Singiel na weselu

Singiel na weselu
fot.123rf

Ślubny sezon w pełni, co sobotę i w niemal każdy piątek widać na ulicach szczęśliwych nowożeńców świętujących swój wielki dzień. Wraz z nimi radość przeżywają ich bliscy i przyjaciele, wspólnie radując się świętem młodej pary. Wśród biesiadników sporą grupę mogą stanowić single. Raport przeprowadzony przez GUS potwierdza, że w Polsce przybywa osób samotnych, bez pary jest już 7 mnl Polaków*, nie powinno więc dziwić, że i wśród weselnych gości coraz częściej można spotkać osobę, która jest samotna.
Życie solo nie należy do najłatwiejszych. Single, nawet jeżeli chcą żyć w pojedynkę, są w pewien sposób ciągle „pod ostrzałem” wymownych spojrzeń i pytań o ich samotność, szczególnie podczas dni świątecznych, w tym wesel i ślubów.

W ludzkiej naturze leży unikanie stresujących, nieprzyjemnych sytuacji. Dla wielu singli taką trudną chwilą jest na pewno ślub i wesele. W pierwszej chwili kusi więc, aby zaproszenie na wesele po prostu odrzucić, jednak nie zawsze można sobie na to pozwolić. Oczywiście, jeśli przyszła młoda para nie należy do kręgu bliskich singlowi osób, spokojnie może się wymigać od wzięcia udziału w uroczystości, zrzucając odmowę na inne plany, jakie już ma na ten dzień. Jeśli jednak ślub biorą osoby mu bliskie, powinien stawić czoła sytuacji i towarzyszyć młodym podczas ich święta.

Jak przetrwać wesele? Praktyczny poradnik

Stało się. Otrzymałeś zaproszenie na ślub i wesele, nie możesz odmówić wzięcia udziału w uroczystości? Im bliżej do wielkiego dnia, ty z coraz większym niepokojem spoglądasz w kalendarz, bojąc się tego, jak to będzie być singlem na weselu? Na wszystko jest jednak rada. Zamiast niepotrzebnie się stresować, odpowiednio się przygotuj.

Przed uroczystością:

 1. Zapytaj organizatorów wesela, czy na imprezie będą inne samotne osoby w wieku zbliżonym do twojego. Jeśli tak, już idąc na przyjęcie, będziesz wiedzieć, że znajdziesz tam „sprzymierzeńców”.
 2. Jeśli otrzymałeś zaproszenie dla siebie i osoby towarzyszącej, koniecznie rozważ możliwość poproszenia kogoś, aby towarzyszył ci podczas tego dnia. Nie popełnij jednak błędu i nie pytaj „kogokolwiek”! Jeśli to zrobisz, możesz skończyć z tzw. „kulą u nogi” – osobą, przy której nie będziesz się dobrze czuć, ale którą trzeba się będzie ciągle zajmować. Na wesele dobrze jest zaprosić osobę, z którą wiemy, że nadajemy na tych samych falach. Jeśli nikt z Twoich dobrych, sprawdzonych znajomych/ członków rodziny z jakiegoś powodu nie może ci towarzyszyć, wówczas lepiej jest na wesele pójść w pojedynkę, niż zapraszać kogoś, kto nie wiadomo, „jak się sprawdzi”.
 3. Rada przede wszystkim dla kobiet: ładny wygląd to dobre samopoczucie i większa pewność siebie. Zainwestuj więc w to, jak będziesz wyglądać. Spraw sobie piękny strój, odwiedź fryzjera i kosmetyczkę. Pamiętaj jednak, aby nie przyćmić panny młodej! Zrezygnuj również z kreacji w kolorze bieli lub ecru, gdyż te barwy są zarezerwowane właśnie dla niej.
 4. Przygotuj sobie krótkie riposty na trudne pytania – jeśli obawiasz się, że mogą paść. Przećwicz je kilka razy, dzięki temu już idąc na wesele, będziesz czuć się pewniej.

Podczas wesela:

 1. Na typowym, polskim weselu, alkohol leje się zazwyczaj strumieniami. Zachowaj ostrożność, nie dopuść do tego, aby procenty zaszumiały ci w głowie, a tym samym przejęły kontrolę nad tym, co mówisz i co robisz.
 2. Uśmiechaj się, uśmiech kruszy lody i zjednuje ludzi, którzy zawsze chętniej nawiążą kontakt z osobą pogodną. Nawet, jeśli czujesz się źle i mało komfortowo, nie przestawaj się uśmiechać, nie psuj humoru innym (w tym przede wszystkim młodej parze) swoją pochmurną miną. Dodatkowo, nigdy nie wiesz, kto może zwrócić uwagę na twój uśmiech.
 3. Nie skupiaj się na sobie i swojej samotności. W związku z tym, że brakuje ci ukochanej osoby u boku, na pewno jest ci przykro, gdy widzisz wokół siebie pary celebrujące świeżo zawarty związek małżeński dwójki zakochanych. Być może masz też wrażenie, że inni goście komentują za twoimi plecami fakt, że ty nie masz jeszcze swojej drugiej połówki. Takie negatywne myślenie na pewno ci nie pomoże. Postaraj się zapomnieć o tym, że jesteś singlem, zapamiętaj, że to nie ty jesteś w centrum uwagi innych podczas wesela. Razem z innymi zacznij się cieszyć szczęściem młodej pary, wierząc, że i ciebie ono w końcu spotka!
 4. Jeśli z jakichś powodów mimo wszystko nie potrafisz celebrować z parą młodą ich święta, pamiętaj, że zawsze możesz wcześniej opuścić przyjęcie.

Więcej na temat miłości i związków można przeczytać na stronie eDarling

Zapraszamy do lektury artykułu Singiel na weselu może się dobrze bawić!

 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze