W czerwcu Melinda French Gates opuściła szeregi fundacji, którą od 2000 roku prowadziła ramię w ramię z byłym mężem. Nie zrezygnowała jednak z działalności filantropijnej. Obecnie zamierza skupić się na zdrowiu psychicznym i fizycznym kobiet.
French Gates będzie miała ręce pełne roboty. Przykłady zaniechań względem kobiecego zdrowia można by mnożyć bez końca. W 2024 roku wciąż nie wszyscy wiedzą, że zawał u kobiet może mieć nietypowe objawy, znacznie różniące się od symptomów występujących u mężczyzn. W gabinetach ginekologicznych dolegliwości bólowe wywołane endometriozą nadal bywają kwitowane słowami „taka pani uroda”. A na półkach aptek układa się leki na Alzheimera, których skuteczność u pacjentek wynosi jedynie 12 proc. w porównaniu do 43 proc. u mężczyzn. W głośnej książce „Niewidzialne kobiety” Caroline Criado-Perez wyjaśniała, z czego wynika taki rozstrzał. Autorka tłumaczyła, że większość badań klinicznych w dalszym ciągu koncentruje się na ciele mężczyzny, przez co specjaliści nie mają wystarczającej wiedzy o organizmie kobiety. Efekt jest taki, że niemal połowa populacji nie ma dostępu do metod leczenia i diagnostyki dostosowanych do własnej biologii.
Czytaj też: „Nikt nie ma prawa mówić mi, co mogę robić, a czego nie jako kobieta”. Angela Saini obala naukowe mity i walczy ze stereotypami na temat kobiet
Melinda Gates chce to zmienić, uruchamiając nowy fundusz „Action for Women’s Health” o wartości 250 milionów dolarów. Na stronie należącej do filantropki organizacji Pivotal Ventures czytamy, że „zdrowie kobiet jest niedofinansowane, pomijane i słabo rozumiane”, a nierówności w tym obszarze mają negatywny wpływ na codzienne życie oraz przyszłość kobiet i dziewcząt. „Na całym świecie tracimy prawie 800 kobiet dziennie z powodu możliwych do uniknięcia powikłań związanych z ciążą lub porodem. Ponad 1 miliard kobiet i dziewcząt cierpi na niedożywienie, a więcej kobiet niż mężczyzn żyje z depresją i lękiem” – wyliczają inicjatorzy akcji. Środki finansowe mają zostać przeznaczone na wsparcie organizacji pozarządowych, które podejmują wysiłki na rzecz zatarcia tych różnic i poprawę sytuacji.
Miliarderka zaznacza, że impulsem do działania było między innymi uchylenie orzeczenia Roe v. Wade z 1973 roku, co doprowadziło do ograniczenia prawa aborcyjnego w Stanach Zjednoczonych. – Od dawna skupiałam uwagę na poprawie dostępu do środków antykoncepcyjnych za granicą, a teraz czuję się zobowiązana wspierać prawa reprodukcyjne tutaj. Zbyt długo brak funduszy zmuszał organizacje walczące o prawa kobiet do pozycji defensywnej, podczas gdy przeciwnicy postępu prowadzili ofensywę. Chcę pomóc wyrównać te szanse – pisała w felietonie na łamach „New York Times”.
Nabór wniosków o dofinansowanie jest już otwarty dla organizacji z całego świata. Zgłoszenia są przyjmowane do 3 grudnia 2024 roku.
Źródło: „Melinda French Gates launches a $250 million women’s health fund”, cnn.com [dostęp: 10.10.2024]