Przepis na dobry seks

123rf.com

Jeżeli mężczyzna jest egocentrykiem, skupionym tylko na własnych doznaniach, może mieć problem z odbiorem informacji pozawerbalnych. I odwrotnie – jeżeli kobieta oddaje się mężczyźnie, uważając, że to on musi sobie z jej ciałem poradzić, sama nie zwracając uwagi na to, czy ją pewne rzeczy cieszą czy nie, to też wykazuje brak uważności. W obu przypadkach seks nie będzie na dobrym poziomie. Wszelkie przejawy seksualności wynikają z cech osobowości. Jeżeli nie będziemy pracowali nad empatią i komunikacją w łóżku, poniesiemy klęskę.

ŚWIADOMOŚĆ
Wiele osób jest nieszczęśliwych w swoich związkach i nawet nie ma tego świadomości. Wynika to z procesu socjalizacji seksualności, w którym kobiecie lub mężczyźnie przypisywano określone role. Role, które muszą wypełnić wobec obecnej rodziny i później wobec własnych dzieci. Nie mają świadomości, że liczy się to, w jaki sposób swój związek zbudują. Mogą być sobie zupełnie obcy i nie zwracać na siebie uwagi. Mogą nawet czuć się z tego powodu nieszczęśliwi, ale uważać, że na więcej nie zasługują albo że wszystkie związki tak wyglądają. Dlatego warto nieustannie zadawać sobie pytania: Czy wiem, co chcę wnieść do swojego związku i co otrzymać? Czy dostaję to, czego pragnę? Czy jestem szczęśliwa?
Świadomość wiąże się z wiedzą i z edukacją. Ludzie o niższej świadomości nie chcą niczego zmieniać ani ofiarować drugiej stronie. Niski poziom edukacji przekłada się na niski poziom świadomości i niskie poczucie sprawczości, że coś mogę zmienić. Para może pracować nad swoją edukacją erotyczną, czytając książki lub oglądając filmy, pod warunkiem że obydwoje mają świadomość, że chcą dokonać jakiejś pozytywnej zmiany. Albo mają świadomość, że u innych jest lepiej i oni chcieliby osiągnąć podobny poziom rozwoju, brakuje im wprawdzie pewnej wiedzy, ale chcieliby te deficyty zmienić. Potrzeba jednak czasu, żeby pojawiła się w nas taka chęć zmiany. Pewne procesy muszą zachodzić powoli, ewolucyjnie, nie rewolucyjnie.

RYTUAŁY
Pomagają zbudować niepowtarzalny klimat związku – są to czytelne sygnały i zachowania, które pomagają budować erotyczny stan podniecenia i stanowią zaproszenie do seksu. Dzięki nim wiemy doskonale, czego możemy po sobie oczekiwać i co możemy zrobić, żeby było nam lepiej. Każdy związek tworzy swój własny, jedyny i niepowtarzalny język erotyczny, którym posługuje się tylko tych dwoje partnerów i który budują przez lata. Na ten język składają się określone rytuały. Dla jednych może być to wspólna kąpiel, dla innych wzajemne karmienie się albo masaż erotyczny olejkiem.
Rytuały wiążą się ze wszystkimi poprzednimi pojęciami. Ciało jest wpisane w rytuał. Czas jest potrzebny na to, żeby rytuał przeprowadzić od początku do końca. Potrzebna jest też świadomość tego, co robimy. Oraz uważność, żeby rytuał nie stał się nawykiem.

Andrzej Depko, dr n. med., seksuolog, neurolog, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, certyfikowany seksuolog sądowy, autor książek

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »