1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Kulturalny wrzesień

Koniec wakacji to nie koniec świata. Możemy pozostać w innym kontakcie z przyrodą albo poznać historię swojego miasta. Warto też pozwolić sobie na rozwój fascynacji kimś sławnym, na przykład Fryderykiem.

Wróble. Jest ich coraz mniej. Tak mówi moja przyjaciółka. Rzeczywiście dawno już nie widziałam tych ptaszków wyłaniających się z parkowych krzaków rozćwierkaną chmarą. Gdzie się podziały?
Łatwo być proekologicznym, gdy ogląda się w telewizji tragedię wielorybów. Trudniej, gdy trzeba zmierzyć się z problemem ptasich gniazd, bo chodzi o urodę nowej elewacji własnego domu. Przekonałam się o tym, kiedy nasza wspólnota remontowała kamienicę. W końcu w zgodzie z sumieniem i prawem zamontowaliśmy pod dachem budki lęgowe, m.in. dla wróbli i jerzyków. Jeśli chcemy zająć się czymś, co odciągnie naszą uwagę od kłopotów, nie musimy, jak widać, jeździć daleko. Możemy zacząć od ornitologii dla mieszczucha, czyli tej, która dotyczy naszego dachu. A gdy już połkniemy bakcyla, a coraz więcej z nas go połyka i biega po lasach i bagnach z lornetką w ręku, zaczniemy szukać ptasich ostoi. Wskaże nam je „Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski” Michała Radziszewskiego i Mateusza Matysiaka (wyd. Carta Blanca 2010). Znajdziemy w niej piękne zdjęcia i budujące informacje. Na przykład taką: z czego jak z czego, ale z liczby dzięciołów żyjących w naszym kraju możemy być dumni. Nigdzie na świecie nie ma ich aż tylu.

Żoliborz to dzielnica, w której właściwie wszyscy warszawiacy chcieliby mieszkać. Ale kto i dlaczego w latach 20. XX wieku założył tam pierwsze spółdzielnie mieszkaniowe? A na progu którego kościoła Michał Piekarski (plecie jak Piekarski na mękach) porwał się na króla Zygmunta III Wazę? Czym był pierwszy architektoniczny „dar” naszych wschodnich sąsiadów dla stolicy, poprzedzający Pałac Kultury i Nauki? Wszystko to wiem dzięki „Błyskawicznemu przewodnikowi historycznemu po Warszawie” Macieja Łubieńskiego i Michała Wójcika (wyd. National Geographic 2010). Kiedy po lekturze tej książeczki poszłam na wieczorny spacer po mieście, poczułam się bardziej u siebie i bardziej spokojna. Place, kamienice, a nawet skarpa przy Starym Mieście, nabrały dla mnie znaczenia. W wywiadzie z pewnym architektem czytałam o stresie, na jaki naraża człowieka anonimowość współczesnych miast. To, że otaczają nas pozbawione historii budynki, sieciowe kawiarnie i sklepy, których właścicieli nie znamy. W takim mieście nic nie pomaga nam poczuć łączności między tym, gdzie żyjemy, a tym, kim jesteśmy i do czego dążymy (bo przecież nie do tego, by napić się kolejnej latte).  A więc poznanie miasta to droga do pokonania chociaż tego jednego stresu – stresu życia w pozbawionym twarzy i historii miejscu.

Rok Fryderyka Chopina niebawem upłynie. Ale wiele dał. Potwierdza się zasada, że im więcej o czymś wiemy, tym bardziej budzi to naszą ciekawość. Ja całkiem niedawno postanowiłam sprawdzić, kim byli rodzice wielkiego Fryderyka. Przy okazji odkryłam zamieszczone w necie – jako ilustracje do III etiudy E-dur – zdjęcia pięknych polskich krajobrazów i zapowiedź płyty nagranej przez Warsaw Paris Jazz Quintet i orkiestrę Perfect Girls and Friends. Płyta, zawierająca jazzowe interpretacje znanych mazurków, scherz, ballad i preludiów, nosi tytuł „Chopin Symphony Jazz Project” (wyd. Blue Note Agencja Artystyczna 2010) i może stać się zarzewiem muzycznego hobby: Fryderykomanii.
Poznając coś, interesując się czymś, możemy obudzić w sobie prawdziwą pasję. Bo ona nie rodzi się z powietrza, trzeba sobie na nią zapracować. A warto, bo wówczas pomaga nam stworzyć swój mały intymny świat. Przyjemności przebywania „u siebie”, czyli zajmowania się tym, co nas ciekawi, nie pozbawi nas wtedy ani spór z podstępnym szefem, ani skok w górę franka szwajcarskiego. Niektórzy taki swój świat mają. Ale są i tacy, którzy – jak ja – zaniedbali go lub nie mieli odwagi mieć. Ci mogą jednak zacząć go budować choćby od zainteresowania Fryderykiem.   
 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze