1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania

Natalie Portman rozmawia z Olgą Tokarczuk o dojrzałej kobiecości i połączeniu z naturą

Natalie Portman podczas światowej premiery serialu Apple TV „Pachinko” (Fot. Billy Bennight/Zuma Press/Forum)
Natalie Portman podczas światowej premiery serialu Apple TV „Pachinko” (Fot. Billy Bennight/Zuma Press/Forum)
Aktorka Natalie Portman uwielbia czytać i prowadzi nawet książkowe konto na Instagramie. Ostatnio wzięła na warsztat książkę „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, a do wywiadu zaprosiła jej autorkę – Olgę Tokarczuk. O czym rozmawiały? Przekonajcie się.

Natalie Portman jest nie tylko świetną aktorką, znaną z ról w „Leonie zawodowcu”, „Gwiezdnych wojnach” czy „Czarnym łabędziu”. Jest również absolwentką Uniwersytetu Harvarda na kierunku psychologii, aktywistką praw zwierząt oraz wielką fanką literatury. Na Instagramie prowadzi konto Natalie's Book Club. To klub książkowy, w którym dyskutuje o literaturze i zaprasza do wywiadów autorów oraz dzieli się inspirującymi cytatami z lektur. Wczoraj gościła u siebie noblistkę Olgę Tokarczuk.

– Jestem zaszczycona, że będę rozmawiać z Olgą Tokarczuk, autorką książki miesiąca „Prowadź swój pług przez kości umarłych” – zapowiedziała noblistkę Portman. Rozmawiały m.in. o Janinie Duszejko, bohaterce książki, którą Tokarczuk pisała po czterdziestce. Jak przyznała, zaczynała wtedy dostrzegać brak dojrzałych kobiet w przestrzeni medialnej i publicznej. Postacią Duszejko chciała zawalczyć o należne im miejsce w świecie. Rozmowa krążyła też wokół natury i wątku tak chętnie eksplorowanego przez Tokarczuk od pierwszej książki: jungowskiego unus mundus – świata, w którym wszyscy jesteśmy połączeni, jesteśmy jednym. Na koniec Portman zapytała Tokarczuk o poetę i malarza Williama Blake'a. Pisarka przyznała, że jest jej niezwykle bliski (także dlatego, że trzech z czterech polskich tłumaczy Blake'a mieszkało w jej miejscowości).

W tekście pod postem Natalie Portman napisała: „Zachwyciło mnie dyskutowanie o tym, w jaki sposób ludzie są połączeni z drzewami, rzekami i zwierzętami. I wciąż nie mogę wyjść z podziwu, że Olga napisała »Prowadź swój pług przez kości umarłych« równolegle z »Księgami Jakubowymi«”.

Całą rozmowę można obejrzeć na Instagramie:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze