1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda

Wypadanie włosów – czy kuracje wcierkowe mają sens?

Jeśli czesząc się, widzisz, że na twojej szczotce zostaje ostatnio dużo więcej włosów, nie wpadaj w panikę. To może być sezonowe osłabienie włosów. O tym, jak odbudować ich kondycję, rozmawiamy z Tomaszem Stuglikiem – ekspertem L'Oréal Professionnel Paris.

Jesienne wypadanie włosów to zjawisko sezonowe – najczęściej wiąże się z odroczonymi w czasie skutkami lata. Podczas wakacji, kiedy człowiek jest wypoczęty i szczęśliwy, jego organizm produkuje więcej estrogenu odpowiedzialnego za wydłużenie fazy wzrostu włosa. Jesienią, kiedy promieniowania UV jest coraz mniej, organizm wytwarza mniej tego hormonu, a jego niedobory skutkują właśnie utratą włosów.
Ponadto silne słońce, morskie kąpiele, chlor z basenu, klimatyzacja – wszystkie te czynniki wpływają na zachwianie równowagi płaszcza hydrolipidowego na skórze głowy. Odwodnienie czy przesuszenie skalpu wynikające z intensywnego działania czynników zewnętrznych albo zbyt słabej pracy gruczołów łojowych – oznaczają automatyczne osłabienie cebulek włosów. Równie niekorzystny jest nadmiaru łoju na skórze głowy, bo może on powodować zaczopowanie ujść mieszków włosowych i kłopoty z prawidłowym wzrostem włosów.
Kluczem do pięknych, lśniących włosów jest zdrowa skóra głowy, dlatego jesienią warto poświęcić jej szczególną uwagę.

Co robić, by sezonowe wypadanie włosów okazało się jedynie krótkoterminowym kryzysem? Zapytaliśmy Tomasza Stuglika – eksperta L'Oréal Professionnel Paris.

Ekspert Tomasz Stuglik (@tomasz.stuglik), stylista fryzur z 18-letnią praktyką międzynarodową. Ekspert L'Oréal Professionnel Paris. Ekspert Tomasz Stuglik (@tomasz.stuglik), stylista fryzur z 18-letnią praktyką międzynarodową. Ekspert L'Oréal Professionnel Paris.

Od czego zacząć jesienną kurację wzmacniającą włosy?
Kluczowa jest diagnoza skóry głowy. Należy pamiętać, że jest ona przedłużeniem skóry twarzy, dlatego ważne jest, żeby odpowiednio ją sklasyfikować, wiedzieć, czy jest sucha, tłusta bądź wrażliwa – i na tej podstawie dobrać produkty i opracować rytuały pielęgnacyjne.
Warto rozdzielić pielęgnację włosów i skóry głowy – to dwa zupełnie różne środowiska i czasem zupełnie inne potrzeby. Na przykład włosy mogą być suche, a skóra z tendencją do przetłuszczania. Co oznacza dwie różne potrzeby. W takim przypadku szampon powinien mieć zupełnie inne właściwości niż odżywka czy maska.
Kiedy skóra głowy jest wrażliwa i podrażniona, potrzebuje delikatnych form oczyszczania – szamponów zawierających nawilżające i kojące składniki.
W większości przypadków oprócz szamponu myjącego skórę głowy, odżywek i masek do włosów konieczne jest włączenie peelingów do skalpu, które złuszczają martwy naskórek i oczyszczają ujścia mieszków włosowych, dzięki czemu dalsze etapy pielęgnacyjne są bardziej skuteczne, a włosy zdrowsze.

Co oprócz właściwie dobranego szamponu i peelingów można zrobić dla zdrowych włosów?
Zainteresować się wcierkami. Ich systematyczne stosowanie naprawdę daje dobre efekty. To skuteczne zabiegi domowe, jednak żeby takie były, należy dobrać preparat odpowiedni do potrzeb naszej skóry i nakładać go o właściwej, zalecanej porze dnia – wieczorem albo w ciągu dnia.

Jaka jest różnica?
Preparaty dzielimy na dwie podstawowe kategorie: wcierki blokujące i aktywujące. Pierwsze mają na celu zatrzymanie nagłego procesu wypadania i można je stosować zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Aktywne składniki zawarte w tej grupie wcierek blokują procesy miniaturyzacji cebulek, dostarczając bezpośrednio do nich składniki odżywcze.
Zadaniem aktywujących wcierek jest wybudzenie uśpionych cebulek z fazy katagenu (zanikania) do fazy anagenu, czyli aktywnej fazy wzrostu włosa. Tutaj ważne jest, by aplikacja odbywała się wyłącznie na noc, po wcześniejszym oczyszczeniu skalpu.

Dlaczego? Co dzieje się nocą w skórze głowy?
Nocą w naszym organizmie opada poziom kortyzolu – hormonu stres. Aktywne składniki zawarte w tej grupie wcierek najlepiej działają, kiedy organizm jest wolny od stresu. W czasie relaksu lepiej funkcjonują komórki macierzyste, które są kluczowe przy wzroście nowych włosów. Kortyzol w dużym stężeniu, które rośnie najczęściej w ciągu dnia, wpływa negatywnie na metabolizm i upośledza prawidłowe działanie komórek macierzystych.

Jakich składników aktywnych szukać we wcierkach?
Do cennych składników wcierek blokujących należy aminexil – to nowoczesny składnik przeciwko wypadaniu włosów, opracowany i opatentowany przez naukowców L’Oréal, uważany za bardziej bezpieczną alternatywę dla minoksydylu, czyli leku stosowanego przede wszystkim w leczeniu łysienia androgenowego (genetycznego). Minoksydyl został odkryty przypadkowo jako skutek uboczny leczenia nadciśnienia, bo jest to organiczny związek chemiczny, pochodna dihydralazyny, leku obniżającego ciśnienie krwi.
Aminexil stosuje się miejscowo w stężeniu 2 i 5 proc. Reguluje on pracę kanałów potasowych bezpośrednio dostarczających składniki odżywcze do mieszków włosowych, dzięki czemu odwraca lub hamuje miniaturyzację mieszków włosowych i pobudza namnażanie się komórek mieszków w fazie wzrostu. Oznacza to, że składnik ten stymuluje aktywność cebulek włosowych do wzrostu i chroni włosy przed wypadaniem.
Natomiast jeżeli chodzi o wcierki aktywujące, warto sięgać po te, które w swoich formułach zawierają stemoxydine. Składnik ten odpowiada za lepsze funkcjonowanie komórek macierzystych, które są źródłem nowych włosów.

Niektóre wcierki zawierają składniki naturalne, wyciągi z ziół – jak one działają?
Wcierki naturalne zawierające ziołowe ekstrakty – m.in. z pokrzywy, skrzypu, szałwii czy brzozy – obfitują najczęściej w cynk, miedź i krzem. Ich zadaniem jest normalizowanie pracy gruczołów łojowych, pobudzenie wzrostu włosów, zapobieganie zbyt szybkiemu przetłuszczaniu się skóry głowy. Ponadto preparat łagodzi podrażnienia i przedłuża świeżość fryzury.
W składzie naturalnych wcierek mogą pojawić się również witaminy i olejki: rozmarynowy i eukaliptusowy, które działają odświeżająco na skórę głowy i pobudzają krążenie krwi.

Jak stosować wcierki?
Zgodnie z instrukcją. Żeby mieć pewność, że pokryjemy preparatem jak największą powierzchnię, najlepiej aplikować produkt przedziałek po przedziałku. I warto wykonać masaż – przed nałożeniem wcierki i w trakcie aplikacji, bo wówczas rozgrzewamy skórę głowy, rozluźniamy czepiec, a przez to lepiej wchłaniają się substancje aktywne.

Przez jaki okres trzeba wcierać preparat, żeby zobaczyć efekty?
Taka kuracja powinna trwać mniej więcej kwartał i możemy ją powtórzyć w razie potrzeby wiosną podczas przesilenia, aby zapobiec kolejnemu sezonowemu wypadaniu włosów.

Redakcyjny wybór wcierek na jesienne wypadanie włosów

Wcierki ze składnikami aktywnymi, których skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi

L’Oreal Professionnel, Serioxyl, serum zagęszczające do włosów przerzedzonych

Linia Serioxyl zawiera dwa cenne składniki aktywne. (5 proc.) to opatentowana cząsteczka o potwierdzonej w badaniach klinicznych skuteczności w zagęszczaniu włosów. Pobudza uśpiony mieszek włosowy i stymuluje powstawanie nowych włosów. Drugi składnik – resveratrol– ma silne działanie antyoksydacyjne. To cenny polifenol znany jako cząsteczka długowieczności. Hipoalergiczna formuła produktu idealnie nadaje się do wrażliwej skóry głowy. Serum stworzono do zwiększenia gęstości włosów – gwarantuje wzrost liczby włosów o 1000 w zaledwie 6 tygodni i o 1500 w 3 miesiące. 145 zł/90 ml

L’Oréal Professionnel, Serie Expert Aminexil Advanced

Profesjonalne serum zapobiega przerzedzaniu i wypadaniu włosów. Formuła o podwójnym działaniu z kompleksem aminexil i omega-6 dostarcza włosom potrzebne składniki odżywcze, które stymulują aktywność cebulek włosowych i chronią włosy przed wypadaniem. Już po 42 dniach stosowania włosy są mocniejsze, zdrowsze i żyją dłużej. 390 zł/42x6 ml

Vichy Dercos Aminexil Clinical 5, kuracja przeciw wypadaniu włosów o kompleksowym działaniu dla kobiet

Vichy Dercos Aminexil Clinical 5 to nowoczesna formuła zapewniające poprawę pięciu obszarów odpowiedzialnych za wypadanie włosów. Aminexil hamuje wypadanie włosów poprzez wzmocnienie zakotwiczenia włosów. Kuracja odbudowuje włókno, tym samym wzmacniając włosy. Przywraca skórze głowy równowagę, dzięki piroktanowi olaminy i witaminie E. Zawarta w składzie produktu woda termalna z Vichy wzmacnia barierę ochronną skóry głowy. 159 zł/126 ml (21 ampułek po 6 ml)

Wcierki ze składnikami aktywnymi prosto z natury

Lazartigue, Serum Thicker Hair oraz Serum Stronger Hair

Lazartigue to 58 lat w profesjonalnym dbaniu o włosy. Każdy, kto pozna tę markę, przekonuje się, jak bardzo skuteczna może być naturalna pielęgnacja. Na problem osłabionych włosów laboratoria Lazartigue opracowały dwa sera stworzone do walki z wypadaniem włosów. Serum zagęszczające (Thicker) zawiera 5 proc. capixylu – to opatentowany składnik aktywny, który działa na komórki macierzyste nowych mieszków woskowych, zwiększając ich rozmiar. Składa się z kompleksu peptydów biomimetycznych i ekstraktu z czerwonej koniczyny.

Serum ma potwierdzoną w badaniach skuteczność – po 2 miesiącach stosowania w 90 proc. przypadkach zauważono spowolnione wypadanie włosów, a 80 proc. badanych potwierdziło, że ich włosy odrastają szybciej. 289 zł/ 50 ml (w Douglas Polska)

Serum wzmacniające (Stronger) również zawiera capixyl (5 proc.), a do tego neutrazen (1 proc. ) – składnik antystresowy. Wcierka wzmacnia włosy i spowalnia ich okresowe wypadanie, a nowe odrastają mocniejsze. Lekka, żelowa konsystencja nie daje efektu tłustości – szybko się wchłania. 289 zł/50 ml (w Douglas Polska)

Sephora Collection, serum wzmacniające na porost włosów

Formuła serum złożona jest w 99 proc. z naturalnych składników i wzbogacona o biotynę oraz białka pochodzenia roślinnego o budowie zbliżonej do keratyny. Biotyna (wit. B7) wpływa na kondycję włosów i paznokci – zasila macierz włosa we wiązania siarkowe, które wpływają na masę keratynową. Biotyna reguluje również metabolizm skóry głowy – odżywia cebulki, sprawiając, że włosy stają się gęstsze, a włókno włosa – mocniejsze. 85 zł/50 ml (na sephora.pl)

Resibo. Hello New One, wcierka pobudzająca porost włosów

Za skuteczność wcierki odpowiadają bajkalina i kofeina, które stymulują mikrokrążenie w skórze głowy i zmniejszają wydzielanie sebum. Komórki macierzyste z bzu przywracają włosom blask i koją skórę głowy.

