1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Slow Aging
  4. >
  5. Trendy w upiększaniu

Trendy w upiększaniu

fot. iStock
Mody w medycynie estetycznej zmieniają się tak, jak świat wokół nas. Selfie i media społecznościowe sprawiły, że inaczej niż do tej pory postrzegamy piękno.

Uroda jest zawsze w cenie, ale jej kanony ciągle się zmieniają. Ponieważ dziś wszystko dzieje się w szybkim tempie, już nie dekady, ale sezony przynoszą nam nowości. Także w dziedzinie upiększania. – Z pewnością na niektóre mody w medycynie estetycznej duży wpływ mają media. Jednako ile jeszcze kilka lat temu wzorem do naśladowania były celebrytki czy blogerki, obecnie trendy kształtują raczej… portale jak Facebook czy Instagram. Wszyscy chcą być na nich obecni i oczywiście wyglądać bardzo dobrze – mówi dermatolog, dr Aleksandra Jagielska,właścicielka warszawskiej Kliniki Sthetic. To powoduje, że jedne zabiegi są modniejsze niż inne i obowiązują kanony urody narzucane nam przez media i portale społecznościowe.

O młodzieńczym wyglądzie świadczy dziś nie tylko zadbana twarz, ale też wysportowana, smukła sylwetka – mówi dr Jagielska. Pożądane ciało powinno być jędrne, z lekko zarysowanymi mięśniami ud czy ramion.Te ostatnie, jeśli ich nie ćwiczymy, dosyć szybko zaczynają nieestetycznie obwisać. – Na szczęście są już zabiegi wpływające na jakość skóry, jak na przykład mezoterapia, ale też na tkankę łączną, np. nici liftingujące – dodaje lekarka. Z kolei z nadmiarem tkanki tłuszczowej czy cellulitem dobrze radzi sobie lipoliza iniekcyjna czy laserowa oraz skoncentrowane ultradźwięki, a z ujędrnianiem i modelowaniem ciała także fale radiowe (np. urządzenie Maximus TriLipo). Jeśli chodzi o biust, to zawsze pożądany jest jędrny, ale jak się okazuje – już nie tak duży. – Jeszcze kilka lat temu jeśli panie decydowały się na powiększanie piersi, to od razu o kilka rozmiarów i na mocno zaokrąglone – mówi dr Jagielska. Obecnie pożądana jest naturalność, więc wypełnienia są anatomiczne, imitujące naturalny, mniej okrągły kształt piersi. – Modę na mniejsze biusty zapoczątkowały gwiazdy, które nawet decydowały się na zmniejszanie zbyt dużych lub nadmiernie wypełnionych piersi – dodaje lekarka. Duży biust postarza, ale też większe implanty powodują większe ryzyko powikłań. Również celebrytki, jak na przykład Jennifer Lopez czy Kardashianki, wylansowały modę na „latynoskie pupy”, czyli mocno zaokrąglone i uniesione pośladki. – Ponieważ dla Europejek taki kształt pośladków nie jest anatomiczny, z pomocą przychodzi im medycyna estetyczna – dodaje lekarka. Aby osiągnąć  podobny efekt uwypuklenia ciała, muszą zdecydować się na przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, ale lekkie uniesienie pośladków zapewniają też urządzenia emitujące ultradźwięki czy fale radiowe.

Mężczyzna do poprawki

Coraz chętniej ze zdobyczy medycyny estetycznej korzystają też panowie. – Część moich pacjentów przychodzi sama,bo z racji na przykład funkcji służbowych chcą wyglądać jak najlepiej. Jednak sporą grupę stanowią też po prostu mężowie pacjentek – mówi dr Jagielska. Jedni przychodzą zachęceni

Twarz pełna młodości

Moda na selfie sprawiła, że bardziej popularne stały się wszelkie zabiegi poprawiające wygląd twarzy czy zapewniające jej wrażenie wypełnionej – mówi lekarka. Ponieważ każdy chce wypaść jak najlepiej na fotkach wrzucanych na portale, popularne są zabiegi wpływające na wygląd twarzy: mezoterapie zapewniające dobrą kondycję skórze czy wypełnienia, tzw. wolumetria, bo wiadomo, że młodzieńcza buzia jest bardziej okrągła – dodaje dr Jagielska.Jednak na przykład wypełnienie policzków nie jest już tak modne jak do tej pory. Z kolei popularność Skype’a, na którym jesteśmy zwykle filmowani od dołu, spowodowała, że większą wagę panie przykładają do wyglądu owalu twarzy oraz struktury i jakości szyi i dekoltu.Popularne są zabiegi z falą radiową czy laserem frakcyjnym,pozwalające ujędrnić skórę i opadający z wiekiem owal.Jego kształt można poprawić, modelując brodę czy żuchwę,oprócz wypełnień dosyć często stosuje się też do tego celu nici liftingujące. Żeby dobrze wyglądać na zdjęciu, dziewczyny robią też tzw. „dziubki” z ust i uśmiechają się. Dlatego wypełnianie warg jest ciągle bardzo popularne, jednak zmieniły się proporcje. Usta są bardziej naturalne, ponieważ zbyt mocno wypełnione źle wyglądają w uśmiechu.

– Również bardzo popularne są zabiegi na okolice oczu - wszystko po to, aby wydawały się większe, a spojrzenie młodzieńcze. Ponieważ skóra w tym obszarze jest najcieńsza na całym ciele, bardzo szybko pojawiają się na niej postarzające nas zmarszczki czy opuchnięcia, spowodowane zatrzymywaniem wody, tzw. worki pod oczami – mówi dr Jagielska. Gdy powieki tracą jędrność, a nadmiar skóry na górnej powiece zaczyna być problemem, oprócz stosowanej do tej pory chirurgicznej plastyki powiek można skorzystać z liftingu przy użyciu nowych urządzeń, np. Plexr wytwarzającego plazmę. – Taki nieinwazyjny zabieg jest idealny dla osób, które nie chcą mieć operacji – dodaje lekarka.W przypadku oczu duże znaczenie ma też kształt i linia brwi,Obecnie pożądany jest młodzieńczy, ale naturalny wygląd, np. wypełnienia czy implanty biustu są zdecydowanie mniejsze i bardziej anatomiczne w kształcie niż jeszcze kilka lat temu.Ciągle modne jest wypełnianie ust czy policzków,ponieważ okrągła „baby face” zawsze wydaje się młodsza. Jednak efekt zabiegu musi być bardzo naturalny.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze