Jak ozdrowić relacje?

fot. iStock

Długoletnie związki to skarb w dzisiejszych czasach. Często jednak po wielu latach zdarza się, że uczucie wygasło bądź kwestia dogadywania się jest burzliwa. Co zrobić, by relacja była zdrowa, a uczucie nadal płomienne?

Rachunek sumienia

Jeśli jesteś w długoletnim związku i czujesz, że „ogień wygasł”, zadaj sobie kilka ważnych pytań:Czego brakuje w twoim związku? Na przykład: miłości, czułości, przytulania, pożądania, dobrej komunikacji, wspólnego spędzania czasu, zaufania, planów na przyszłość.

Czy zrobiłaś wszystko, co możliwe z twojej strony, aby to, czego ci brakuje, wnieść do związku? Na przykład jeśli brakuje ci czułych gestów, czy zainicjowałaś czuły dotyk? Jeśli pożądanie osłabło, czy rozmawiałaś z partnerem, czy spytałaś, czego on potrzebuje i czy wyraziłaś, czego ty potrzebujesz, aby znów zapłonął między wami ogień?

Czy czujesz, że ten związek ma nadal potencjał? Jakie są jego słabe i mocne strony?

Czego nauczyłaś się o sobie dzięki obecnej relacji?

Czy w ciągu ostatniego roku przeważały między wami spokój i porozumienie, czy raczej kłótnie albo obojętność?

Czy w tym związku ty jesteś bardziej dawcą, czy to partner daje więcej?

Czy czujesz się kochana przez swojego partnera? Czy potrafi wyrazić swoje uczucia miłości słowem, gestem? A czy ty potrafisz to zrobić? Kiedy ostatni raz usłyszałaś: „kocham cię” i kiedy ostatni raz sama to powiedziałaś?

Pory roku w związku

Każda relacja przechodzi przez różne fazy. Sprawdź, w której fazie możesz się obecnie znajdować ze swoim partnerem.

Wiosna – czas zakochania

Czas, kiedy dwie osoby odczuwają silne przyciąganie do siebie. Zakochują się w sobie i pragną spędzać jak najwięcej czasu ze sobą. Na tym etapie doświadczają burzy hormonów, czyli typowych symptomów zakochania: uczucia miłości, ekscytacji, radości, ale również trudności ze snem i koncentracją uwagi (myślą o sobie nieustannie). Nowy partner jest teraz centrum życia i cała uwaga jest skierowana na związek.

Lato – głębsze poznawanie się

Partnerzy poznają się bardziej, na poziomie fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym. Zaczynają tworzyć wspólny świat. Na tym etapie mogą zacząć mieszkać, podróżować. Oboje czują przypływ pozytywnej energii, mają motywację do wspólnego działania.

Jesień – czas transformacji w związku

Poziom fascynacji drugą osobą słabnie. Przestajemy patrzeć na partnera przez różowe okulary, widzimy go takim, jakim jest naprawdę. Doświadczamy pierwszych rozczarowań, kłótni, zranień emocjonalnych, nieporozumień. Poznajemy cień partnera, a także pokazujemy mu te aspekty siebie, które wcześniej były ukryte.
Ten etap może się zakończyć burzliwą kłótnią i zerwaniem.

Zima – oddalenie od siebie

To etap dojrzalszego uczucia. Jesteśmy pewne uczuć partnera, stopnia jego zaangażowania oraz naszego. Dobry czas, by powrócić do własnego świata, zająć się swoimi sprawami, spotkać z dawno niewidzianymi znajomymi. Czas dystansu, potrzebnego do tego, by podsumować ten związek i poczuć kontakt z samą sobą.
Dzięki oddaleniu możemy zbliżyć się do partnera w czasie związkowej wiosny. Na tym etapie niektóre pary oddalają się jednak tak bardzo, że relacja się kończy.