Syndrom ciężkiego rozstania­

jak przeżyć rozstanie
123rf.com

Bezsenność, lęk, ataki paniki, bóle klatki piersiowej i kręgosłupa – to tylko niektóre objawy związane z syndromem ciężkiego rozstania. Poziom stresu, jaki przeżywa się podczas rozwodu, psycholodzy porównują do tego związanego ze śmiercią bliskiej osoby.

jak przeżyć rozstanie
123rf.com

Po kilku bezsennych miesiącach organizm odmówił mi posłuszeństwa. Nie mogłam się skupić na pracy, nie miałam siły wstać z łóżka, w pracy marzyłam tylko o śnie, ale też nie miałam energii, żeby rozpamiętywać całymi dniami zdradę i rozstanie. Sen był jedynym pragnieniem. Wracałam do domu i padałam ze zmęczenia. Koszmar zaczynał się w nocy, kiedy nie mogłam przestać myśleć o tym, że mój mąż najpierw mnie zdradził, a potem odszedł. W głowie kłębiło mi się tysiąc myśli na sekundę – mówi Anna.

Rozstanie jak śmierć bliskiego

Setki razy Anna zastanawiała się, jak mogła nie zauważyć, że mąż od roku ma kochankę. Myślała, że gdyby wcześniej to zobaczyła, rozstanie nie spadłoby na nią jak grom z jasnego nieba. Może oboje za dużo pracowali, może kredyt na dom przysłonił im całe życie, ale planowali przecież, że jak się ustabilizują, to pomyślą o dziecku. Anna uchwyciła się tej myśli, a wtedy każdy grosz się liczył. Jest programistką w firmie farmaceutycznej, brała dodatkowe zlecenia, pracowała po 12 godzin na dobę. Mąż ma menedżerskie stanowisko w firmie handlowej.

Jak się rozstać?

– Dziś wiem, że to jakaś bzdura, żeby ludzie, którzy tak dobrze zarabiają, nie mogli pozwolić sobie na dziecko. Pieniądze przewróciły nam w głowach. Po co komu taki wielki dom? W pewnym momencie znienawidziłam go – mówi Anna.

Rozmowy o rozstaniu mąż Anny zaczął właśnie od domu. Zaproponował jej, żeby spłaciła jego wkład i wzięła na siebie resztę kredytu. Dobrodusznie zapewniał, że wie, ile w niego włożyła energii i serca. Zabrał swoje rzeczy, a ona myślała, że oszaleje z bólu sama na około 200 metrach.

Z badań wynika, że statystycznie jedno na pięć małżeństw rozwodzi się. To średnio ponad 60 tys. par rocznie. Psycholodzy już dawno zaobserwowali, że część osób, które przechodzą rozstanie, ma objawy stresu pourazowego. Czasami jest przeżywany miesiącami, a w skrajnych przypadkach latami.

– Rozstanie jest dużą życiową zmianą. Przede wszystkim zostajemy pozbawieni poczucia bezpieczeństwa. Stajemy przed dylematem – jak poradzę sobie w pojedynkę? Czujemy się niekochani i oszukani, bo przecież nie tak miało być – mieliśmy żyć razem długo i szczęśliwie. W grę wchodzą też wspólni znajomi, którzy często dzielą się i opowiadają po jednej, bądź drugiej stronie – mówi Anna Mochnaczewska, psycholog z Centrum Psychologii Integralnej InTeGral w Warszawie.