie jak ta są bardzo wartościowe, ale nasuwają się też pewne wątpliwości. Czy osoby je wypełniające ufają ankieterom? I czy nie wolą wypełniać ich tak, jak w swoim mniemaniu „powinny”? Np. średnio Polki i Polacy mają 4,3 partnera seksualnego lub partnerkę seksualną przez całe życie. Większą liczbą lubią chwalić się ludzie młodzi, ale trochę starsi wolą chyba być postrzegani jako bardziej stateczni. 30% kobiet zadeklarowało, że się masturbuje. To nadal wielki temat tabu w Polsce. 52% osób uprawiało seks oralny (więcej niż we wcześniejszych badaniach z 2005 r.), a 15% seks analny.

21% mężczyzn i 12% kobiet przyznało się do zdrady. Co ciekawe, większość zaznaczyła również, że w jej konsekwencji związek nie uległ zmianie. Jakie są powody zdrady? Ze strony kobiet to głównie nuda w związku, chęć potwierdzenia własnej atrakcyjności i brak zainteresowania ze strony partnera.

Szczególnie niepokojące wydaje się postrzeganie przemocy seksualnej. Tylko 9% kobiet zadeklarowało, że miało z nią kontakt. Profesor prawa Monika Płatek zwróciła uwagę na to, że z innych badań wynika, że 25% kobiet w Polsce zetknęło się z agresją seksualną. Może to być związane z faktem, że w Polsce nadal przemoc seksualną partnera/męża wobec partnerki/żony uznaje się za coś normalnego. 51% mężczyzn i 31% kobiet uważa, że kobieta ma obowiązek zaspokajać swojego partnera, czyli nie powinna odmawiać. 11% mężczyzn zadeklarowało, że zetknęło się z przemocą seksualną ze strony kobiet. Bardzo interesujące jest to, co postrzegają oni jako przemoc. Ten wynik wymaga jednak dalszych pogłębionych badań.

Do korzystania z płatnych usług seksualnych przyznało się 14% mężczyzn i 0,5% kobiet. Niepokojąca wydaje się tendencja, że dotyczy to aż 20% mężczyzn w wieku 15–17.

Tylko 9% kobiet i mężczyzn kiedykolwiek zrobiło testy na obecność wirusa HIV. To fatalny wynik, zważywszy na to, że lekarze w Polsce obowiązkowo powinni zalecać taki test każdej kobiecie w ciąży.

Kolejnym groźny wynik dotyczy opinii na temat homoseksualizmu. Tylko 25% uznaje go za zjawisko normalne. 35% uważa natomiast, że należy zrobić wszystko, by się z niego wyleczyć, czyli uważa, że można to zrobić!

Co natomiast bardzo cieszy, to fakt, że 84% mężczyzn i 92% kobiet (czyli średnio 88%) popiera edukację seksualną w szkołach. Różnie można rozumieć to pojęcie, ale to i tak wyraz uznania, że wiedza o seksie jest gałęzią nauki ważną dla naszego życia i następnych pokoleń.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze