1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Niepłodność – jak wpływa na osoby w związku?

fot.123rf
fot.123rf
Wyobraźmy sobie małe miasteczko. Szare bloki przeplatają się z nowoczesnymi osiedlami, domki jednorodzinne stoją w pobliżu szeregowców. W dzielnicy, w której mieszka około 60 rodzin, w dziesięciu z nich małżeństwa/pary rozpaczają z powodu kolejnej nieudanej próby poczęcia. Osoby te zmagają się z niepłodnością i jej wielowymiarowymi konsekwencjami, które nadal w naszym społeczeństwie są tematem tabu, powodem do żartów, docinków lub po prostu sferą, w obrębie której wykazujemy się umiarkowaną wrażliwością.

Niepłodność może być zjawiskiem rozumianym z perspektywy efektu prokreacyjnej aktywności pary. Widzimy ją wówczas czarno – biało. Ktoś może wydać dziecko na świat, czyli jest płodny. Jeśli nie może począć i urodzić dziecka jest niepłodny. Tego typu perspektywa, chociaż logiczna, sprawia, że stajemy się bardziej lub mniej bierni i oddajemy odpowiedzialność za swoją płodność lekarzom, procedurom diagnostycznym i zabiegom medycznym.

Na płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny można jednak spojrzeć inaczej, jak na pewną naszą cechę, właściwość, która jest stopniowalna, przybiera różne odcienie szarości. Gdybyśmy mieli termometr płodności moglibyśmy zmierzyć, w jak dobrej formie jest ciało i psychika osoby. Termometr ten przydałby się również do obserwacji postępów, które czynimy w podnoszeniu naszej płodności i w dbaniu o siebie. Jako, że narzędzia takiego jeszcze nie skonstruowano (i nic nie wskazuje na to, ze tak się stanie) warto uświadomić sobie, że można maksymalizować swoje szanse zajścia w ciążę i urodzenia dziecka poprzez troszczenie się o swoje zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Istnieje wiele obszarów, w ramach których osoby starające się bezskutecznie o dziecko powinny się szczególnie o siebie zatroszczyć, ponieważ to ogólna kondycja człowieka wpływa na płodność. Z drugiej strony, sytuacja niepłodności wpływa na wiele sfer życia człowieka, powodując stres, dyskomfort, obniżenie nastroju i samooceny. Działa tu mechanizm błędnego koła, gdyż napięcie spowodowane przez niepłodność wtórnie negatywnie wpływa na płodność. Szczególnie warto więc zadbać o swoją kobiecość vs. męskość, o relacje z partnerem (w tym relacje seksualną), relacje z rodziną i przyjaciółmi, kwestie związane z naszymi spotkaniami z dziećmi lub osobami, które mają dzieci, kwestie dbania o ciało, dobrego odżywiania się i kwestie kontaktów z lekarzami.

Autorka: dr Joanna Kwaśniewska – psycholog SWPS, współautorka książki „Nadzieja na nowe życie. Poradnik dla marzących o dziecku” wydanej w kwietniu 2015 r. przez wyd. Znak.

Źródło: Strefa Psyche SWPS

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze