1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda

Sprytne składniki o wszechstronnym działaniu – peptydy do dzieła!

Peptydy są dobrym wsparciem dla fizjologicznych procesów zachodzących w skórze. Biozgodne ze skórą, nie powodują podrażnień nawet przy wrażliwej cerze. Szczególnie dobrze sprawdzają się w pielęgnacji skóry dojrzałej. (Fot. iStock)
Jedni na ich punkcie zwariowali (To ja), inni nigdy o nich nie słyszeli. Dlatego warto przypomnieć, że peptydy to sprytne składniki aktywne o wszechstronnym działaniu. Nawilżają, ujędrniają, regenerują, a nawet są w stanie rozluźniać mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mimicznych. Tylko daj im szansę, wklepuj dobry krem.

Peptydy to organiczne związki chemiczne powstające przez łączenie się aminokwasów w łańcuchy za pomocą wiązania peptydowego. Taki łańcuch mogą tworzyć dwa aminokwasy lub więcej (maksymalnie 100 – gdy liczba amino­kwasów w łańcuchu przekracza już 100, mówimy o białkach). Niesamowite jest to, że grupa 20 aminokwasów, w różnych kombinacjach, buduje wszystkie struktury białkowe w naszym organizmie. Tak jak w przypadku kolagenu i elastyny powtórzymy tu smutną formułkę, że wraz z wiekiem nasz organizm produkuje coraz mniej tych cennych składników, co widać na skórze w postaci przebarwień, zmarszczek i utraty jędrności. I tu wkraczają do akcji peptydy zawarte w kosmetykach. Zwykle są to związki syntetyczne, opracowane w laboratoriach. Jednak odpowiednio dobrana sekwencja aminokwasów pozwala tak wiernie naśladować mechanizm działania i skutki wywierane przez naturalne peptydy, że producenci określają je jako biomimetyczne, czyli imitujące naturę. Wiedząc, jak zbudowany jest naturalny łańcuch peptydu o danych właściwościach, można go odtworzyć w laboratorium. A tak skonstruowana cząsteczka idealnie wpasowuje się w organizm. Dlatego właśnie peptydy są tak dobrze tolerowane i bezpieczne nawet przy wrażliwej skórze.

Serum stymulujące Growth Factor Serum ZO Skin Health, 30 ml/775 zł (gabinety kosmetyczne; Peptydowy krem liftingujący na dzień Peptide Day Dottore, 50 ml/409 zł (www.dottore.pl); Krem Factor G Renew Sesderma, 50 ml/210 zł. (Fot. materiały prasowe)

Peptydy mają różne specjalizacje. Zwykle dzieli się je na trzy grupy. Pierwsza to peptydy sygnałowe. Ich zadaniem jest przekazywanie poleceń, na przykład że trzeba zwiększyć produkcję kolagenu. To takie peptydy, jak: hexa­peptide-10, palmitoyl tripeptide-5, matrixyl. Z kolei peptydy transportujące działają jak transportery – wnikają w głębsze warstwy skóry i przenoszą tam inne pożyteczne składniki. Swoją skuteczność zawdzięczają bardzo małym rozmiarom, dzięki czemu są w stanie pokonać barierę naskórkową i dotrzeć do miejsca przeznaczenia (zwykle zamknięte są w liposomach, które imitują naturalne błony komórkowe). W składzie INCI możesz znaleźć je pod nazwą copper tripeptide-1 lub copper lysinate/prolinate. Grupa trzecia to neuropeptydy, profesjonalnie nazywane inhibitorami neurotransmiterów. Często mówi się też, że to peptydy botox-like, ponieważ osłabiają pracę mięśni. Zmniejszają dynamikę naszej mimiki, a dzięki temu zmarszczki nie pogłębiają się tak szybko. Spowalniają one też proces glikacji, czyli uszkadzania już istniejącego kolagenu. Mogą ponadto zapobiegać aktywacji terozynazy, czyli enzymu, który prowadzi do powstawania przebarwień. Do neuropeptydów zaliczamy przede wszystkim: tripeptide-3, pentapeptide-18 oraz acetyl hexapeptide-8.

Peptydy w kosmetyce po raz pierwszy zastosowano w 1980 roku. Obecnie szacuje się, że na użytek rynku kosmetycznego powstało ich 300, a kolejne już czekają na badania i rejestrację. Peptydy to skuteczna broń w walce z uszkadzającym skórę smogiem, promieniowaniem UV i stresem oksydacyjnym. Szwajcarska marka Natura Bissé do linii produktów Diamond Cocoon, chroniących przed wpływem miejskich zanieczyszczeń, wprowadziła ekstrakt fermentowanych bakterii ze specjalnym peptydem, by wzmocnić naturalny mikrobiom skóry. Peptydy mogą być ekstrahowane z: białek roślin, ryżu, soi, jedwabiu, wodorostów, lub produkowane w laboratorium od początku do końca. Niezależnie od pochodzenia są dobrze tolerowane przez skórę. Można je stosować w czasie kuracji retinolem, żeby poprawić nawilżenie skóry lub łączyć z witaminą C, wzmacniając jej działanie antyoksydacyjne.

Serum stymulujące Growth Factor Serum ZO Skin Health, 30 ml/775 zł (gabinety kosmetyczne). 2. Peptydowy krem liftingujący na dzień Peptide Day Dottore, 50 ml/409 zł (www.dottore.pl). 3. Krem Factor G Renew Sesderma, 50 ml/210 zł; Booster zmarszczki, peptydy 4%, dr Skin Clinic, 30 ml/82 zł (www.bandi.pl/drskinclinic); Superpeptydowe serum wygładzające Protini Powerpeptide Drunk Elephant 30; Skoncentrowane serum ujędrniające z linii Esthetic Solutions Peptide Dermika, 30 ml/89,99 zł (Fot. materiały prasowe)

O peptydach warto też pamiętać zimą. Potrafią zdziałać cuda, nawilżając i odbudowując podrażnioną mrozem i ogrzewaniem skórę. Kosmetyki z peptydami przeznaczone są też do pielęgnacji skóry zniszczonej i odwodnionej. Najczęściej jednak znajdziemy peptydy w produktach do pielęgnacji cery dojrzałej. Ich regularne stosowanie szybko poprawia jakość, gęstość, nawilżenie i jędrność skóry. Są polecane szczególnie w okresie meno­pauzy, gdy wskutek spadku poziomu estrogenów dochodzi do nagłej utraty objętości tkanek oraz przesuszenia skóry.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze