1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Jak ozdrowić relacje?

fot. iStock
fot. iStock
Długoletnie związki to skarb w dzisiejszych czasach. Często jednak po wielu latach zdarza się, że uczucie wygasło bądź kwestia dogadywania się jest burzliwa. Co zrobić, by relacja była zdrowa, a uczucie nadal płomienne?

Rachunek sumienia

Jeśli jesteś w długoletnim związku i czujesz, że „ogień wygasł”, zadaj sobie kilka ważnych pytań:Czego brakuje w twoim związku? Na przykład: miłości, czułości, przytulania, pożądania, dobrej komunikacji, wspólnego spędzania czasu, zaufania, planów na przyszłość.

Czy zrobiłaś wszystko, co możliwe z twojej strony, aby to, czego ci brakuje, wnieść do związku? Na przykład jeśli brakuje ci czułych gestów, czy zainicjowałaś czuły dotyk? Jeśli pożądanie osłabło, czy rozmawiałaś z partnerem, czy spytałaś, czego on potrzebuje i czy wyraziłaś, czego ty potrzebujesz, aby znów zapłonął między wami ogień?

Czy czujesz, że ten związek ma nadal potencjał? Jakie są jego słabe i mocne strony?

Czego nauczyłaś się o sobie dzięki obecnej relacji?

Czy w ciągu ostatniego roku przeważały między wami spokój i porozumienie, czy raczej kłótnie albo obojętność?

Czy w tym związku ty jesteś bardziej dawcą, czy to partner daje więcej?

Czy czujesz się kochana przez swojego partnera? Czy potrafi wyrazić swoje uczucia miłości słowem, gestem? A czy ty potrafisz to zrobić? Kiedy ostatni raz usłyszałaś: „kocham cię” i kiedy ostatni raz sama to powiedziałaś?

Pory roku w związku

Każda relacja przechodzi przez różne fazy. Sprawdź, w której fazie możesz się obecnie znajdować ze swoim partnerem.

Wiosna – czas zakochania

Czas, kiedy dwie osoby odczuwają silne przyciąganie do siebie. Zakochują się w sobie i pragną spędzać jak najwięcej czasu ze sobą. Na tym etapie doświadczają burzy hormonów, czyli typowych symptomów zakochania: uczucia miłości, ekscytacji, radości, ale również trudności ze snem i koncentracją uwagi (myślą o sobie nieustannie). Nowy partner jest teraz centrum życia i cała uwaga jest skierowana na związek.

Lato – głębsze poznawanie się

Partnerzy poznają się bardziej, na poziomie fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym. Zaczynają tworzyć wspólny świat. Na tym etapie mogą zacząć mieszkać, podróżować. Oboje czują przypływ pozytywnej energii, mają motywację do wspólnego działania.

Jesień – czas transformacji w związku

Poziom fascynacji drugą osobą słabnie. Przestajemy patrzeć na partnera przez różowe okulary, widzimy go takim, jakim jest naprawdę. Doświadczamy pierwszych rozczarowań, kłótni, zranień emocjonalnych, nieporozumień. Poznajemy cień partnera, a także pokazujemy mu te aspekty siebie, które wcześniej były ukryte. Ten etap może się zakończyć burzliwą kłótnią i zerwaniem.

Zima – oddalenie od siebie

To etap dojrzalszego uczucia. Jesteśmy pewne uczuć partnera, stopnia jego zaangażowania oraz naszego. Dobry czas, by powrócić do własnego świata, zająć się swoimi sprawami, spotkać z dawno niewidzianymi znajomymi. Czas dystansu, potrzebnego do tego, by podsumować ten związek i poczuć kontakt z samą sobą. Dzięki oddaleniu możemy zbliżyć się do partnera w czasie związkowej wiosny. Na tym etapie niektóre pary oddalają się jednak tak bardzo, że relacja się kończy.

Jak przywołać wiosnę?

Praktyka pozytywnych słów

Zamiast krytykować się nawzajem, umówcie się, że od tej chwili będziecie praktykować wdzięczność do siebie i zwracać uwagę na pozytywne aspekty osobowości, wyglądu, zachowania. Krytyka podcina skrzydła i zmniejsza poziom zadowolenia z bycia w związku, warto zatem obdarzać się częściej komplementami.

Dobre wspomnienia

Jednym ze sposobów wskrzeszenia ognia w związku jest powrót do przyjemnych wspomnień z początku relacji, Wtedy, kiedy doświadczaliście wybuchu namiętności, ognia miłości w sercach, kiedy było wam po prostu dobrze razem. Warto pooglądać razem zdjęcia z wyjazdów, spotkań oraz przypomnieć sobie dokładnie początki waszej relacji. Możecie również wybrać się wspólnie do jednego z ulubionych „waszych” miejsc i sprawdzić, co poczujecie do siebie, będąc tam.

Wyjazd na weekend

To okazja do zbliżenia się do siebie, porozmawiania, wzięcia za ręce, zbudowania ponownie więzi, intymności, zaufania. Czas, jaki spędzicie tylko ze sobą, może pomóc wyrazić skrywane uczucia i potrzeby. To ważne, aby podczas rozmowy nie obwiniać partnera, ale stosować asertywną komunikację. Mów o tym, jak się czujesz, w związku z jego zachowaniem czy słowami, jakich użył. Warto też zaznaczyć na początku wyjazdu, że waszą intencją jest pozytywne porozumienie między wami i dobrze spędzony czas razem.

Warsztaty, autoterapia lub terapia dla par

Tantra, komunikacja, warsztaty dla rodziców – na rynku jest wiele propozycji rozwojowych dla par (znajdziesz je w Informatorze pod koniec numeru), które pomogą nie tylko przywołać atmosferę pierwszych miesięcy po poznaniu, ale też przepracować bariery komunikacyjne czy rozwiązać problemy budujące między wami mur. Scenariusz pracy terapeutycznej – dla par w kryzysie – znajdziesz na następnej stronie. Z kolei terapia jest możliwa tylko wtedy, kiedy oboje partnerzy są do niej przekonani i zgadzają się na tę formę pracy nad związkiem. Nie gwarantuje utrzymania związku, ale może pomóc rozjaśnić nieporozumienia, skontaktować się ze swoimi potrzebami i uczuciami, a przede wszystkim podjąć decyzję dotyczącą przyszłości związku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Chcę być kochana, tak jak chcę
Autopromocja
Chcę być kochana, tak jak chcę Katarzyna Miller; Ewa Konarowska Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze