1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda

Nawilżaj, odżywiaj, rozpieszczaj – skóra po lecie zasługuje na domowe spa. 10 nowości dla odwodnionej cery

Jesienna regeneracja skóry to właściwe nawilżanie kremami  oraz dieta bogata w oleje. (Fot. iStock)
Jesienna regeneracja skóry to właściwe nawilżanie kremami oraz dieta bogata w oleje. (Fot. iStock)
Z urlopu wracamy najczęściej z piękną opalenizną, cudownymi wspomnieniami oraz… odwodnioną skórą. Pytamy dr Annę Mazur, lekarkę medycyny estetycznej, jak zregenerować cerę po lecie.

Jesienią wiele kobiet skarży się na pogorszenie kondycji skóry – narzekają one na uczucie ciągnięcia, pieczenia, przesuszenia. Dlaczego?
Dzieje się tak, bo odczuwamy skutki lata, które jest wyjątkowo trudnym dla skóry czasem. Zbawienne dla naszego dobrego samopoczucia uciechy wakacyjne wcale nie są dobre dla urody. Największymi wrogami naszych skór są: promieniowanie UV, wysoka temperatura, klimatyzacja, a więc nagłe zmiany temperatury, wiatr oraz słona i chlorowana woda. Wszystkie te czynniki, w dowolnej konfiguracji, połączone z niedostateczną fotoprotekcją sprawiają, że po udanych wakacjach nasze skóry zasługują na turnus rehabilitacyjny.

Co konkretnie robią naszym skórom te „szkodliwe” czynniki?
Naruszają, a czasem nawet niszczą płaszcz hydrolipidowy skóry, a więc jej naturalną barierę ochronną, od której zależą jej zdrowie i kondycja.

Ten płaszcz to najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka zbudowana z wody i lipidów, które tworzą naturalną cieniutką okluzję. Jego szczelność i właściwa budowa chronią naszą skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi: bakteriami, wirusami, grzybami. A także stanowią gwarancję utrzymania w skórze prawidłowego poziomu nawilżenia. Rozszczelnienie tej warstwy oznacza, że z naskórka błyskawicznie odparowuje woda – proces ten nazywamy przeznaskórkową utratą wody (TEWL). Dochodzi wówczas do odwodnienia skóry. Taki rodzaj przesuszenia może spotkać każdy rodzaj skóry: normalną, mieszaną, a nawet tłustą. To najczęstszy powakacyjny problem.

Jakie są symptomy odwodnienia?
Skóra odwodniona staje się wiotka, nie jest naturalnie jędrna i napięta, daje uczucie ściągnięcia – czujemy, że cały czas powinniśmy ją nawilżać. Na takiej cerze bardziej widoczne są drobne bruzdy i zmarszczki. Skóra odwodniona w najgorszych przypadkach może się nawet lekko łuszczyć, jest szorstka. W tym stanie skóra staje się też bardziej reaktywna, co najczęściej objawia się tym, że po myciu pojawiają się na niej zaczerwienienia.

Po lecie zwykle pogarsza się również kondycja cer naczynkowych. Na skrzydełkach nosa albo policzkach często zaostrza się problem teleangiektazji, czyli widoczne stają się pajączki naczyniowe.

Przez odwodnienie po wakacjach nierzadko pojawiają się niedoskonałości, dotyczy to zwłaszcza cer tłustych i mieszanych, ale nie tylko. Nieodpowiedni poziom nawilżenia skóry stymuluje ją do wydzielania większej ilości sebum – w ten sposób próbuje się ona ratować przed przesuszeniem. Konsekwencją jest zatkanie się porów i powstanie niedoskonałości.

Osoby z cerami trądzikowymi twierdzą, że latem ich skóra wygląda lepiej.
Osoby z trądzikiem latem rzeczywiście mogą zaobserwować chwilową poprawę, bo promieniowanie słoneczne pobudza wytwarzanie witaminy D, skóra się lekko obsusza – ale to pułapka. Sama w młodości byłam dziewczyną, która zmagała się z trądzikiem, i wierzyłam, że wystawienie buzi na słońce pomaga, ale to nieprawda i konsekwencją tego jest zawsze nasilenie się trądziku. Czasem proces ten jest odroczony w czasie. Pod wpływem dużej dawki promieniowania UV warstwa rogowa naskórka ulega pogrubieniu, co sprzyja zatykaniu ujść gruczołów łojowych i pojawianiu się zaskórników, podskórnych grudek, krost, a nawet cyst. Dlatego słońce absolutnie nie leczy trądziku, a wręcz nasila problem!

Jesienią, kiedy blaknie opalenizna, bardziej widoczne stają się na skórze przebarwienia.
Opalenizna to reakcja obronna skóry, która broniąc się przed słońcem, wydziela więcej melaniny. Jej nierównomierne rozmieszczenie powoduje plamy. Przebarwienia można zlikwidować, stosując odpowiednio dobrane zabiegi i stosując regularnie starannie dobraną do danego typu skóry pielęgnację.

Wspomniała Pani doktor, że skórze należy się po lecie „turnus rahabilitacyjny”. Na czym taka regeneracja miałaby polegać?
Przede wszystkim należy zadać o intensywne nawilżanie skóry. W pielęgnacji powinno być jak najwięcej humektantów, czyli substancji zatrzymujących wodę w warstwie rogowej skóry. Warto zwrócić uwagę, żeby składniki te znajdowały się na każdym etapie pielęgnacji – w preparatach do oczyszczania twarzy, tonizacji, kremach dziennych i nocnych.

W formułach dobrych kosmetyków nawilżających zwykle znajdują się też składniki odżywcze, takie jak: kwas hialuronowy, gliceryna, pantenol, alantoina, aloes, kawior, mocznik, ceramidy, prebiotyki, antyoksydanty.

Żeby odbudować płaszcz hydrolipidowy, nie powinno też zabraknąć składników natłuszczających, takich jak: cholesterol, lipidy, koenzym Q10, wazelina, parafina, wosk, skwalen i oleje roślinne.

Jesienią, żeby regeneracja skóry przebiegała szybko, warto sięgnąć również po oleje do picia. Powinny być to oleje, w których jest dużo tłuszczów nienasyconych (omega-3, -6, -9), pozyskiwanych np. z orzechów, awokado, ryb czy olejów roślinnych. Ja polecam swoim pacjentkom picie oleju z czarnuszki, oleju lnianego, z ogórecznika, wiesiołka – wszystkie mają dobre proporcje kwasów omega-3 i -6. Nawet osoby z cerą tłusta mogą spokojnie po nie sięgać, żeby odbudować płaszcz hydrolipidowy od środka.

Czy istnieją gabinetowe zabiegi, które błyskawicznie poprawiają kondycje skóry?
Mało jest zabiegów, które dają spektakularne (i wciąż naturalne) efekty już po jednym razie, ale są takie, które dają widoczne efekty. Przede wszystkim, w celu szybkiej poprawy nawilżenia i odżywienia skóry, polecam swoim pacjentkom mezoterapię, czyli zabieg, do którego używa się igły i strzykawki z przygotowanymi wcześniej i dobranym indywidualnie preparatami, tzw. mezokoktajlami. Mezoterapią możemy podawać konkretne składniki na dany problem na konkretną kontrolowaną głębokość. Przed nakłuwaniem wybrane miejsca zostają znieczulone.

Innym zabiegiem dającym dobrym efekty jest mikronakłuwanie, czyli zabieg, w którym zamiast strzykawki z igłą używa się malutkiego urządzenia z głowicą, w której znajdują się mikroigiełki. Wędrująca po skórze główka pulsuje, tworząc równomierną i bezpieczną sieć mikronakłuć. Mikrourazy wywołane nakłuwaniem w mechaniczny sposób stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Nasilają się w ten sposób czynniki wzrostu, które prowadzą do naturalnej przebudowy skóry. W efekcie skóra staje się gęstsza, bardziej jędrna, lepiej odżywiona, ukrwiona i nawilżona. Mikronakłucia „otwierają” też drogę do wniknięcia do naskórka i skóry właściwej substancji czynnych aplikowanych podczas zabiegu.

Dobre efekty dają również fotoodmładzanie światłem i laseroterapia. Przez światło pobudza się fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, czyli włókien białkowych podporowych, które stanowią rusztowanie dla naszej skóry. Technologie te stosujemy głównie na twarz i dekolt, ale też bardzo często na dłonie.

Bez względu na to, na jaki zabieg się zdecydujemy, zawsze i koniecznie trzeba pamiętać, żeby zabezpieczyć skórę wysokim filtrem UV. Bo po złuszczeniu skóra jest świeża i bardzo podatna na przebarwienia. Filtry w ogóle należy stosować przez cały rok, nawet w pochmurne dni i podczas najbardziej ponurej pory roku, jaką jest późna jesień.

Wiele osób broni się przed stosowaniem filtrów jesienią, tłumacząc sobie, że potrzebuje witaminy D.
W naszej szerokości geograficznej słońca brakuje – zgadza się. A promienie UV wpływają nie tylko na metabolizowanie się witaminy D, ale też na produkcję serotoniny – hormonu szczęścia, przez który lepiej się czujemy. Warto jednak wiedzieć, że w słoneczne dni do skóry posmarowanej filtrami też docierają promienie, bo żaden produkt nie ochroni nas w 100 proc. Dodatkowo nawet po 15-minutowym spacerze w słońcu organizm wytworzy odpowiednią ilość witaminy D, wystarczy wyeksponować około 18 proc. powierzchni ciała – czyli twarz i dłonie. A stosowanie filtrów to najlepsza taktyka przeciwstarzeniowa i profilaktyka raków skóry.

Anna Mazur, lekarka medycyny estetycznej, na co dzień pracuje w Klinice Strzałkowski w Warszawie oraz Klinice wykretowicz.pl. Anna Mazur, lekarka medycyny estetycznej, na co dzień pracuje w Klinice Strzałkowski w Warszawie oraz Klinice wykretowicz.pl.

Kosmetyki do odwodnionych i spragnionych dopieszczenia skór – redakcyjne polecenia

Clarins, maska Cryo-Flash

Clarins, maska Cryo-Flash (Fot. materiały prasowe) Clarins, maska Cryo-Flash (Fot. materiały prasowe)

Po lecie skóra rozgrzana słońcem potrzebuje wytchnienia. Tegoroczna nowość marki Clarins, maseczka Cryo-Flash, zainspirowana została mocą krioterapii. Laboratoria Clarins zbadały wpływ zimna na proces starzenia się cery. Udowodniono, że kontakt skóry z bardzo niskimi temperaturami powoduje calcium flash, naturalny proces polegający na szybkim napływie wapnia do komórek, potrzebnym do różnicowania i odnowy keratynocytów, głównych komórek naskórka. Wapń (calcium) jest składnikiem skóry dostarczanym przez naszą dietę. W komórkach działa jak rodzaj „paliwa”, zachęcając komórki do aktywności. Odgrywa ważną rolę w odnowie naskórka, dbając również o zdrową barierę skórną. Formuła kremu łączy silne składniki aktywne: molekułę pochodzącą z mentolu i organiczny ekstrakt z wiesiołka o właściwościach ujędrniających skórę. 339 zł/75 ml

L’Occitane, Immortelle Harmonie

L’Occitane, Immortelle Harmonie (Fot. materiały prasowe) L’Occitane, Immortelle Harmonie (Fot. materiały prasowe)

Po ponad 20 latach badań substancji aktywnych pozyskiwanych z korsykańskiego kwiatu nieśmiertelnika marka L’Occitane wciąż odkrywa nowe możliwości tego składnika. W nowej linii Immortelle Harmonie, składającej się z kremu oraz serum, superekstrakt z nieśmiertelnika określany jest jako naturalny odpowiednik syntetycznego retinolu o nieco łagodniejszym działaniu. Pomaga wygładzić zmarszczki i przyczynia się do poprawy jędrności i gęstości skóry. Dodatek peptydów, które są podstawowym budulcem skóry, poprawiają jej napięcie i jędrność. Krem: 739 zł/50 ml; serum: 799 zł/30 ml

Nuxe, Super Serum [10] Eye

Nuxe, Super Serum [10] Eye (Fot. materiały prasowe) Nuxe, Super Serum [10] Eye (Fot. materiały prasowe)

