1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania

Ewa Klepacka-Gryz o nowej książce i kobiecej podróży do wnętrza siebie

Ewa Klepacka-Gryz: „Pracuję z dorosłymi kobietami. Bolesna historia większości z nich sięga 15. roku życia”. (Fot. Krzysztof Opaliński)
Swoją nową książkę „Czuję, jestem i idę dalej” psycholożka i terapeutka Ewa Klepacka-Gryz poświęca podróży kobiecej, z tym że jest to podróż wewnętrzna, jakby w opozycji do podróży męskiej z dawnych lat, gdy wysyłano chłopców w świat, żeby nabrali doświadczenia.

Czemu służy taka wewnętrzna podróż: to też rodzaj inicjacji, rytuał przejścia czy raczej coś w rodzaju narzędzia, po które można sięgać, kiedy tylko go potrzebujemy?
Ta podróż – a właściwie podróże, bo odbywamy ich w życiu wiele – służy docieraniu do naszej wewnętrznej kobiecej mocy. Wszystkie one zawierają w sobie wiele elementów, jak inicjację m.in. w kobiece role – matki, żony, kochanki, czy rytuały przejścia – okres dojrzewania, menopauza. Mogą jednak być również doskonałym narzędziem do samodzielnej pracy rozwojowej.

Kiedy jest nam w życiu trudno albo stoimy na rozstajach dróg przed podjęciem jakiejś ważnej decyzji, można np. rozrysować sobie na kartce taką podróż, zaznaczając, w którym miejscu jesteśmy i dokąd zmierzamy. Można też wyobrazić sobie swoje miejsce, etap podróży podczas medytacji, sesji oddechowej czy w trakcie masażu. Miejsce, do którego podróżujesz, wybierasz sobie indywidualnie. Dla mnie to jest las, który – odkąd pamiętam – zawsze napełniał mnie strachem i fascynował jedocześnie.

Podróż rozpoczynasz z perspektywy 15-latki. Piszesz, że to bardzo ważny moment dla kobiety. Dlaczego? Większość dziewcząt ma już wtedy za sobą pierwszą miesiączkę, od kiedy do pierwszej klasy idzie dużo sześciolatek, nie jest to także zawsze moment zmiany szkoły.
W baśniach ten wiek jest ważnym inicjacyjnym momentem; właśnie wtedy, po śmierci dobrej matki, dziewczynka trafia pod opiekę macochy, a ta wysyła ją do Baby-Jagi po ogień, do studni czy po zgubione wrzeciono. Dziewczynka odbywa swoją pierwszą inicjacyjną podróż do Baby Jagi, która jest symbolem prastarej, kobiecej wiedzy i mądrości. Bez tego trudno odnaleźć się w dorosłym życiu.

W realności to czas, kiedy dziewczynka stoi w progu pomiędzy dziecięcym światem fantazji a dziwnym i mało bezpiecznym światem dorosłych, i nie ma znikąd żadnych wskazówek, jak się w nim odnaleźć. O sobie nie wie nic, nie chce być taka jak jej matka, nie zawsze też odnajduje się w grupie rówieśniczek, które są tak samo zagubione jak ona. Tylko niektóre z nich robią – często zbyt szybko – wielki krok w dorosłe życie i błąkają się w nim po omacku.

Pracuję z dorosłymi kobietami, ale bolesna historia większości z nich sięga korzeniami właśnie 15. roku życia.

Pracujesz jako psychoterapeutka, pacjentki na pewno mówią ci o swoich doświadczeniach ze swoich wewnętrznych podróży, więc można by sobie wyobrażać, że nic cię nie zaskoczy. Czy faktycznie tak jest, czy jednak przy pisaniu książki poczułaś albo dowiedziałaś się o sobie czegoś, czego się nie spodziewałaś, nie wiedziałaś?
Ta książka mi się przyśniła. Sen o 15-latce wracał do mnie przez wiele nocy i był jak natrętny koszmar. Absolutnie nie miałam zamiaru pisać o nastolatkach czy dla nastolatek, ale w każdym śnie przesłanie było identyczne: bohaterka ma na imię Freya i ma właśnie 15 lat. Poprosiłam o pomoc swoją terapeutkę, która powiedziała: „To właśnie w tym wieku się zaczyna. Musimy iść do Baby-Jagi po nauki”. I poszłyśmy tam razem – po każdej sesji powstawał kolejny rozdział książki.

Pacjenci, z którymi w tym czasie pracowałam, również mi towarzyszyli, choćby dzieląc się swoimi historiami. I tak napisała się książka, właściwie sama. Po przeczytaniu całości po ostatniej korekcie przyśnił mi się kolejny sen… Freya wróciła.

Ewa Klepacka-Gryz, psycholożka, terapeutka, autorka poradników psychologicznych, trenerka warsztatów, rozwojowych dla kobiet.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Czuję, jestem i idę dalej Ewa Klepacka - Gryz   Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze