Tę radosną wiadomość Janina Ochojska przekazała poprzez swoje konto na Instagramie. Ostatnie badania wskazują, że została wyleczona z raka.
Pięć lat temu pod koniec marca 2019 roku Janina Ochojska dowiedziała się, że ma raka piersi. Było to tuż przed jej startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Choć wiedziała, że czeka ją długie i trudne leczenie, nie odpuściła. Jak to Janina Ochojska, która mimo niepełnosprawności (mając 8 miesięcy, zachorowała na polio, które spowodowało paraliż nóg) założyła Polską Akcję Humanitarną i jeździła z konwojami na tereny objęte wojną, niosąc pomoc potrzebującym. – Miałam i mam przekonanie, że mogę zmieniać świat. Nie mogę sprawić, żeby nie było wojen, ale jeśli już ktoś je wywołuje, to mogę pomóc ofiarom – mówiła w wywiadzie, który przeprowadził z nią Remigiusz Grzela.
Pomimo diagnozy i chemii nie poddała się, wzięła udział w kampanii wyborczej i wygrała w dobrym stylu. – Jestem wychowana tak, aby pokonywać przeszkody. Dotychczas przeszkodą była niepełnosprawność. Ustąpienie byłoby przyznaniem się do porażki. To by znaczyło, że w wyborach bierze udział rak, a nie ja. Do dziś jest posłanką Parlamentu Europejskiego i – jak mówi – stara się zrobić w nim coś, co po niej zostanie.
Wieloetapowe leczenie bardzo ją osłabiło. Były momenty, że nie mogła funkcjonować tak jak dotychczas na najwyższych obrotach. – Jeszcze przed rakiem, jeszcze w czasie chemii chodziłam. Ale chemia i operacja mnie osłabiły. Wiem, że gdybym nie była w Parlamencie Europejskim, tylko regularnie chodziła na basen, na rehabilitację, wróciłabym do chodzenia – mówiła dalej we wspomnianym wywiadzie.
Obecnie nadal jeździ na wózku, choć znając jej upór i determinację, wierzymy, że wzmocni się na tyle, aby zacząć chodzić.
W nagraniu, które umieściła na swoim koncie instagramowym, Janina Ochojska dziękuje wszystkim, którzy trzymali kciuki za to, aby pokonała raka, a także lekarzom i pielęgniarkom z Krakowa i Bydgoszczy, gdzie była leczona. Jest uśmiechnięta i wyraźnie cieszy się, mogąc przekazać radosną nowinę, która daje nadzieję wszystkim, którzy mierzą się z chorobą nowotworową. Współczesne metody leczenia dają bowiem szansę na pokonania raka, zwłaszcza jeśli jest wcześnie wykryty. Dlatego też Janina Ochojska namawia w nagraniu do regularnych badań profilaktycznych.
Źródło: „Moc drobnych gestów. Janina Ochojska w nowym cyklu Remigiusza Grzeli »Mam wpływ«”, zwierciadlo.pl [dostęp: 20.02.2024]