fbpx

Tomasz Srebnicki – porady: Zdrada w związku

Tomasz Srebnicki – porady: Zdrada w związku
123rf.com

Gdy partner czuje rutynę…
Mój partner przyznał się, że mnie zdradził. To było 8 miesięcy wcześniej. Wybaczyłam mu, bo zależy mi na nim, i co najważniejsze, pokazał, że mnie naprawdę kocha i że zrozumiał swój błąd. Powiedział, że poczuł rutynę… Ja z kolei miałam odmienne wrażenie, że nasza miłość kwitnie. Jesteśmy razem już prawie dwa lata, ale ostatnio wkradł się do mojej głowy lęk o to, co będzie, jak znowu pojawi się rutyna. Boję się o nas i o naszą przyszłość. Obwiniam siebie, że wtedy nie zareagowałam. Nie wiem, jak sobie z tym poradzić…

TOMASZ.SREBNICKIJeżeli planujecie dalej wspólną przyszłość, to Wasza sytuacja jest oczywistym wskazaniem do terapii par. Logicznie rzecz biorąc, nie ma nic złego w rutynie. Co więcej, jest ona mniejszym zagrożeniem dla związku niż nieustające poszukiwanie nowych doznań przez któregokolwiek z uczestników relacji. Zastanowiłbym się także nad przeformułowaniem problemu, który zgłaszasz, i rozważeniem uczynienia go tematem Waszych spotkań ze specjalistą. Ja bym ujął go tak:

1. Zdrada jest przejawem kryzysu w związku, a nie odpowiedzialnością którejkolwiek ze stron.

2. Mówienie o rutynie jako przyczynie zdrady jest naznaczaniem partnera odpowiedzialnością.

3. Warto pomyśleć, co w Waszym związku szwankuje, dlaczego nie można było o problemie rutyny powiedzieć wcześniej. I ostatnie:

ZAMÓW

E-WYDANIE

4. Dlaczego jedna ze stron czuje się odpowiedzialna za nieskuteczne sposoby radzenia sobie z problemem (czyli zdradą) drugiej strony?

dr n. med. Tomasz Srebnicki certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, asystent na WUM, dyrektor dydaktyczny, wykładowca w Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej www.cbt.pl

Więcej listów od czytelników znajdziesz w każdym numerze SENSu w rubryce Listy do psychoterapeuty.

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Napisz do naszego eksperta: sens@zwierciadlo.pl

ZAMÓW

E-WYDANIE
?>