fbpx

Tajemnice trwałych związków (cz. 1)

Tajemnice trwałych związków
123rf


Co sprawia, że niektóre pary przeżywają kryzysy, kończące się rozstaniami, a inne potrafią żyć ze sobą szczęśliwie mimo burz?

Pary, które cieszą się trwałą, dojrzałą i rozwijającą się relacją, mają pewne wspólne punkty. Jakie?

1. Pozytywne myślenie o partnerze. Oznacza to koncentrację na dobrych, nie na złych aspektach osobowości partnera. Partnerzy w trwałych związkach podobnie myślą o wspólnych doświadczeniach – pielęgnują te dobre chwile, puszczając w niepamięć mniej przyjemne.

2. Pamiętanie o sobie w ciągu dnia. Szczęśliwi ludzie, kiedy znikają sobie z oczu, nie zapominają o sobie. Objawia się to chęcią kontaktu i dobrych myślach o partnerze.

3. Koncentracja na partnerze. Jeśli ukochana osoba zajmuje niewiele przestrzeni w twoich myślach, mało miejsca jest dla niego w twoim życiu. Badania wskazują, że czynnik ten jest szczególnie istotny w przypadku mężczyzn.

4. Radość ze wspólnych zainteresowań. Miłość kwitnie, kiedy pary wspólnie spędzają czas na ekscytujących pasjach. Jak najczęstsze bycie razem w akcji pomaga miłości, skutecznie przeciwdziałając rutynie.

5. Częste spędzanie czasu razem. Jeśli kogoś kochasz, chcesz spędzać z tą osobą jak najwięcej czasu. Liczą się nie tylko wspólne zainteresowania, ale również prozaiczne czynności domowe wykonywane wspólnie.

6. Wyrażanie uczuć. Chodzi nie tylko o werbalne wyznania, ale czuły dotyk, pocałunki, przytulanie. Gdy tego brak, brak też miłości.

źródło: Social Psychological and Personality Science