fbpx

Porady małżeńskie (cz. 1)

szczesliwy_zwiazek
123rf

Doświadczenie wielu par oraz terapeutów, którzy pracują z nimi, pokazuje, jakie zachowania we wspólnym życiu skutkują satysfakcjonującym związkiem. Jakie?

1. Weź za siebie odpowiedzialność. Jeśli chcesz cieszyć się udaną szczęśliwą relacją, nie ma wyjścia – musisz wziąć odpowiedzialność za swój udział w nim. Jeśli skupisz się na szukaniu wad u partnera, będziesz go obwiniać i próbować zmieniać na swoją modłę, wspólne szczęście przepada. Nie zbudujesz dojrzałego związku, jeśli nie będziesz gotowa widzieć siebie w lustrze jakim jest twój partner.

2. Uwalniaj oksytocynę. Im więcej przytulania, dotykania, całowania, trzymania się za ręce oraz seksu połączonego z uczuciowością, tym wyższy poziom oksytocyny. Dbaj o nią, to hormon szczęścia.

3. Kochaj mimo różnic. A może właśnie ze względu na nie. Zachwyć się tym, że twój partner jest inny, że nie zgadza się z tobą, że próbuje poszerzyć twoje horyzonty i spojrzenie na siebie.

4. Zobacz w partnerze człowieka. Nie mężczyznę, nie swojego męża, nie opiekuna, nie przyjaciela. Tylko jego, jego jako człowieka. Patrz na niego subiektywnie i osobiście, bądź czujna na to, kim on jest i jak się zmienia. Przygotuj się na to, że codziennie budzisz się przy kimś trochę innym niż wczoraj.

5. Słuchaj. Bycie wysłuchanym doceni każdy. To oznaka szacunku, zaangażowania w relację, wreszcie miłości. Dlatego warto w słuchanie wkładać serce i robić to z empatią.

6. Patrz na seks jak na barometr związku. Nuda, brak okazywania uczuć, brak seksu wreszcie pokazują, że coś w relacji szwankuje. Najprawdopodobniej bliskość. Jeśli tak się dzieje, sprawdź z jakiego powodu.

7. Nie obwiniaj, nie zawstydzaj, nie manipuluj. Czyli nie graj w gry emocjonalne. Partner nie jest twoim przeciwnikiem. Jeśli tak go będziesz traktować, w końcu nim się stanie.

8. Ustal priorytety. Ludzie cieszą się szczęśliwym związkiem, jeśli on jest stawiany na pierwszym miejscu. Rozpoznaj, co jest dla ciebie ważne – rola żony, wspólne finanse, posiadanie rodziny. Czy związek z tym właśnie mężczyzną.

9. Panuj nad negatywnymi emocjami. Jeśli twój partner będzie workiem treningowym dla twojego gniewu, niecierpliwości, frustracji, żalu, strachu, nie zbudujesz szczęśliwego związku. Bierz odpowiedzialność za swoje wnętrze.

10. Nie zaczynaj zdania od „ty”, tylko od „ja”. Zwłaszcza, kiedy poruszasz trudne kwestie. Następnie mów bardziej o swoich uczuciach niż myślach. Nie oskarżaj, nie bierz niczego za pewnik. Nigdy nie zaprzeczaj uczuciom partnera. Ćwicz dobrą komunikację.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze