Źródła: Polski stres

Komunikacja: Język

A gdyby tak polscy parlamentarzyści od czasu do czasu się pobili jak ich
koledzy z Izby Gmin czy Dumy? Bójka byłaby bardziej szczera niż złośliwości i kłamstwa, którymi raczą siebie i nas podczas debat. Przemoc fizyczna jest jednak niepoprawna politycznie, natomiast przemoc słowna – dopuszczalna, a nawet społecznie akceptowana. I przestała być domeną jedynie polityków

Przestrzeń zaśmieceni

Osiedla zamknięte, ogrodzone posesje,
w blokach kraty na piętrach broniące przywłaszczonego kawałka korytarza. Chcemy mieć i zaznaczać własne posiadanie. Dbamy o to, co swoje. Ale już to, co wspólne, traktujemy jako własność niczyją, którą można zaśmiecać i szpecić. Jednocześnie coraz większą frustrację budzi w nas brzydota i zaniedbanie publicznej przestrzeni. Dlaczego jej tak nie szanujemy?

Urzędy

Załatwienie czegoś w urzędach postrzegamy często niczym drogę przez mękę, a pracowników zza szyby jak zmorę codziennego życia. Czy jednak nasze frustracje związane z wizytami w instytucjach są uzasadnione?

Zaufanie zamiast zadufania

Ponurzy, podejrzliwi, ufamy tylko „swoim” – członkom rodziny i sąsiadom, pod warunkiem że ich dobrze znamy. Zachęcani
do działania na rzecz innych odpowiadamy często: „a co ja będę z tego miał?”. Taka postawa programowej wręcz nieufności bywa jednak źródłem niemałego stresu. Czy można to zmienić?

Katastrofa – Trochę więcej pozytywizmu

Po katastrofie smoleńskiej nastąpiło u części społeczeństwa wskrzeszenie patriotyzmu jako najwyższej cnoty. Ale to nie jest patriotyzm nowoczesny, przejawiający się chociażby w pracy na rzecz małych ojczyzn i działaniami wspólnotowymi – w tym odcinku cyklu „Polski stres” rozmawiamy z profesor socjologii Hanną Świdą-Ziembą. W pierwszą rocznicę katastrofy zastanawiamy się, jakie polskie mity ożywiła. Czy umiemy uczyć się na własnej historii? Czy potrafimy budować prawdziwą wspólnotę?

Do roboty!

Praca jest dla Polaków źródłem radości i satysfakcji, ale też budzi ogromną
frustrację. W kolejnym odcinku cyklu „Polski stres”, w którym opisujemy przyczyny stresu w naszym życiu, spróbujemy odpowiedzieć na pytania: Czy umiemy się realizować w pracy? Czy dokonujemy mądrych wyborów? Czy warto się ścigać do sukcesu?

Wspólnota i osamotnienie

Nowy cykl „Polski stres”, w którym zajmiemy się źródłami stresu w naszym życiu, zaczynamy od transformacji, bo to doświadczenie nieodwołalnie zmieniło naszą rzeczywistość i nas samych. Wyzwoliło aktywność i ambicje, dało poczucie szczęścia, ale też stało się źródłem rozczarowań i lęków.

Mapa frustracji

W nowym cyklu „Polski stres” będziemy się zajmować źródłami stresu w naszym codziennym życiu. W jakich sytuacjach i miejscach frustrujemy się najbardziej? Czy i czym stres Polaka różni się od frustracji Europejczyka?