Przeciwstarzeniowy koncentrat Nuxe Super Serum [10] Eye został specjalnie stworzony z myślą o oznakach starzenia okolic oczu. Rozjaśnia i odświeża spojrzenie. Technologia anti-aging Nuxe łączy właściwości olejów roślinnych z naturalnym kwasem hialuronowym. Formuła zawiera niacynamid, kofeinę roślinną stymulującą krążenie oraz biomimetyczny peptyd, który zapobiega glikacji kolagenu, dzięki czemu skóra dłużej zachowuje jędrność. 258 zł/15 ml

Vichy, Neovadiol, krem na dzień z SPF 50

Vichy, Neovadiol, krem na dzień z SPF 50 (Fot. materiały prasowe) Vichy, Neovadiol, krem na dzień z SPF 50 (Fot. materiały prasowe)

Laboratoria Vichy już od 30 lat badają wpływ menopauzy na kondycję skóry. W odpowiedzi na potrzeby skóry dojrzałej eksperci marki wspólnie z dermatologami i ginekologami stworzyli dwie linie kremów Neovadiol na okres perimenopauzy i postmenopauzy. Cała gama Neovadiol jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy. Nowością w kolekcji jest krem Neovadiol Post-Menopauza z SPF 50, który zapewnia wysoką ochronę przeciwsłoneczną i ma potrójne działanie: wygładza zmarszczki, przywraca jędrność i niweluje przebarwienia. Formuła kremu zawiera: proksylan i ekstrakt z kasji poprawiające gęstość skóry, kwas hialuronowy, kwasy omega-3, -6, -9, niacynamid oraz filtry przeciwsłoneczne. Krem zawiera również rozświetlające perłowe pigmenty dające eleganckie wykończenie po nałożeniu. 162 zł/50 ml

Yonelle, Infusion Lift Cream N°1, z limitowanej edycji z okazji 10-lecia

Yonelle, Infusion Lift Cream N°1, z limitowanej edycji z okazji 10-lecia (Fot. materiały prasowe) Yonelle, Infusion Lift Cream N°1, z limitowanej edycji z okazji 10-lecia (Fot. materiały prasowe)

Pierwszy kosmetyk Yonelle, od którego zaczęła się historia marki. Bestseller 10-lecia. Krem uwielbiany przez klientki z powodu formuły z technologią nanodysków z retinolem dającej widoczne efekty. Polecany jest na dzień i na noc do każdego typu cery dojrzałej, w tym wrażliwej. Stanowi skuteczną terapię liftingującą. Poprawia jędrność, elastyczność i napięcie skóry. 299 zł/55 ml

Renew Pro, Phlov by Anna Lewandowska

Renew Pro, Phlov by Anna Lewandowska (Fot. materiały prasowe) Renew Pro, Phlov by Anna Lewandowska (Fot. materiały prasowe)

Najnowsza linia Renew Pro Phlov by Anna Lewandowska to aż 6 kosmetyków o działaniu anti-aging. W skład linii wchodzą innowacyjne produkty do oczyszczania i niezbędne w skutecznej pielęgnacji filtry przeciwsłoneczne oraz serum i kremy zawierające składniki aktywne. Serum z ceramidami w połączeniu z kompleksem aminokwasów, naturalnie znajdujących się w ludzkiej skórze, skutecznie utrzymuje nawilżenie i reguluje prawidłowe funkcje bariery ochronnej oraz przywraca sprężystość i jędrność skóry.

Renew Pro, Phlov by Anna Lewandowska (Fot. materiały prasowe) Renew Pro, Phlov by Anna Lewandowska (Fot. materiały prasowe)

Krem remodelujący Anti-gravity Cream poprawia napięcie i elastyczność skóry. Krem odmładzający z retinalem Retinal Cream, polecany na noc, dzięki wysokiemu stężeniu składników aktywnych efektywnie zmniejsza widoczność głębokich linii i zmarszczek, a także przyspiesza proces odbudowy skóry oraz produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

Face Cleansing Cloud, Ceramide Serum, Eye Cream, Anti-gravity Cream, Retinal Cream, SPF 50 Cream. Wkrótce w Sephora.