Według badań przeprowadzonych przez firmę po 6 tygodniach regularnego stosowania wcierki 100 proc. testerek stwierdziło, że kosmetyk nawilża skórę głowy, a 95 proc. potwierdziło, że ogranicza nadmierne wypadanie włosów. 69 zł/90 ml

beBIO, naturalna wzmacniająca wcierka do skóry głowy

Keratynowa wcierka zawiera 99 proc. składników pochodzenia naturalnego: keratynę roślinną (hydrolizowane proteiny), hydrolat z kwiatu rumianku rzymskiego, ekstrakty z kiełków soi i z tarczycy bajkalskiej, a także pantenol. Kosmetyk pobudza mikrokrążenie skóry głowy i tym samym wspomaga wzrost włosów. Wcierka intensywnie nawilża i odżywia cebulki włosów, wzmacnia skórę głowy, a także aktywnie przeciwdziała wypadaniu włosów. Kosmetyk nie zawiera substancji zapachowych, jest wegański i został przetestowany dermatologicznie. 22,99 zł/100 ml

Kaminomoto LadiesEx, tonik do skóry głowy dla kobiet

Wyjątkowe zioła i rośliny znane z tradycji medycyny chińskiej sprawiają, że kosmetyk kompleksowo pielęgnuje skórę głowy, wzmacnia i odżywia osłabione cebulki i włosy, zmniejsza ich kruchość oraz łamliwość. Receptura koreańskiego kosmetyku łączy w sobie moce wielu składników aktywnych znanych z wyjątkowych właściwości pielęgnacyjnych. W jego recepturze znajdują się m.in.: ekstrakt z rośliny kujin, ekstrakt z isodon trichocarpus, pantenol oraz witamina B6. 98 zł/150 (na douglas.pl)

Neboa, Anti Hair Loss, wcierka do skóry głowy przeciw wypadaniu

Zawiera w swoim składzie aż 12 naturalnych wyciągów roślinnych, w tym: ekstrakt z bluszczu pospolitego, wyciąg z jasnoty białej i arniki górskiej oraz ekstrakt z korzenia łopianu, przeciwdziałających nadmiernemu wypadaniu włosów. Wyciągi z szałwii, z pędów sosny zwyczajnej oraz ekstrakt ze skórki cytryny regulują wydzielanie sebum. Formuła wcierki została także wzbogacona w prebiotyk – inulinę oraz postbiotyk – wyciąg z fermentacji bakterii Lactobacillus, które poprawiają wygląd włosów, a także wzmacniają odporność skóry głowy, łagodząc podrażnienia i stymulując jej regenerację. 25,49 zł /150 ml

The Inkey List, kuracja złuszczająca skórę głowy z kwasem salicylowym

Lekkie serum eliminuje problem swędzenia, łuszczenia się naskórka i nadmiernego gromadzenia się sebum. Formuła łączy trzy kluczowe składniki: kwas salicylowy do oczyszczania skóry z nagromadzonych pozostałości, który łagodnie złuszcza, fluidipure oraz pantenol o właściwościach łagodzących i nawilżających. Do stosowania przed myciem włosów. 75 zł/150 ml (na sephora.pl)

Davines Solu, oczyszczająca pasta do skóry głowy z solą morską

Peelingująca pasta do wszystkich rodzajów włosów z solą morską złuszczającą naskórek oraz z delikatnymi oczyszczającymi granulkami jojoby. Skutecznie usuwa pozostałości kosmetyków i zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska. Daje efekt sprężystości włosów i długotrwałe uczucie czystości. 120 zł/250 ml

Olivia Garden Bamboo Touch, szczotka do masażu skóry głowy

Szczotka zapewnia przyjemny masaż skóry głowy, zwiększając w ten sposób krążenie krwi, stymulując wzrost włosów i zapobiegając ich wypadaniu. Wykonana została z bambusa, który jest naturalnym i ekologicznym surowcem. 39,90 zł

4organic Men Power, naturalna wcierka do skóry głowy przeciw wypadaniu włosów

Wcierka zawiera 98 proc. składników pochodzenia naturalnego, w tym odżywczy ekstrakt z korzenia tarczycy bajkalskiej. Roślinna keratyna wygładza strukturę włosów. Kompleks magnezu, ekstrahowany z oliwinu, zwiększa aktywność komórkową i dotlenia komórki, a kofeina i ekstrakt z chili – pobudzają mikrokrążenie, aktywują mieszki włosowe, wzmacniają działanie pozostałych składników aktywnych. 22, 99 zł/100 ml

Fot. Zwierciadlo.pl Fot. Zwierciadlo.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze