Sens numer: Sens 5/2017

Facebook: Sprawdź, czy nie jesteś uzależniona!

Nieustannie sprawdzasz aktualności i impulsywnie klikasz „odśwież”, chociaż wiesz, że nic nowego nie pojawiło się na Twoim „wallu”? Zaniedbujesz relacje z bliskimi? Ciągle sprawdzasz ile dostałaś „lajków” pod ostatnim wpisem? Sprawdź, czy nie jesteś uzależniony od Facebooka!

Dlaczego Facebook tak mocno uzależnia?

Facebook i inne media społecznościowe mogą mieć wpływ na twój rozwój. Zarówno pozytywny, jak i negatywny. Od czego to zależy? Od kilku kwestii. Po co tam wchodzisz? W jakich sytuacjach? Jak spędzasz tam czas i jak długo? Wreszcie: z czym, jakim uczuciem, zostajesz po wylogowaniu?

Czego możemy nauczyć się od natury?

Rośliny i zwierzęta potrafią inteligentnie zarządzać swoją energią, myśleć przyszłościowo i rozwiązywać problemy. Śnią, mają poczucie czasu i wysokie zdolności adaptacyjne. Czego jeszcze o nich nie wiemy? Czego moglibyśmy się o nich i od nich nauczyć?

Jakie błędy żywieniowe popełniamy?

Zalecenie: sześć szklanek wody dziennie. Pacjent wypija, ale nie chudnie. Dlaczego? Osładzał je syropem owocowym. Inna pacjentka dała swoją dietę koleżance, obie przyszły z reklamacją. O trudnych przypadkach, ale też naszych powszechnych błędach żywieniowych mówi dietetyczka Agata Lewandowska.

Jak poradzić sobie z anemią?

Anemia – niczym dementorzy z książek o Harrym Potterze – wysysa z nas siły i radość życia. Na szczęście zwykle stosunkowo łatwo jej zapobiec, a jeśli się pojawi – skutecznie wyleczyć.