Alkmie, Slow Age

Nowa linii Alkmie to kosmetyki, które opierają swoje działanie głównie na peptydach, czyli organicznych związkach chemicznych, których odmładzający wpływ na kondycję skóry wykazały badania kliniczne. Poza tym, że peptydy stymulują produkcję kolagenu, dodatkowo mogą redukować zmarszczki poprzez poprawę struktury i wspomaganie regeneracji cery.

Cała linia Slow Age tworzy kompletny rytuał pielęgnacyjny, zarówno nocny, jak i dzienny. Pianka do mycia twarzy Move to remove zawiera prebiotyki, skutecznie oczyszcza i tonizuje. Krem pod oczy Eye love you z peptydem i kofeiną wygładza oraz rozjaśnia cienie pod oczami. Maska na noc Midnight therapy intensywnie regeneruje. Serum Wrink-less Wonder z peptydem biomimetycznym ma lekką formułę odpowiednią dla każdego typu skóry i idealną pod makijaż. Uzupełnieniem dla serum może być krem na dzień Age-less beauty z biopeptydem, który pozwoli znacznie poprawić gęstość oraz napięcie skóry, a także dogłębnie ją nawilży. Pianka do mycia twarzy: 59 zł/150 ml; krem pod oczy: 99 zł/15 ml; maska na noc: 99 zł/100 ml; serum odmładzające: 109 zł /30 ml; lrem odmładzający: 109 zł/50 ml

PureHeals, Black Tea Kombucha

PureHeals, Black Tea Kombucha (Fot. materiały prasowe) PureHeals, Black Tea Kombucha (Fot. materiały prasowe)

Kombucha, czyli sfermentowana, słodka czarna herbata zawierająca mnóstwo witamin, antyoksydantów, aminokwasów i kwasów organicznych, znana jest w Chinach jako „lek na zdrowie i nieśmiertelność”. Składnik ten wykorzystano w najnowszej linii PureHeals Black Tea Kombucha. Formuła kosmetyków została dodatkowo wzmocniona filtratem produktów fermentacji drożdży, hydrolatem z kwiatów lotosu oraz trzema rodzajami kwasu hialuronowego. Kosmetyki Black Tea Kombucha przywracają równowagę hydrolipidową skóry i dają jej ukojenie. Linia polecana zwłaszcza do skóry mieszanej i normalnej. Pianka oczyszczająca do mycia twarzy: 79 zł/100 ml; wygładzająco-rozświetlający tonik do twarzy: 109/ 125 ml; nawilżająco-odmładzająca ampułka do twarzy: 119 zł/30 ml; uelastyczniająco-nawilżający krem do twarzy: 129 zł/50 ml

Eucerin, Hyaluron-Filler Moisture

Krem Hyaluron-Filler Moisture Booster Night z dwoma rodzajami kwasu hialuronowego to krem-żel na noc, który nawilża i ujędrnia skórę, zwalczając pierwsze zmarszczki. Ultralekka, odświeżająca konsystencja, która zapewnia zastrzyk nawilżenia w ciągu nocy. Idealny dla każdego rodzaju skóry, nawet najbardziej wrażliwej. 109 zł/50 ml

Serum Eucerin Hyaluron-Filler jest ultralekkie i zawiera trzy kluczowe składniki aktywne, w tym kwas hialuronowy, glikolowy i mlekowy, które pozostawiają skórę jedwabiście gładką. Formuła z antyoksydantami chroni również skórę przed wolnymi rodnikami. 155 zł/30 ml

Sesderma, Hidraderm Hyal

Linia Hidraderm Hyal to bogate źródło kwasu hialuronowego. Przeznaczona jest dla skóry wymagającej intensywnego nawilżania. Hidraderm Hyal zawiera kwas hialuronowy o trzech różnych masach cząsteczkowych, dzięki czemu działa we wszystkich warstwach skóry. Niskocząsteczkowy, zamknięty w liposomach, ma właściwości silnie nawilżające i w połączeniu z retinolem i retinaldehydem pobudza syntezę własnego kwasu hialuronowego, zwiększając w ten sposób efekt nawilżenia. 112 zł/50 ml

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze