Przytulanie lepsze niż seks?

fot. iStock

Przytulanie ma w sobie elegancję i prostotę. W przytulaniu, odwrotnie niż w seksie, nie można udawać – mówi David Schnarch, amerykański psycholog kliniczny, seksuolog, twórca metody hugging till relaxing (przytulanie aż do rozluźnienia), autor wydanej niedawno w Polsce książki „Namiętne małżeństwo. Miłość, seks i bliskość w stałych związkach”.

Jaki jest związek między dobrym przytuleniem a dobrym seksem?

Istnieje silny związek między tym, co ludzie uważają za „dobre” przytulenie i „dobry” seks, ale wszystko jest kwestią indywidualną. Jeśli popatrzymy na całą populację, dostrzeżemy tak wiele możliwych kombinacji, że ta zależność nam umyka. Czy dobry seks to seks oparty na użyciu, na „zaliczaniu” partnerów, a może na sekretnym romansie? Jeśli nakręca nas dynamika takich właśnie interakcji, jak będziemy się czuć w trakcie przytulania? A co, jeśli zamykamy oczy podczas seksu i skupiamy się na odczuciach płynących z naszych genitaliów? Prawdopodobnie w podobny sposób będziemy podchodzić do gestu przytulania. Jeśli jednak cenimy sobie styl seksualny określany mianem „emocjonalnego zaangażowania partnerskiego”, wówczas nasze podejście do przytulania będzie zupełnie inne. Będziemy „mapować” umysł naszego partnera/naszej partnerki za pośrednictwem odczuć, jakie wywołuje w nas bliskość jego/jej ciała. Gdy poczujemy, że druga strona chce się wycofać tak szybko, jak to możliwe, będziemy rozczarowani.

(…)

Jak często się przytulać, żeby to miało terapeutyczną moc?

Takie przytulenie powinno trwać 15 minut, najlepiej kilka razy w tygodniu. Ale radzę nie robić tego z zegarkiem w ręku ani nie stosować jako gry wstępnej przed seksem. Niech to będzie wyjątkowy moment w ciągu dnia poświęcony tylko temu. Generalnie: im częściej, tym lepiej. Niektóre pary mówią: „To działa”, już po kilku dniach systematycznych ćwiczeń. Inne potrzebują o wiele więcej czasu. Ale to zawsze działa. Im dłuższe i częstsze będą to „sesje”, tym lepiej.

(…)

 

 

✔ Więcej w majowym numerze magazynu Zwierciadło!

✔ Wydanie dostępne jest także w wersji elektronicznej